2025. Február 11., Kedd
Ma délután a kőszagi Hámori Luca a 66 kg-os súlycsoportban olimpiai negyeddöntőben fog bokszolni az algériai Imane Khelif ellen, aki győz már érmes.
Luca algériai ellenfele azért került az érdeklődés középpontjába, mivel magas tesztoszteron szintje és az interszexualitása miatt kizárták a tavalyi világbajnokságról, ugyanakkor a NOB engedte neki, hogy az olimpián szerepeljen.
Imane Khelif az olimpiai játékok előző fordulójában az olasz Angela Carini ellen bokszolt, de mérkőzés csak 46 másodpercig tartott, hisz az algériai olasz ellenfele feladta mérkőzést.
Carini a találkozót követően könnyes szemekkel elmondta, hogy akkora ütéseket kapott, mint még korábban soha, és erős orrfájdalmai voltak, nem kapott levegőt.
Miután eldőlt, hogy a következő körben Magyarország első női olimpián szereplő bokszolója Hámori Luca Iman Khelif ellen fog mérkőzni Magyarországon nagy sok ember figyelmét felkeltette az eset. Nézzük meg Imane Helif történetét!
Az 1999-es születésű Khelif 2018-ban debütált nagy tornán a világbajnokságon, de az első körben kikapott és kiesett.
Egy évvel később a világbajnokságon szintén már az első fordulóban búcsúzott.
2021-ben részt vett a tokiói olimpián, ahol a negyeddöntőben 5-0-ra kikapott a későbbi győztes ír Kellie Harringtontól.
2022-ben a világbajnokságon a döntőig menetelt, de ott a szintén ír Amy Broadhurst legyőzte őt.
2023-ban ismét bejutott a világbajnoki döntőben, de nem sokkal a döntő előtt kizárták, mivel nem felelt meg az IBA (Nemzetközi Boksz szövetség) kritériumainak.
A kizárás oka nem volt egyértelmű, voltak olyan jelentések, melyek szerint a magas tesztoszteron szintje miatt zárták ki, és olyanok is, mely szerint genetikai vizsgálatot végeztek, és kiderült, hogy a nőkre jellemző XX illetve a férfiakra jellemző XY kromoszóma is megtalálható a szervezetében.
Miért lehet itt mégis az olimpián?
A világbajnokságot az IBA rendezi, az olimpiát viszont a NOB.
Ez nem megszokott, hisz a nemzetközi szövetségek égisze alá szoktak tartozni a versenyek, csak az IBA és a NOB 2019-ben összeveszett. A NOB pedig még abban az évben felfüggesztette az IBA-t többek közt korrupció miatt, és kitiltotta az olimpiáról, így már az előző 2021-es tokiói játékokat is a NOB bonyolította le, ahogy a mostanit is, nem az IBA.
Mivel NOB és IBA szabályzata eltérő, míg az IBA szigorúbb elírásokat alkalmaz, például genetikai vizsgálatot, addig a NOB a sportolók nemét és életkorát az útlevelük alapján határozza meg.
Milyen nemű Imane Khelif?
Khelif nem férfi, nem is transznemű, születéskor nőként sorolták be. Khelif az anyakönyvi kivonat szerint tehát nő, a biológiai profil azonban már árnyaltabb helyzetet mutat.
Bár nőként született és nőnek vallja magát, Khelif feltételezhetően DSD-s vagyis egy nemikromoszóma-rendellenességgel járó nemi fejlődési zavarokat okozó betegségben szenved. Emiatt XY-kromoszómái és magasabb tesztoszteronszintjei vannak, ami a férfi sportolókra jellemző.
Összegzés
A probléma forrása az, hogy a NOB és az IBA összerúgta a port, így más nemzetközi sportszövetségekkel ellentétben nincs egyértelmű szabályozás az interszexuális bokszolókra vonatkozóan.
Így állhatott elő, hogy a NOB által nem legitim IBA kizárja, míg a NOB engedi versenyezni Imane Khelifet.
Le kell ülni, ki kell dolgozni a megfelelő irányelveket, hogy a továbbiakban hasonló problémák ne lépjenek fel. Meg kell húzni a határt, ahogy ezt az atlétikában is megtették szerintem sokan emlékeznek a dél -afrikai Caster Semenya esetére.
Ha ők tudtak hozni erre egy szabályozást, akkor ezt boxban is meg kell tudni tenni.
Ha ránézünk Khelifre láthatjuk, hogy a mozgása és az izomzata is férfias, s ez boxban nemcsak egyenlőtlen, hanem adott esetben sérülés, balesetveszélyes is lehet.
Ez nem fair a többi sportolóval, így Hámori Lucával szemben sem, hogy olyan versenyzővel kell megküzdeniük, aki a biológiai profilját nézve nem nő.
Forrás: cnn.com, en.wikipedia.org
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása