„A komfortzóna gyönyörű hely, de soha nem nő ott semmi.” - John Assaraf
Szerintem már sokadszorra írom, hogy az önismereti munka egy hosszú kanyargós út, mely tele van hajtűkanyarokkal, körforgalmakkal és néha zsákutcákkal is. Talán már tapasztaltátok is! Nem véletlen, hogy coachoz, mentáltrénerhez és pszichológushoz sem járunk naponta (higgyétek, el én sem járok naponta szupervízióra – szupervíziónak hívjuk azt, amikor egy segítő szakember kéri a támogatást saját mentális fejlődése érdekében).
Ennek oka van, mégpedig elég egyszerű: az önismereti munka különböző szakaszainak feldolgozásához, elfogadásához, tervezett változásokhoz és az új szokások napi rutinná alakításához idő kell. Nem egy és nem kettő nap.
Őszintén tükörbe nézni (nem a sminkelés miatt) – bevállalni olyat magadról, amit eddig vagy nem tudtál, vagy nem akartál elismerni– bátor vállalás. Kilépni az eddigi megszokott környezetedből nem egyszerű. Miért? Mert az a bizonyos komfortzóna biztonságos, nem tartogat váratlan kihívásokat, nem okoz stresszt.
MILYEN IS EZ A ZÓNA?
Először nézzük a szó szerinti fordítást: komfort (=kényelem) és a zóna (=terület) szavakból lett alkotva.
A komfortzóna nem feltétlenül egy helyet jelent, inkább egy egész életformát. Egy olyan területet, ahol nem sok újdonság vár, kiszámítható, vagyis nagyjából tudod, mi fog történni, ezért biztonságos és pihentető. Automatizmusokkal telített, hosszú távon akár unalmassá is váló mindennapok egymásutánja. A komfortzóna teljesen személyre szabott és egyéni: mindenkinek máshol van a határ, ami a megszokott biztonságot jelenti. Mindenkinek mások a szokásai, a viszonyításai alapjai, és más jelenti a biztonságot, de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne érdekes a saját szinteden kipróbálni magad.
A fejlődés, az önismeret szempontjából fontos a határok feszegetése, de csakis a számodra megfelelő mértékben. Miért fontos a határaink feszegetése? Mert változás nélkül nincs fejlődés.
MI TÖRTÉNIK, HA KILÉPSZ A KOMFORTZÓNÁDBÓL?
Kérlek, ne egyszerre az Everest megmászásával akard kezdeni, főleg ne oxigénpalack nélkül!
Átlépve a határaidat a TANULÁSI ZÓNÁBAN találod magadat. Lehet külső és belső késztetésből is elindulni ezen az úton.
Külső ok lehet:
Te is gyűjtsd össze az elmúlt időszakodból a KÜLSŐ okokat, amiért kiléptél a komfortzónádból!
Belső ok lehet:
Ami a belső motivációdból fakad, azokat hívjuk belső oknak.
Gyűjtsd össze az elmúlt időszakodból a BELSŐ okokat is, amiért kiléptél a komfortzónádból!
A tanulási zónában, ahogy a neve is jelzi, lehetőséged van a fejlődésre. Ha ebben a zónában tartózkodsz, mindig tele leszel azzal az energiával, amit a sikereid generálnak. A zónában folyamatosan új ingerek, élmények, feladatok érnek, melyek lehetnek akár pozitívak vagy negatívak, de mindig előre fognak vinni.
A komfortzónát elhagyni mindig kockázatos, ezért megy olyan nehezen. A szervezeted rosszul viseli a bizonytalanságot, csupa stressz és kellemetlenség. Sokszor érezhetsz feszültséget. Mindez attól függ, hogy milyen mértékben távolodsz el szokásaidtól, rutinjaidtól. Ilyenkor nem a tanulási, hanem az ún. STRESSZ ZÓNÁBA érkezel meg.
Ha külső okok miatt hagyod el a komfortzónát a legtöbb esetben a stressz zónába érkezel. Hosszan ebben a zónában tartózkodni akár az egészségre is káros lehet, emiatt vizsgáld meg, hogyan tudsz a tanulási zónába visszalépni. Pl. hagyj több időt a változásra, csökkentsd a kihívást, vizsgáld meg az új dolgok jó oldalát. Maratont sem az első futóedzés alkalmával kell teljesíteni!
HOGYAN KELL ELHAGYNI A KOMFORTZÓNÁT?
Az új dolgok kipróbálásával egy egész világot nyerhetsz.Hiszen a komfortzónából kilépés
Az új élmények hozzájárulnak ahhoz, hogy jobban megérts magad, legyőzd a szorongásaidat, túllépj a negatív gondolatokon, növeld az önbizalmad, és újat is tanulsz.
A komfortzóna előnyei, hogy nagyon biztonságos, nem érhet minket meglepetés, ugyanakkor fejlődést, változást, előrelépést, átalakulást, csakis kizárólag a tanulási zónában érhetünk el. Sőt a komfortzónán kívül csodák is történhetnek.
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása