2025. Február 12., Szerda
1. A két csapat egymás elleni örökmérlege elsöprő angol fölényt mutatott, hisz az eddigi 27 mérkőzésen: 19 angol győzelem, 5 döntetlen, és mindössze 3 svájci siker született.
Svájc utoljára 1981-ben, 43 évvel ezelőtt tudta legyőzni Angliát vb selejtezőn 2-1 arányban.
2. A angol válogatott szövetségi kapitánya Gareth Southgate változtatott a csapata felállásán. Az eddigi 4-3-3-as hadrend helyett ezúttal három belső védővel, 3-4-2-1-es felállásban kezdtek a háromoroszlánosok. Igen ám, csak a jobb oldali szárnyvédő így Saka lett, akinek nem ez a posztja, míg a másik oldalon, maradt az alkalmi bal oldali szárnyvédő Trippier, aki alapvetően jobbhátvéd, és jobb lábas.
Az angolok ezt megelőzően utoljára három védővel még 2022 szeptemberében, 24 mérkőzéssel ezelőtt álltak fel. Az eltiltott Guéhi helyett Konsa az Aston Villa 26 esztendős középhátvédje került be Anglia kezdőtizenegyébe.
A svájciak kapitánya Murat Yakin azt az elvet vallotta, hogy győztes csapaton ne változtass, így pontosan ugyanazzal a kezdőcsapattal vette fel a küzdelmet Svájc Anglia ellen, mint a nyolcaddöntőben a címvédő Olaszország felett aratott 2-0-ás győzelem alkalmával.
3. Az első félidőben az eddigi meccsekhez képest az angolok a védekezésüket magasabbra tolták, és a letámadásuk szódával, de azért működött, a svájciaknak gondjaik voltak a labdakihozatalokkal. Az angolok birtokolták többet a labdát. Saka pedig, amikor lehetősége volt, felment, és felvette azokat a pozíciókat, ahonnan veszélyes szokott lenni.
Nehéz első félideje volt a magyar-svájci meccs hősének Michael Aebischernek, akit az angolok az első félidőben ötször (!!!) cseleztek ki, ez egy félidő alatt egy Eb-n elég rekordgyanús.
Azonban dacára annak, hogy a mezőnyben az angolok jobbak voltak, mint a svájciak, ez nem párosult helyzetekkel. Mindkét együttes rendkívül óvatos volt, semmifajta kockázatot nem vállalt, így szünetben 0-0 volt az állás.
4. A meglehetősen unalmas, eseménytelen 1. félidő statisztikai adatai beszédesek voltak, ugyanis a két csapatnak egyetlen egy kapu eltaláló lövése sem volt.
A kapuralövések száma 5-2 volt a szigetországiaknak, míg az xG (várható gólok) önmagáért beszélt, hisz angoloknál 0,26 volt, míg a svájciaknál 0,08.
5. Az 51. percben, olyan esemény történt, mely a meccs folyamán korábban még nem, ugyanis megszületett a mérkőzés első kaput eltaláló lövése. Embolo volt az elkövető, de ez semmiféle veszélyt nem jelentett az angol kapura. Ezt leszámítva a csapatok ott folytatták, ahol az elsőben abbahagyták, annyi különbséggel, hogy a svájciak labdabirtoklása megnőtt, de minden abba az irányba mutatott, hogy a rendes játékidő nem hoz gólt.
Aztán a 75. percben a mérkőzés lefolyását nézve váratlanul gól született, megszerezte a vezetést Svájc!
Schär adott jó labdát a bemozgó Ndoyenak, aki remekül adott középre, érkezett Embolo, aki közvetlen közelről, két méterről az üres kapuba kotorta a labdát. (0-1)
Ennél a gólnál érdemes kiemelni Widmer szerepét, akinek úgy volt kulcsszerepe a gólban, hogy labdába sem ért. Ő volt az aki labda nélkül bemozgott középre Trippier pedig vele ment, így maradt szabadon, zavartalanul Schär, aki szépen passzolt, a jó ütembe bemozduló Ndoyehoz, középen pedig Walker lemaradt Emboloról. Nem véletlen, hogy Walker volt az, aki hevesen emelte a kezét, hogy les, ez általában így van azzal, aki hibázik.
6. Gareth Southgate a 78. percben hármas cserével reagált, és a 80. percben Anglia ki is egyenlített.
Az angolok körbeadogatták a svájci védelem előtt a labdát a 16-os előterébe, majd Saka gondolt egy nagyot, és a 16-os jobb oldali sarkánál lövésre szánta el magát, mely a kapufa segítségével a jobb alsó sarokban kötött ki. (1-1)
Itt az angolok jól húzták szét a pályát, és Rice, aki a gólpasszt adta, bemozgott a Saka melletti területre. Így Sakának volt helye lőni, ez volt az angolok első kapu eltaláló lövése a meccsen, mely rögtön gólt is hozott.
7. Ezt követően mindenki őrizte az eredményt, senki sem kockáztatott, így jöhetett a hosszabbítás. Én pedig előrelátó módon a kapusok 11-es védési statisztikáit kezdtem el keresni. :)
8. A hosszabbításban a 95. percben Rice távoli lövését szedte ki a kapu bal oldalából Sommer kapus.
A mások oldalon Shaqiri szögeltből kapura csavarta a labdát, mely a rövid saroknál a felső lécen csattant. A 119. percben Amdouni 17 méterről lőtt, de a kapu jobb oldalába tartó lövését Pickford kapus kiütötte.
Így az eredmény nem változott, jöhetett az orosz rulett, a 11-es párbaj.
9. A két válogatottnak nem a 11-es párbaj az erőssége, hisz Anglia ezt megelőzően nagy világversenyen 9-szer keveredett büntetőpárbajba, de csak kettőt nyert, és hetet elveszített, míg Svájc mérlege egy megnyert, és négy elveszített 11-es párbaj volt.
A két kapus közül ugyanakkor a svájci kapus Yann Sommer volt a jobb, hisz 95 büntetőből karrierje során 16-ot megfogott (18%), míg Pickford 62-ből 8-at (13%).
10. A büntetőpárbaj előtt megfigyelhető volt, hogy a svájci csapatnak nem a szövetéségi kapitány Murat Yakin tartott eligazítást, hanem a másodedző Giorgio Contini.
Contini korábban 2011/12-es szezonban már volt Yakin másodedzője a Luzernnél, vezetőedzőként komoly sikerei nem voltak, de a Vaduz, és a Lausanne együttesét is felvitte a svájci élvonalba.
Úgy gondolom az már önmagában is érdekes, ha nem a szövetségi kapitány adja az utasításokat ilyenkor, az meg pláne, hogy Svájc bár az Eb-re kijutott, de szenvedett a selejtezők során 2023-ban.
A 2024-es évre pedig varázsütésre feltámadt, Yakinnak pedig ezen az Eb-n olyan húzásai voltak, melyek nyerőnek bizonyultak.
Vajon mi változhatott 2023 és 2024 között, mi történt Svájccal? Lehet, hogy az a megoldás, hogy Contini 2024 februárjában csatlakozott a svájci válogatotthoz másodedzőként, mint tegnap este láthattuk elég nagy befolyással van a csapatra...
11. A büntetőpárbajt végül Anglia nyerte, Akanji még az első sorozatban rontott, Pickford megfogta a svájci hátvéd pocsék bal oldalra lőtt 11-esét, míg az angolok mind az öt büntetőjüket higgadtan belőtték.
Svájc ezzel története ötödik nagy világversenyen vívott negyeddöntőjében ötödször veszített. Angliával pedig története során a büntetőpárbajban mindössze másodszor fordult elő nagy világversenyen, hogy az összes 11-est belőtték. Korában 1996-ban a spanyolok elleni negyedöntőben lőttek 4/4-et.
12. A büntetőpárbajban látványos volt, hogy az angolok a rúgás előtt nagyon sokat kivártak. Ez nyilván tudatos volt, kíváncsi vagyok, hogy ebből trend lesz-e, hisz ezzel megzavarhatja a rúgó játékos a kapust a koncentrációban. Erre nincs szabály, nincs időkorlát, legalábbis egyelőre.
13. Az angolok játéka továbbra is kritikán aluli, színtelen és szagtalan, egészen hihetetlen, hogy ilyen kiváló játékosok, hogy tudnak így futballozni. De ahogy mondani szokták a győzelmet nem kell megmagyarázni, így Angliának sem kell, ahogy Gareth Southgate szövetségi kapitánynak sem.
Anglia a könnyű ágon ott van az elődöntőben, ahol Hollandiával találkozik, a hollandok a törököket verték hátrányból fordítva 2-1-re.
Források: transfermarkt.at, en.wikipedia.org, theanalyst.com
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása