Mély fájdalommal értesült a magyar futballtársadalom arról, hogy 2025 április 22-én, 86 éves korában elhunyt Garami József, a hazai labdarúgás egyik legelismertebb edzőegyénisége. Pályafutása során nemcsak a pályán, hanem a kispadon is maradandót alkotott, és generációk sora tanulta tőle a futballt, annak minden szépségével és felelősségével együtt.
Játékoskarrier: a hűség és alázat megtestesítője
Garami József 1939. augusztus 8-án született Pécsett. Pályafutását is itt kezdte, a Pécsi Dózsa (később Pécsi Munkás) színeiben 1953-ban. A pécsi csapatnál töltötte aktív játékoskarrierjét jelentős részét, 10 éven át volt a klub játékosa. Ezt követően rövid ideig a Pécsi VSK, majd a Komlói Bányász játékosa is volt. Játékos pályafutását 1967-ben a PVSK-nál fejezte be.
Noha nem tartozott a legismertebb játékosok közé országos szinten, szorgalmával és példamutató mentalitásával kivívta társai és ellenfelei tiszteletét.
Edzői pályafutás: a csendes vezér
Garami József valódi legendává edzőként vált. 1985-ben lett a Pécsi MSC vezetőedzője, melyet összesen 217 bajnokin irányított, ami rekord a klub történetében.
Irányításával a Pécs 1986-ban bajnoki ezüstérmes, 1991-ben bronzérmes lett, 1990-ben pedig elhódította a Magyar Kupát. Összesen hét éven át volt a PMSC vezetőedzője, mely a pécsi labdarúgás legsikeresebb időszakát jelentette.
Edzői munkája során több klubnál is megfordult, volt az Újpest, az MTK, a Győri ETO, és a Ferencváros vezetőedzője is. Összesen 797 NBI-es mérkőzésen ült a kispadon, ami szintén rekord a magyar élvonal történetében.
Legnagyobb sikereit az MTK-val érte el, a kék-fehérekkel két bajnoki címet, valamint két Magyar Kupát nyert. Csapataival összesen háromszor nyert bajnoki címet, négyszer pedig Magyar Kupát.
Magyar válogatott
Garami József 1987-ben a magyar válogatott szövetségi kapitányaként is dolgozott, noha csak rövid ideig. Összesen öt mérkőzésen irányította nemzeti együttesünket, a mérlege 2 győzelem, 1 döntetlen és 2 vereség volt. A nemzeti csapatnál töltött időszaka alatt is a szakmai alaposság és a taktikai fegyelem volt a jellemző.
Öröksége és emléke
Garami József nem csupán eredményei, hanem emberi tartása miatt vált példaképpé. Sosem vágyott a rivaldafénybe, de mindig ott volt, amikor a magyar futballnak szüksége volt rá – akár tanácsadóként, utánpótlás-munkában, vagy egyszerűen mentorként a fiatalok mellett.
Személyiségéről sok mindent elmond, hogy az ország összes stadionjában tisztelet övezte a nevét.
.
Garami József csendben, szerényen élte az életét, de hatása örökre érezhető marad a magyar futballban. A neve örökre megmarad magyar futballtörténelemben.
Nyugodjék békében, Mester!
Kép forrása: mlsz.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása