2025. Február 11., Kedd
Az élet minden területén fontos szerepet tölt be a kommunikáció. Nincs ez máshogy a sportéletben sem. A sikerek elérésében kulcsfontosságú, hogy az ember, így a sportoló is megértesse magát a környezetével – csapattársaival, edzőivel. Ugyanilyen fontos, hogy ő is értse a feléje irányuló közléseket.
A kommunikáció magába foglalja a verbális-szavak útján és a non verbális /testbeszéden keresztüli megnyilvánulásokat is. Fontos szerephez jutott az elmúlt időszakban az online kommunikáció is. Vajon ez mennyire segíti a sportolót?
A sportban működő csapatok (ez lehet csak 2 fős csapat is: egyéni sportoló + edző) semmiben nem különböznek más szervezetek működő egységeitől (pl. egy cég adott osztályától). Kommunikáció terén biztos nem. A csapat attól különbözik a csoporttól, hogy a csapatnak egy, vagy több, de közös célja van. Ez nem azt jelenti, hogy a csapat tagjainak ne lehetnének egyéni céljai, sőt… mivel egy csapat tagjai különböző egyéniségek más-más „alapfelszereltséggel”, így akár mindenkinek lehetnek különböző céljai, amik megvalósítása segíti a közös cél elérését.
Ami ebben a rendszerben is rendkívül fontos, az a saját igények, kérdések, visszajelzések, érzések megfogalmazása.
Sokszor érkeznek hozzám az alábbi helyzetekkel - független attól, hogy a sportéletben, vagy üzleti területen történik a szituáció:
A legtöbb konfliktus abból ered, hogy nem jól, vagy egyáltalán nem kommunikálunk.
Az biztos tény, hogy nem vagyunk gondolatolvasók, tehát, ha szeretnénk valamit közölni a másikkal verbális, vagy non verbális úton kommunikálnunk kell. Alapjában véve kommunikáció útján közvetíthetünk érzést, igényt, tényt, véleményt. Az a tapasztalatom, hogy a negatív kritikát, de inkább hívjuk építő véleménynek - nehezen fogalmazzuk meg tényszerűen és ebből fakadóan nehezen is kommunikáljuk. Sokszor tartunk attól, hogy ha valakit megbántunk egy-egy visszajelzéssel- a kötődése felénk csökken, vagy esetleg a jövőnket is befolyásolhatja. A környezeti szocializáció, az iskolai kellemetlen emlékek, a munkahelyi rossz tapasztalatok bizony nem könnyítik meg az önbizalomhiányos emberek asszertív kommunikációját.
Mi is az az asszertív kommunikáció?
Időnként a sportolóknak ki kell állni a jogaikért és olyan dolgokért, amik fontosak számukra. Az asszertivitás kifejezés a személy gondolatainak, érzéseinek és hiedelmeinek az őszinte és egyenes kifejezésére utal, olyan szociális elfogadott módon, amely nem sérti meg, vagy hágja át mások jogait.
Az asszertív válaszminták 4 fő komponenst tartalmaznak
Az asszertivitás tanult viselkedés, amelynek tökéletesítése sok gyakorlást igényel. A hatékony interperszonális készségeket, ilyen az asszertivitás egy szezon alatt nem lehet megtanulni, hanem inkább egy olyan széleskörűbb megközelítésre van szükség, amely magába foglal az asszertivitás mellett más mentális tréning készségeket. Mint pl.:
Az asszertív kommunikáció lépcsői:
A versenyek alatt a kommunikáció sokkal érzelemdúsabb, gyorsabb. Rövid mondatokkal, jelzésekkel kommunikálnak az edzők és a versenyzők is. A verseny ezt kívánja meg. Időkérések alatt néha a külső szemlélő számára durvának tűnő, megalázó hangnemet is megütnek az edzők. Biztos, hogy el kell választani a felkészülési időszak és a verseny alatti kommunikáció stílusát és összetettségét.
A kommunikációt sokat kell gyakorolni téthelyzeten kívül, hogy rutinszerűvé váljon, hiszen feszültség alatt könnyebb alkalmazni azt, amit nyugodt helyzetben már elsajátítottunk.
Az életben sok mindennek a kommunikáció a kulcsa. Különösen, ha emberekről van szó: a kommunikáció meghatározza egy csapat kohézióját, teljesítményét és a problémamegoldást is.
Úgy gondolom, hogy a sportolóknak meg kell tanulniuk a gondolataikat, szükségleteiket, érzéseiket és preferenciáikat pozitív, közvetlen és tapintatos formában kifejezni. Sokszor hisszük, hogy a sport az utasítások, a taktikák világa. Ám akár csapatsportról, akár egyéni sportágról beszélünk ezt a világot is emberek alkotják, mozgatják. Úgy lehet sikereket elérni, ha kommunikálunk, mert csak így jutunk közelebb egymás megértéséhez is! Egy biztos : igaz a mondás- néma gyereknek az anyja se érti…
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása