2025. Február 11., Kedd
„Már megint nem figyelsz!” – ez az a mondat, ami – bevallom- sokszor nem hangzott el a szüleim szájából, ám annál gyakrabban hallom mostanában gyerekes szülőktől az utcán, a játszótéren, de ahogy közlekedem ott is találkozom elbambult vezetőkkel.
Mi történik, ha egy sportolónak elkalandozik a figyelme, vagy a verseny közben zavaró tényezők nehezítik a koncentrációt? Általában mondhatjuk, hogy aki nem fókuszál, vagy nem tudja kizárni a zavaró tényezőket az éles helyzetben - kevésbé lesz sikeres, mint az a sportoló, aki tartja a 100% koncentrációt és nem vesz tudomást a környezete negatív hatásairól. Ez az a két képesség, amelynek minden sportban jelentős szerepe van a mentális felkészülés során.
A fókuszálás egy olyan folyamat, amikor a sportoló a teljes figyelmét egy adott feladatra fordítja. Intenzitását tekintve három szintje van, a verseny, vagy mérkőzés alatt ez dinamikusan változik – hiszen nem lehet és nem is kell egy mérkőzés alatt a legnagyobb készenléti állapotban lennie a játékosnak -, a lényeg, hogy a fókuszt ne veszítse el!
Azok a sportolók, akik a legjobban ki tudják zárni a múltban történt dolgokat, a problémáikat, nem a jövőre, hanem a „MOSTra” koncentrálnak sikeresebbek lehetnek a pályán, versenyen, mint a többiek.
A fókusz, a figyelem és a koncentráció szavakat sokszor használjuk egymás szinonimájaként. Apró eltérések vannak csak- nézzük is!
A fókuszálás tesz képessé arra, hogy teljes figyelmünket annak szenteljük, amit
csinálunk, úgy, hogy közben kizárjuk a zavaró tényezőket.
Mik lehetnek zavaró tényezők?
A zavaró tényezőket meg kell és meg lehet tanulni kizárni.
A „legegyszerűbb” technikája a kizárásnak az, ha arra fókuszálunk, amire van ráhatásunk.
Mire lehet ráhatása egy sportolónak?
Fókuszáljunk kizárólag arra, amit éppen csinálunk! Ha elkalandozik a gondolatunk, segítsük megfelelő szavakkal, mondatokkal magunkat – emlékezzünk, hogy „csak a most van”! Annak érdekében, hogy figyelmünk ne kalandozzon el, végezzünk rendszeresen összpontosítást segítő gyakorlatokat!
Az érzelmek megfigyelése a pályán és azon kívül, a hibák elfelejtése, vagy a helyes légzés megtanulása segíthet egy következő szintre emelni és kiemelkedni a társak közül.
A fókuszálás fejleszthető, de időre és gyakorlásra van szükség hozzá. Legyünk türelmesek magunkkal és tudatosan illesszünk be fókuszt segítő gyakorlatokat a mindennapjainkba.
Kezdjük el otthoni, nyugodt körülmények között a gyakorlást, majd ahogy egyre jobban megy így, növelhetjük magunkon a nyomást: először edzéseken, majd versenyeken alkalmazhatjuk ezeket.
Fókuszálást segítő gyakorlatokkal hamarosan jelentkezem!
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása