Az NK Celje-t 1919-ben alapították, és a Maribor mellett az egyetlen szlovén futballcsapat, mely a szlovén bajnokság 1991-es indulása óta az összes szezont az első osztályban töltötte.
Nem tartozik a legismertebb, legsikeresebb szlovén klubok közé. Mindössze három trófeával büszkélkedhet. Első trófeájukat 2005-ben nyerték, mikor elhódították a Szlovén Kupát.
A klub fennállásának 101. esztendejében, 2020-ban, felértek a szlovén futball csúcsára, s történetük során először lettek bajnokok. Négy évvel később, 2024-ben pedig másodszor is aranyérmesek lettek.
A klub az idei szezonnak azzal az ambícióval vágott neki, hogy új fejezetet nyit a klub történtében, s története során először bejut valamely európai kupasorozat csoportkörébe, és felteszi Celjét a futball térképére.
Hogy a klub elérje ambiciózus céljait július végén a Slovan Bratislava elleni Bajnokok Ligája selejtező visszavágó előtt merész és kockázatos lépésre szánta el magát.
A Celje ugyanis menesztette a csapatot bajnoki címig repítő vezetőedzőt, a horvát Damir Krznart.
A háttérben az állt, hogy a spanyol tréner, Albert Riera, szabaddá vált, hisz csapata a francia Bordeaux anyagi problémák miatt nem tudott elindulni a másodosztályban. S mivel Riera Szlovéniában komoly reputációnak örvendett, így a Celje a spanyol szakember szabaddá válása után azonnal lecsapott rá.
Riera 2023-ban az Olimpija Ljubljanát duplázásra vezette, majd a 2023-2024-es idény elején októberig már dolgozott a Celjénél, ahol 11 forduló elteltével vezette csapatával a bajnokságot, míg a nemzetközi kupa selejtezőiben a portugál Vitória Guimarães is felülmúlták. Azonban szezon közben jött a francia ajánlat, így Riera elhagyta Celjét, majd miután a francia klubnál beütött a krach visszatért.
Az ilyen csereberében mindig van kockázat, pláne úgy hogy, ha egy sikeres edzőt teszel lapátra, hogy egy általad nála is jobbnak tartott edzőt hozzál helyette. Sőt sok esetben ez rosszul szokott elsülni, tudnék rá több példát is mondani.
Itt is úgy tűnt az elején, hogy ez a sztori kudarcba fullad, hisz Riera kinevezése után egy nappal a Celje a BL selejtezőben súlyos 5-0-ás vereséget szenvedett a Slovan Bratislava vendégekét és kiesett a BL-ből.
Nyilvánvaló volt, hogy annak ellenére, hogy 10 hónappal korábban már volt a csapat edzője, Rierának időre volt szüksége.
S ahogy telt az idő a Celje úgy lett egyre jobb és jobb. Az örmény Pyunik Jereván ellen történelmi sikert elérve bejutottak a Konferencia Liga alapszakaszába. Onnan pedig 21. helyen továbbjutottak, úgy hogy hazai pályán például a török İstanbul Başakşehirt 5-1-re (!!!) győzték le, míg a Betis otthonában csak egy utolsó perces góllal kaptak ki 2-1-re.
A Celje azonban nem elégedett meg ennyivel! Rierának és játékosainak ennél is merészebb álmai voltak, s ennek a vezetőedző mindent alárendelt, a szlovén bajnokságot is.
A bajnokságban a második sor játszott, míg a Konferencia Ligában természetesen az első. Ez a megoldás kihatott az együttes bajnoki szereplésre elég rendesen, hisz jelenleg csak 5. helyen állnak a szlovén pontvadászatban, ugyanakkor a nemzetközi porondon kifizetődött.
Hisz a 16 közé jutásért nagyon magabiztosan 3-1-es összesítéssel múlták felül a korábbi BL negyeddöntős, El nyolcaddöntős ciprusi APOEL Nicosiát, s az első szlovén csapatként jutottak be valamely európai kupasorozat nyolcaddöntőjébe. Majd jött egy őrült párharc a KL alapszakaszát a 6. helyen záró svájci Lugano ellen.
Az első meccset szlovénok otthon 1-0 ra megnyerték. A visszavágó drámáit pedig nehéz lett volna jobban fokozni.
A Celje 4-2-es hátrányba volt, és kiesésre állt, majd a 92. percben 11-eshez jutott és emberelőnybe került. A büntetőt értékesítették, így hosszabbításra mentették a párharcot.
Ott a 97. percben Nieto gyönyörű szép átlövésével összesítésben előnybe kerültek, s már győztesnek látszottak. Azonban a svájciak a 118. percben ismét betaláltak, így lett 5-4 (!!!), s jöhetett az orosz rulett, azaz a büntetőpárbaj.
Ezt végül a Celje 3-1-re behúzta, ők az összes büntetőjüket belőtték, míg a svájciak hármat is elhibáztak, így továbbjutottak!
S a negyeddöntőbe jutással ismét, sokadszor történelmet írtak!
Költségvetés, piaci érték
A Celje költségvetése mindössze 8,7 millió euró volt tavaly, amelynél Magyarországon több klub is magasabb büdzséből gazdálkodik.
Csapatuk piaci értéke 13,63 millió euró, ami kevesebb, mint Magyarországon a Puskás Akadémiáé valamint az Újpesté, s mindössze negyede a Ferencvárosénak.
Légiósok száma
A szlovén csapat keretében 58% a légiósok aránya, a 29 fős keretben 17 légiós található. A csütörtöki Lugano elleni kezdőben 5 szlovén labdarúgó kapott helyet.
Tanulság
Ma már Magyarországon vannak annyira tőkeerősek a Fradi mögötti klubok, hogy megfelelő szakmai háttérrel, hozzáértéssel nemhogy a Konferencia Liga alapszakaszába eljuthatnak, hanem onnan továbbjuthatnak, sőt ott még két kört menve akár a negyeddöntőig menetelhetnek.
A Celje kicsit sajátos utat járt be, nagyon sokat kockáztatott nemzetközi ambíciói megvalósítása érdekében, 19-re húztak lapot es bejött nekik.
A szlovén klub megmutatta a magyar csapatoknak, hogy a KL-ben egy kiscsapat is nagyon messzire juthat! Ehhez két csapatnyi játékos kell, hisz a sok meccset csak így lehet bírni, s mint a szlovénok példája mutatja, így is adott esetben áldozatokat kell hozni a bajnoki szereplés kárára. De egy Celjéhez hasonló kupamenetelés értéke felbecsülhetetlen lenne!
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása