„Olykor könnyebb papírra vetni a legmélyebb gondolatainkat és érzéseinket, mint kimondani őket.” - Louise Walters
Milyen vagyok én? Hogyan reagálok bizonyos helyzetekben? Milyen érzéseim voltak, amikor történt velem ez, vagy az? Milyen jelei vannak egy-egy tulajdonságomnak, készségemnek, kompetenciámnak?
Ha már ráléptél az önismeret hosszú, kanyargós útjára a fenti kérdésekkel már szerintem találkozhattál. Nem egyszerű válaszolni rájuk, igaz?
A múltkori írásomban megismerhetted a Johari-ablak eszközt, most is megosztok veled egyet. Ez az önismereti naplózás.
Akik hozzám járnak már tudják, hogy szinte kivétel nélkül naplózniuk kell. Miért? Jó kérdés! Higgyétek el nem amiatt, hogy bárkinek is lekössem az idejét, de akkor miért?
Az emberiség egyik legrégebbi terápiás módszere a naplózás. A történés és a kapcsolódó érzéseink leírása, kiírása magunkból felszabadít. Van, aki rendszeresen és gyerekkora óta naplóz. Az önismereti napló olyan személyes írásos gyakorlat, amely segít a gondolatok, érzelmek és tapasztalatok mélyebb megértésében. Az írás segít az érzelmek feldolgozásában és a stressz csökkentésében, aminek következtében a kognitív és érzelmi terheink könnyebben kezelhetőek lesznek.
A naplózás segít a céljaid maghatározásában
Ha minden nap írsz néhány gondolatot, kirajzolódik számodra, mik az igazán fontos és értékes dolgok az életedben. Letisztul mire használod az idődet és szinte automatikusan kiderül, hogy merre tartasz ebben az életben.
A napló megerősít
Amikor tollal és papírral készteted magad a zavaros helyzet és képi világ rögzítésére, akkor a megfelelő szavak kiválasztásával még erőteljesebb és kifejezőbb képeket tudsz alkotni. A naplózás jobb kommunikátorrá tesz.
A naplózás megnyugtat
A naplózás a meditáció egy formája. Hasonló ereje van, mint a gondolatok relaxációs összpontosításának. Megszünteti a félelmeidet, aggodalmaidat, megváltozik a légzésed és elégedetten mosolyogsz, ha végeztél.
A naplózás emlékeztet
Ha leírod, hogy egy helyzetet hogyan oldottál meg, akkor később előveheted és erőforrásként felhasználhatod. Ha egyszer megoldottad, akkor másodszor is menni fog!
Mit adhat a naplóírás?
Hogyan naplózz?
A naplózás is egy döntéssel kezdődik, a lényeg, hogy ne kényszeres legyen, mert az nem pozitív élmény lesz, hanem csak teher. Javasolt a legalább napi húsz perc írás, de, ha nem szeretnél naponta írni, semmi gond- a lényeg, hogy rendszeresen vedd elő a tollat és papírt és írj! ( igen, ha lehet papíron, mert sokkal személyesebb) A környezetet fontos úgy alakítanunk, hogy az nyugodt legyen. Hagyatkozzunk az érzelmeinkre, és ne csupán a tények kapjanak helyet a papíron. A napló az ember szubjektív valóságának írásos lenyomata – elkobozhatatlan és igaz. S írjunk őszintén, mert csak az őszinte szó segít! Miről írj? Röviden bármiről!
Mondhatok én bármit, csak akkor tudod meg, mennyire jó naplót vezetni, ha kipróbálod.
Hosszú távra tervezz! Olvasd vissza néha-néha a régebbi bejegyzéseidet és látni fogod a fejlődést! Ne hagyd abba az önismereti munkát!
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása