2025. Február 11., Kedd
„A halogatás a legjobb út, hogy a kis problémákból nagyok szülessenek.” – On Sai
Mindenki életében voltak már olyan feladatok, melyeket a végtelenségig tudott húzni és közben a határidők folyamatos módosítgatásával fel is mentette magát a felelősség alól. Lehet teljesen érthető a halogatás! Mikor? Amikor sok a teendőnk, fáradtak vagyunk, vagy még egyszer át szeretnénk gondolni egy lényeges döntést - érthető, ha fontossági sorrendet állítunk fel, és másnapra halasztunk bizonyos feladatokat.
Halogatásnak nevezzük, ha az éppen elvégzendő feladatok helyett mással töltjük az időnket. Pl. vasalás helyett minden mást is csinálok, csak ne kelljen nekiállnom.
Lehet, hogy éppen most módosítottad a határidejét valaminek?
Azzal, hogy áttervezed a napjaidat, optimalizálod a feladataid elvégzésének sorrendjét nincs teendő, sőt sikerélményt generálsz Ám abban az esetben, ha azt veszed észre, hogy egy-egy tevékenységet folyamatosan halogatsz – főleg akkor, amikor minden feltétel adott a feladat elvégzéséhez- annak nem árt kicsit megkapargatni az okát.
Hogyan kezelhetjük a halogatást?
Alapvetően két útvonalon indulhatunk el:
A halogatás lehet egy „egyszerű” időmenedzsment kérdéskör.
Pl.:
Tipp: használj feladatlistát, ne vállald túl magad, tapasztalataidra támaszkodj, vagy kérj segítséget a tervezéshez!
Tipp: gondold végig, hogy melyik feladat hol, kivel és mivel kapcsolódik a másikhoz -térben, időben, információkkal!
Tipp: saját feladataid elvégzése kikhez kapcsolódnak? Állíts fel „ha…akkor” verziókat – számolj a váratlannal! Ha számolsz vele, a stresszforrás egy részét kiiktatod!
A halogatásnak a másik oka már mentális, érzelmi területre vezethető vissza.
Figyeld meg magadat a napi működésed közben!
Válaszolj a következő kérdésekre:
Vannak visszatérő mintáid?
Mit tudsz kezdeni a halogatással? Mint minden esetben ismerd fel a kiinduló állapotodat, jelen esetben, hogy érzelmi halogató vagy!
Típus feladok esetén:
Csak nincs kedved hozzá? – hiába vársz, később se lesz nagyon kedved, de jó érzés lenne hamarabb túlesni rajta! Miért nincs kedved? Ez itt a fő kérdés!
Félsz a folyamattól, mert nincs rutinod, vagy egy részéhez nem értesz? – kérj segítséget! Hidd el senki sem fog kinevetni és tanulod közben az együttműködést!
Nem érdekel a feladat? – nem minden feladatban leljük örömünket, de meg kell csinálni! Hogyan tudnád a feladatot érdekesebbé tenni? pl. zenével? társasággal? új megoldásokkal? Esetleg tudod új helyszínen végezni?
Személyhez köthető halogatások:
Miért épp ahhoz a személyhez köthető tevékenységet halogatsz?
Ha a munkahelyeden vagy ott nincs nagyon választásod! De kommunikálhatod, hogy a feladat megoldása a cél és nem a barátkozás.
Meg akarsz valakinek felelni?
Döntéshozatal esetén:
Ha megtalálod a fenti kérdésekre a választ, máris csökken a stresszhelyzeted, a bizonytalanságod és pozitívabban haladhatsz tovább a halogatás kezelésében.
Próbáld ki a MOST technikát! Beszéld meg magaddal, hogy visszaszámolsz pl. 10 -től és utána nekiállsz a feladatnak – MOST! Ha magadnak szeretnél megfelelni, akkor ez a technika biztos tetszeni fog!
A halogatás alapvetően egy negatív spirálba vihet. Minél tovább halogatsz valamit, annál jobban szorongóvá válsz a helyzet miatt. Majd ezt a helyzetet szeretnéd megkerülni, tovább halogatsz, aztán még ingerültebbé válsz magad és a környezeteddel szemben is és folytathatnánk tovább.
Sajnos szélsőséges esetekben a halogatás nemcsak a lustaság következménye, hanem mély lelki okok húzódhatnak a háttérben. A lelki okok kezeletlensége súlyosabb egészségkárosodáshoz vezethet!
A krónikus halogatás kezelése időt és türelmet igényel. Az önreflexió, a feladatok strukturált megközelítése és a pozitív megerősítés alkalmazása segíthet abban, hogy hatékonyabban kezeljük az időnket és csökkentsük a stresszt. A cél nem a halogatás teljes megszüntetése, hanem annak kezelhető szintre csökkentése, ami hosszú távon javíthatja az életminőséget és a mentális egészséget.
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása