2025. Február 12., Szerda
Világranglista helyezés
Spanyolország: 8.
Anglia: 5.
Játékoskeretek értéke
Spanyolország: 965,5 millió euró
Anglia: 1,52 milliárd euró
Eredmények a legutóbbi öt mérkőzésen
Spanyolország: 5 győzelem
Spanyolország-Olaszország 1-0
Albánia-Spanyolország 0-1
Spanyolország-Grúzia 4-1
Spanyolország-Németország 2-1 (h.u)
Spanyolország-Franciaország 2-1
Anglia: 2 győzelem, 3 döntetlen
Szerbia-Anglia 0-1
Dánia-Anglia 1-1
Anglia-Szlovénia 0-0
Anglia-Szlovákia 2-1 (h.u)
Anglia-Svájc 1-1 (11-esekkel 5-3)
Egymás elleni mérleg:
27 mérkőzés: 14 angol győzelem, 3 döntetlen, 10 spanyol győzelem
Egymás elleni mérleg a legutolsó 5 mérkőzésen
2 spanyol győzelem, 1 döntetlen, 2 angol győzelem
2011: Anglia-Spanyolország 1-0
2015: Spanyolország-Anglia 2-0
2016: Anglia-Spanyolország 2-2
2018: Anglia-Spanyolország 1-2
2018: Spanyolország-Anglia 2-3
Három legértékesebb játékos
Spanyolország
Rodri (Manchester City) 120 millió euró
Yamal (Barcelona) 90 millió euró
Pedri (Barcelona) 80 millió euró
Kulcsember: Rodri (Manchester City)
Anglia
Jude Bellingham (Real Madrid) 180 millió euró
Phil Foden (Manchester City) 150 millió euró
Bukayo Saka (Arsenal) 140 millió euró
Kulcsember: Jude Bellingham (Real Madrid)
Kezdőcsapatok
Spanyolország (4-3-3): Simon (Athletic Bilbao, 27); Carvajal (Real Madrid, 32), Le Normand (Real Sociedad, 27), Laporte (Al-Nassr, 30), Cucurella (Chelsea, 25); Olmo (RB Leipzig, 26), Rodri (Manchester City, 27), Ruiz (Paris SG, 28); Yamal (Barcelona, 17), Morata (Atletico Madrid, 31), Williams (Athletic Bilbao, 21)
Anglia (3-4-2-1): Pickford (Everton, 30); Walker (Manchester City, 34), Stones (Manchester City, 30), Guéhi (Crystal Palace, 23); Saka (Arsenal, 22), Mainoo (Manchester United, 19), Rice (Arsenal, 25), Shaw (Manchester United, 19); Bellingham (Real Madrid, 20), Foden (Manchester City, 34); Kane (Bayern München, 30)
Szövetségi kapitányok
Spanyolország
Luis de la Fuente
A 62 éves spanyol szakember játékosként az Athletic Bilbao együttesével két bajnoki címet is nyert. Edzőként 2013 óta áll a spanyol szövetség alkalmazásában. Szövetségi kapitányként 2015-ben az U19-es, 2019-ben pedig az U21-es válogatottat vezette Eb győzelemre, a 2020-as tokiói olimpián pedig ezüstérmes lett a spanyol gárdával.
A spanyol felnőtt válogatott irányítását 2022 decemberében vette át.
Anglia
Gareth Southgate
Az 53 éves angol szakember játékosként 2 alkalommal játszhatott Eb-n, egyszer pedig világbajnokságon. Ő volt az a játékos, aki az 1996-os Eb elődöntőjének németek elleni 11-es párbajában hibázott, és így Anglia lemaradt a hazai rendezésű kontinenstorna döntőjéről.
Edzőként 2006 és 2009 között a Middlesbrough menedzsere volt, és egy 13., valamint egy 12. hely után a harmadik szezonjában a 19. helyen végezve kiesett együttesével a Premier League-ből.
2013 és 2016 között az angol U21-es válogatott szövetségi kapitánya volt, 2016-ban nevezték ki az angol felnőtt válogatott élére, melyet 2018-ban vb 4. helyig, 2020-ban pedig Eb ezüstéremig vezetett.
Jóslat
A spanyol válogatott kezdőcsapatába minden bizonnyal visszatér az elődöntőt eltiltás miatt kihagyó Carvajal valamint Le Normand. Carvajal az egész tornán megbízható teljesítmény nyújtott, míg az elődöntőben az őt helyettesítő veterán Jesús Navas a spanyol csapat hibapontja, achilles sarka volt.
Spanyolországnak egy hiányzója lesz a sérült Pedri személyében, aki a németek elleni negyeddöntő első perceiben sérült meg. Azonban az ő kiesését a spanyolok tudták pótolni, sőt...
A helyettese Dani Olmo az egyenes kieséses szakasz minden mérkőzésén gólt szerzett, ráadásul a negyeddöntő 119. percében ő adta a mindent eldöntő gólpasszt Merinónak, mely a spanyolok 2-1-es győzelmét jelentette. Olmo más típusú játékos, mint Pedri, kapura veszélyesebb, direktebb, ráadásul remek formában van, a spanyolok sikere nem rajta fog múlni.
Az angoloknál úgy gondolom egyetlen egy kérdés van, hogy ki kezdjen a bal oldalon Trippier vagy Luke Shaw. Eddig az angolok összes Eb meccsén Trippier kezdett, mivel Shaw nem volt egészséges.
Nem tudom, hogy milyen állapotban van Shaw, de lehet olyan cikkeket olvasni a külföldi médiában, hogy van olyan állapotban, hogy kezdő legyen. Ha ez tényleg így van, akkor biztos vagyok benne, hogy Shaw fog kezdeni. Hisz ahogy már a korábbi meccseken említettem Trippier bal oldalon történő játszatása jobb lábasként nem más mint kényszermegoldás. Nagy hibákat nem követ el, stabil, teszi a dolgát, de a támadójátékhoz nem tud hozzátenni. Ezzel szemben Shaw, ha jó állapotban van, ebben segíthet Angliának.
Történjen bármi a fináléban azt már most kijelenthetjük, hogy torna két legjobb csapata Spanyolország és Németország volt, csak ugye a sors összehozta őket a negyeddöntőben.
A spanyolok a lényegesen erősebb ágról jutottak a döntőbe, úgy hogy a negyeddöntőben a házigazda németeket, míg az elődöntőben a vb döntős franciákat győzték le.
Ezzel szemben az angolok legkomolyabb ellenfele Hollandia volt, amely jelenleg nem a régi fényében csillog.
Nem vagyok meggyőződve róla, hogy az angolok a másik ágról eljutottak volna fináléig, de ez most nem számít. A lényeg, hogy ott vagy a döntőben, hogy előtte mi volt az történelem.
Ha spanyol és az angol csapat a jelenlegi formájában 10-szer játszana egymással ezek meccsek döntő többségét a spanyolok nyernék, de egy meccsen bármi előfordulhat.
Anglia csak akkor győzhet, hogy ha 100%-ot nyújt, de ezen a tornán erre még egyszer sem volt képes.
A háromoroszlánosok a legjobb teljesítményüket az elődöntőben nyújtották Hollandia ellen, de miután a holland szövetségi kapitány Ronald Koeman még az első félidőben cserélt, és feltöltötte a középpályát, az angolok támadójátéka, ahogy az előző Eb meccseken, megint lefagyott.
Az angolok abban nem bízhatnak, hogy a spanyol csapat ugyan azt a hibát el fogja követni, mint azt az elődöntőben Hollandia tette. Amiben viszont Anglia bízhat az az, hogy a spanyolok védekezésben a szélről történő beadásoknál túltöltik a labdás oldalt, így a belső védők egy az egyben maradnak középen a támadókkal.
Ebből kaptak gólt a németek ellen, és a franciák ellen is, ahol túltöltötték Dembélé oldalát, ő pedig csinált egy oldalváltást Mbappéhoz. Így középen a beadásoknál sebezhető lehet Spanyolország, arról nem beszélve, hogy a spanyol belső védők helyezkedése nem mindig feltétlenül tökéletes. A másik hibapont, amire Anglia rájátszhat az a rendezetlen védelem elleni ellentámadás. Ebből kaptak a spanyolok gólt a grúzok ellen.
S hogy miben bízhat Spanyolország?
Abban, hogy jobb csapat jelenleg, amelynek mind a középpályáján , mind a támadósorában megvannak a játékosai ahhoz, hogy ezt a finálét meg tudják nyerni.
Úgy gondolom, mivel a spanyol védelemben, annak ellenére, hogy csak három gólt kaptak a tornán, benne van a hiba, így Anglia fog gólt szerezni, de ez sem lesz elég az Eb győzelemhez.
Én spanyol győzelmet várok, de mint tudjuk egy meccsen tényleg bármi megtörténhet.
Források: transfermarkt.at, en. wikipedia.org
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása