2025. Február 11., Kedd
„Szenilla: Tudod mit csinálj ha rossz napod van?
Pizsi: Nem tudom!
Szenilla: ússz és evezz, ússz és evezz, ússz és ússz és ússz és evezz!” – részlet a Némó nyomában című filmből
Nem árulok el nagy titkot, bizony a sportolók is emberek. Nem egyszer szembesültem azzal, hogy a közvélemény a sportolókat olyan képességekkel ruházta fel, mintha nekik nem lehetne gyengébb napjuk, nem lehetne magánéleti problémájuk, feldolgozandó traumájuk. Bevallom, gyerekként én is úgy gondoltam, hogy pl. az olimpikonok sérthetetlenek, halhatatlanok. Ez teljesen megdőlt azon a bizonyos május elsején 1994-ben, amikor Ayrton Senna meghalt. Sohasem felejtem el. Ott szembesültem végérvényesen, hogy a sportolók is emberek és nekik is meg küzdeniük a mentális kihívásokkal.
A sportolók munkája mindig szem előtt van, mérhető pontban, gólban, centiben, másodpercben stb. Ráadásul Magyarországon valahogy mindenki nagyon ért minden sporthoz, úgyhogy értékelve is van az összes sportoló és csapat folyamatosan. Mindenkinek vannak olyan „most nem megy/ nem akarom/más jár a fejemben” napjai, az élsportban dolgozóknak miért ne lehetne?
Elég nagy teher az, hogy a különböző sportágak különböző versenyszezon lebonyolításaiban hetente, vagy akár sűrűbben is megmérettetés vár a versenyzőkre legyen ez egyéni, vagy akár csapatsport. Képtelenség mindig csúcsformában 120%-on játszani. Hosszútávon ez olyan hatást váltana ki, melynek kiégés, sérülés lehet a vége.
A mentális terhelés a versenyeken folyamatosan fokozódik. Ezt csak nagyon tudatos felkészüléssel és erős önreflexióval lehet kezelni, hogy ne menjen a teljesítmény rovására. Fontos látnunk, hogy a sportolók kőkeményen dolgoznak azért, hogy néhány percig jól teljesíthessenek, ami alapos mentális felkészülés nélkül nem igazán működik.
Mit lehet tenni, ha gondolataink folyamatosan elterelődnek a pályán kívülre és hamar elveszítjük a fókuszt? A fókusz hiánya vagy elvesztése több tényezőből adódhat össze. Ide tartozik a stressz, a fáradtság, a zavaró környezeti tényezők, vagy akár a sportoló saját, belső negatív gondolkodása is. Ez utóbbit nevezhetjük mentális blokknak is.
Zavaró tényező lehet külső hatás ( pl.:a nézőtéri negatív kommentek), ami olyan nyomást helyez ránk, amit nem tudunk elengedni és tovább kattogunk rajta.
Belső zavaró tényező lehet az épp aktuális lelki állapotunk, mely egyértelműen a magánéletre vagy a sporttal kapcsolatos konfliktusokra is visszavezethető.
Minden érzelemben benne rejlik a lehetőség, hogy segítse vagy éppen aláássa a teljesítményünket. Az érzelemszabályozó képességek segítenek abban, hogy az érzelmeket a jobb teljesítmény szolgálatába tudjuk állítani.
Mindehhez elengedhetetlen az, hogy tudatosítsuk az érzelmeinket, tehát képesek legyünk felismerni őket az adott helyzetben. Tudjuk, hogy mi az, ami eltereli a figyelmünket, ismerjük fel, hogy elvesztettük a fókuszt.
Hogyan nyerd vissza a fókuszt, ha elvesztetted?
Igen a sportolók emberből vannak, ne felejtsd el! Az érzelmek hatékony kezelése minden sportoló számára kritikusan fontos képesség, amelyet jó, ha minél hamarabb megtanulsz irányítani. Fontos az önreflexió, hogy felismerd, ha baj van, és merj segítséget kérni, illetve tanuld meg azt, hogy hogyan tudsz magadon segíteni a megmérettetések során.
Sikerüli fog, hagyj időt magadnak és mentálisan is kezdj edzésbe! Hajrá!
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása