A visszavonuló Claudio Ranieri karrierjéről, aki megalkotta a Leicester City csodát!

Horváth Zsolt 2024-05-24 Sportblog
Link másolása

Ma este játszották az olasz bajnokság utolsó fordulójában a Cagliari-Fiorentina mérkőzést, melyet 3-2-re nyertek a vendégek, de ez az információ, amely ezzel a mérkőzéssel kapcsolatban szinte senkit sem érdekelt. Hisz ez a összecsapás volt a Cagliari edzőjének, a Leicester csoda megalkotójának, Claudio Ranierinek élete utolsó klubedzői mérkőzése.

A búcsúzó tréner, már a mérkőzés előtt a könnyeivel küszködött, hisz a szurkolók felállva tapsolták, nevét skandálták, és kifeszítettek egy transzparenst, melyen a következő állt:

„Örök hála egy nagyszerű embernek.“

A búcsú alkalmából érdemes felidézni Ranieri életét, és karrierjét, akit a futballvilága örökre a szívébe zárt, és sohasem felejt.

Claudio Ranieri 1951-ben született Rómában.

Gyermekkorában csendes és visszahúzódó gyermekként ismerték. AS Roma rajongóként nőtt fel, mely klub tinédzserként szerződtette őt. Utánpótlás játékosként először támadót játszott, később azonban védő lett belőle.

A Roma felnőtt csapatában 1973-ban mutatkozott be, azonban nem tudott gyökeret verni a Farkasok felnőtt csapatában, az 1973/74-es idényben mindössze hat alkalommal lépett pályára a fővárosi együttesben, amely hosszú távon nem számolt vele.

Így 1974-ben elhagyta nevelőegyesületét, majd a Catanzaro, a Catania, és a Palermo színeiben futballozott, és mindhárom együttessel feljutott a Serie A-ba.

Játékos pályafutását 1986-ban fejezte be, ezt követően edzősködni kezdett. Edzői karrierjét a Vigor Lamezia együttesénél kezdte, de először szakvezetőként a Cagliari csapatánál hívta fel magára figyelmet, melyet két év alatt a Serie C-ből (olasz harmadosztály) a Serie A-ba vezetett. Ennél jobb belépő az edzői pályára aligha kell, a Cagliarinál eltöltött sikeres évek után nem meglepő, hogy ezt követően másik szintre lépett a pályafutása.

A szard együttes után olyan csapatokat irányított, mint a Napoli, a Fiorentina, a Valencia, az Atletico Madrid, a Chelsea, a Juventus, majd 2009-ben visszatért a gyökereikhez, és a Roma vezetőedzője lett. Első szezonjában majdnem bajnoki címig vezette a Farkasokat, négy fordulóval a vége előtt még vezették a tabellát az abban a szezonban Bajnokok Ligáját nyerő, José Mourinho vezette Inter előtt, de négy fordulóval a vége előtt, meglepetésre hazai pályán 2-1 kikaptak a Sampdoriától. Ez a vereség pedig végzetesnek bizonyult, hisz hiába nyerték meg a hátralévő három meccsüket, az Inter nem hibázott, így 2 pont előnnyel megnyerte a bajnokságot a Roma előtt. Az Inter ráadásul az Olasz Kupa, és az Olasz Szuperkupa döntőjében is jobbnak bizonyult náluk, így a Farkasok három keserédes ezüstéremmel vágtak neki a következő idénynek, melynek februárjában Ranierit a gyenge eredmények miatt menesztettek.

Ezt követően edzősködött az Inter, majd a Monaco együttesénél is, aztán 2014-ben feladta a klubedzőséget és szövetségi kapitánynak állt. Ő lett a 2004-es Európa-bajnok Görögország szövetségi kapitánya. Ez a váltás azonban nem volt sikeres, hisz kevesebb mint négy hónappal a kinevezése után 2014 novemberében, hazai pályán, Eb selejtezőn történelmi 1-0-ás vereséget szenvedtek a Feröer-szigetektől, így menesztették.

2015 nyarán lett a Leicester City vezetőedzője, egy veretes szakmai múlttal, mely során ugyan nyert a Fiorentinával Olasz Kupát, Olasz Szuperkupát, a Valenciával Spanyol Kupát, és Európai Szuperkupát, de az igazi átütő siker hiányzott a pályafutásából.

Amikor kinevezték a Leicester vezetőedzőjének voltak, akik szkeptikusan fogadták, és azt mondták, hogy nem lesz képes benntartani a klubot a Premier League-ben.

Aztán ami a Leicester Citynél vele történt az olyan tündérmese, melyet a futballszerető társadalom sohasem felejt.

Ranieri nemhogy bennmaradt csapatával az angol élvonalban, hanem a klub története során először megnyerte azt! Ezzel Claudio Ranieri és Leicester City végrehajtotta a futball történetének egyik valaha volt legnagyobb szenzációját, és örökre begravírozta nevét a labdarúgás, és a sport történelemkönyvébe.

Azt hogy ez mekkora szenzáció volt nagyszerűen mutatja, hogy a bajnokság előtt 5000-szeres (!!!) pénzt ért a Leicester City bajnoki címe, ugyanannyit mintha azt akartuk volna megfogadni, hogy az év legmelegebb napja karácsonyra esik. Ehhez képest semmi, hogy aki arra fogadott, hogy Elvis él, az „mindössze“ 4000-szeres szorzóval tehette azt meg, ahogy szintén 4000-szeres pénz járt volna, ha a katolikus Ferenc pápa pályára lépett volna a protestáns Glasgow Rangers színeiben.

Természetesen a Leicester csodának több összetevője volt.

Egyrészt Ranieri tökéletes taktikát eszelt ki a Rókák számára, másrészt a játékosok egytől-egyig felülmúlták önmagukat, harmadrészt a csapatot elkerülték a sérülések, negyedrészt a kupákból gyorsan kiesetek, így nem kellett több frontos harcot vívniuk, és ötödrészt pedig, a Premier League óriásai egytől-egyig betliztek.

Ezt nagyszerűen alátámasztja, hogy a Leicester City 81 ponttal lett bajnok 2016-ban, ilyen kevés ponttal azóta egyetlen egyszer sem lett senki bajnok Angliában. A Leicester diadala után egy évvel a Chelsea 93, majd a rákövetkező évben pedig a Manchester City 100 ponttal lett bajnok.

Ranieri miután megnyerte a bajnokságot és véghez vitte a lehetetlen küldetést elkövetett egy hibát, mégpedig azt hogy nem távozott a klubtól, hisz nyilvánvaló volt, hogy egy ilyen szezon után csak bukni lehet, csak a kérdés az volt hogy mekkorát?

Mint kiderül nagyot, a csapatot a következő évben megérintette a kiesés szele, így Ranierit 2017 februárjába menesztették.

Ezt követőn dolgozott Franciaországban, Olaszországban, és Angliában is, majd 2023 januárjában visszatért ahhoz a csapathoz, ahol edzői pályafutása során először tette le a névjegyét, a Cagliarihoz.

Hisz klubedzői pályafutásában még volt egy küldetése, egy utolsó küldetése, mégpedig az, hogy betartsa több mint három évtizeddel korábban tett ígéretét, mikor 1991-ben elhagyta a Cagliarit megígérte, hogy egyszer majd vissza fog térni a klubhoz.

A feladat most egyszerűbb volt, mint három évtizeddel korábban, hisz most „csak“ a másodosztályból kellett feljuttatnia a szárdokat az élvonalba, nem pedig a harmadosztályból.

Ő ezt a feladatot, hogy kerek legyen edzői karrierje teljesítette is, idén pedig újoncként benntartotta a Cagliarit a Serie A-ban.

Ezzel a kör bezárult, s Ranieri úgy döntött, hogy klubedzőként soha többé nem vállal munkát. Az hogy látjuk-e majd valamely válogatott élén azt majd meglátjuk, de neki már semmit nem kell bizonyítania, ő már legendaként vonul be a történelemkönyvekbe, egy szerény, csendes, de rendkívül felkészült legendaként, akit mindenki tisztel, és elismer. S aki 2016-ban bebizonyította, hogy bizony jó esély van arra, hogy Elvis él!

Források: en.wikipedia.org, bbc.com, ripost.hu, giallorossiyorkshire.com, transfermarkt.de.

Kép forrása: freepik.com.

A szerzőről

Zsolt vagyok a Portal1 Sportrovat házigazdája. Az én sorsom a 90-es foci vb-n dőlt el, akkor fertőzött meg a sport. Kedvenc sportágaimat nehéz lenne felsorolni, így most csak négyet emelnék ki: labdarúgás, forma-1, kézilabda, és kosárlabda. Számítástechnikai műszerészként végeztem, szeretek olvasni, főzni, és fontosnak tartom a tárgyilagosságot.


Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!

Link másolása
Claudio Ranieri Leicester City Cagliari AS Roma Elvis Leicester City csoda

Ajánlott cikkek

Futball

Egyéb sportok