2025. Február 11., Kedd
„Ha te nem sorolod előre a saját életed,
majd megteszi helyetted valaki más.”
- Greg McKeown -
Pontosan 14 éve voltam egy tréningen - (köszönhetek neki egy nagyon jó barátot, de ez most mellékes) – ahol különböző szituációkban kellet részt vennem, a trénerek pedig nagyítóval vizsgálták a működésemet és a kommunikációmat. A 2. nap végén odamentem a trénerekhez, hogy mondjanak véleményt – ezt a mondatot sosem felejtem el: „Nincs a működéseddel semmi gond, de nem tudsz NEM-et mondani” Annyira belefészkelte magát a fejembe ez a visszajelzés, hogy minden igen mondásomkor eszembe jutott.
„A legmélyebb meggyőződésből kimondott »nem« jobb, mint a megfelelési kényszerből, vagy ami még rosszabb, a baj elkerülése érdekében kimondott »igen«”. - Mahátma Gandhi -
Örömmel jelentem, azóta megtanultam NEM-et mondani. Tényleg nem egyszerű!
De miért mondunk igent azokra a kérdésekre, kérésekre, amire szívünk szerint NEM-et mondanánk?
De mi van a saját igényeinkkel?
Gondold végig, hogy mit éreztél, amikor szíved szerint egy programra nem szerettél volna elmenni, de mégsem merted visszautasítani a meghívást. Ebben az esetben a saját igényeidet szorítottad háttérbe mások miatt.
Először is – nem vártad az időpontot, aztán már lemondtad volna az egészet, majd amikor odaértél a programra talán fel sem tűnt, de ingerlékennyé váltál. Sőt akár a frusztrációdat a döntéseddel kapcsolatban kivetítetted arra, akivel mentél a programra- Alapvetően csalódtál magadban.
Milyen volt ez a program – hogy emlékszel? Megkérdezted a másikat, hogy jól érezte-e magát veled akkor? Volt már olyan ezekben a szituációkban, hogy rákérdezett az ismerősöd, hogy mi a baj és rávágtad, hogy semmi és kínos mosollyal belevetteted magadat a programba? Az esetek többségében az ilyen kényszer programok nem sülnek el jól – persze a kivételek erősítik a szabályt.
A párom minden évben elmegy a barátaival Balaton Soundra – rengetegen kérdezték, hogy én miért nem megyek. Egyszerű a válasz – nem akarok. Én sem érezném jól magamat, mert nem az én zenémet játszák ott, másrészt a párom sem, hiszen neki nem jó érzés, ha én nem vagyok jól.
Vannak igényeim zenei téren, de az nem a Balaton Soundra jellemző hangzásvilág.
Nemet mondani másoknak az egyik legfontosabb készség, amelyet kifejleszthetünk magunkban. Lehetővé teszi, hogy a saját érdekünkben cselekedhessünk, mind a személyes, mind a szakmai életünkben.
Figyeld meg ismerőseidet, kollégáidat, barátaidat, hogyan változik meg a viselkedésük, amikor képes leszel már „NEM”-et mondani kedvesen és magabiztosan. Észre fogják venni, hogy nem használhatnak ki a végtelenségig és azt az időt, amit rájuk szánsz - értékelni fogják.
Határaink azokat a kereteket jelölik, amelyeket önmagunk védelmében állítunk. Lehetőségeket teremtenek arra, hogy egyértelműen lefektethessük és képviseljük saját szükségleteinket, igényeinket. Ez segít mentális jólétünk fejlődésében és fenntartásában.
Mielőtt igent, vagy nemet mondasz, valamire gondold végig:
Közhelynek tűnik, de igaz, amikor nemet mondasz valamire, ami nem fér bele az értékrendedbe, idődbe, nem segíti céljaid megvalósulását, igazából magadra, jólétedre és fejlődésedre mondasz igent.
Hogyan tudsz kedvesen és magabiztosan nemet mondani? Hogyan tudod a határaidat megvédeni?
Próbáld ki ezeket a szófordulatokat!
Tanuljuk meg határainkat meghúzni és egoizmus nélkül magunkat helyezni előre. Mindenkinek megéri!
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása