2025. Február 12., Szerda
1. Az angolok várhatták a kedvezőbb helyzetből a zárófordulót, hisz vezették a csoportjukat 4 ponttal, és már továbbjutottak, ugyanakkor, mivel még nem volt meg a csoportelsőség számukra is volt tétje a mérkőzésnek. Ahogy a másik oldalon Szlovénia számára is, mely két jó teljesítményt tudhatott maga mögött az Eb-n, mind Dániával, mind Szerbiával döntetlent játszottak délnyugati szomszédaink, a szerbekkel úgy, hogy a 95. percben lőtt góllal mentett pontot Szerbia Szlovénia ellen.
Így 2 ponttal a csoport harmadik helyéről rugaszkodtak neki a sorsdöntő utolsó fordulónak, azzal a tudattal, hogy ha egy pontot szereznek akkor továbbjutnak.
2. A két csapat egymás elleni örökmérlege Anglia számára volt kedvezőbb, hisz az eddigi 6 mérkőzésen: 5 angol győzelem mellett 1 döntetlen volt a mérleg. Szlovénia viszont abban bízhatott, hogy a legutóbbi nyolc mérkőzésén veretlen maradt.
3. Miközben a tegnap esti Horvátország-Olaszország összecsapáson mindkét edző több változást is eszközölt a kezdőben, addig a szlovén csapat ugyanazzal a kezdőcsapattal vágott neki a mérkőzésnek, mint az első két találkozón.
A tornán eddig szerény, visszafogott teljesítményt nyújtó angolok egy helyen változtattak, Gareth Southgate Trent Alexander-Arnold helyett a Chelsea játékosát Conor Gallaghert jelölte a kezdőcsapatba.
4. A mérkőzés első negyedórája meglehetősen bal jósló képet mutatott magyar szempontból, hisz a szlovénok masszívan, a területek szépen lezárva védekeztek, míg a az angolok ugyan nagy labdabirtoklási fölényben voltak, de csakúgy mint az első két mérkőzésen ezúttal is tanácstalannak tűntek.
5. Anglia a 21. percben megszerezhette volna a vezetést, Rice passzolt Fodennek, aki a szlovén védelem mögé került, majd az ötös sarkáról laposan középre adott, az érkező, üresen álló Saka pedig könnyedén 4 méterről a kapuba lőtt.
A gólt azonban les miatt érvénytelenítették. Foden volt lesen, még csak vizsgálni sem kellett annyira egyértelmű volt volt a helyzet, jó ítélet született.
Az angol válogatott teljesítményéről mindent elmond, hogy a háromoroszlánosok első kapuralövésére a 31. percig kellett várni, ekkor Kane 17 méterről lőtt, de a szlovénok világklasszis kapusa Jan Oblak könnyedén védett.
6. A meglehetősen eseménytelen első félidő, így 0-0-val zárult, az angolok közel 70%-ban, egész pontosan 69%-ban birtokolták a labdát, míg a szlovénok 31%-ban. Azonban ez a fölény rendkívül meddő volt, hisz a világ legértékesebb keretével (1,52 milliárd euró) rendelkező Anglia semmiféle veszélyt nem jelentett a stabil, szervezett, és csupa szív szlovén válogatott kapujára.
7. A szünetben Gareth Southgate cserélt, lehozta középpályáról Gallahert, akinek a helyére a mindössze 19 éves Kobbie Mainoo-t küldte be, aki az első mérkőzésen 4 percet játszott, míg a második Dánia elleni összecsapáson nem kapott lehetőséget.
8. A második félidő elején magasabb fokozatba váltott az angol válogatott, azonban ennek ellenére továbbra sem tudott helyzeteket kialakítani a szlovén kapu előtt.
Az történt a pályán, amit Szlovénia akart, nyilvánvalóvá vált, hogy ezen a meccsen Anglia csak akkor szerezhet gólt, ha valamelyik sztárja megvillan, vagy a szlovénok hibáznak, hisz az angolok csapatjátéka kritikán aluli volt, s nem volt benne a gól.
A 74. percben Rice egy szép kényszerítő után balról 14 méterről lőtt, de méterekkel mellé. A második félidő legnagyobb angol lehetősége a csereként beállt Cole Palmer előtt adódott a 92. percben.
Gordon és Mainoo összjátéka után Kanehez került a labda, aki kitette a jobb oldalon szabadon érkező Palmernek, a Chelsea játékosa, akit idén a Premier League legjobb fiatal játékosának választottak, 15 méterről lőtt, de a lapos bal alsó sarokba tartó lövését biztosan fogta Oblak.
Ez volt második félidő legnagyobb helyzete, így maradt a 0-0!
A második félidő „izgalmairól“ mindent elmond, hogy az angolok 0,18-as xG-t (várható gólok), míg a szlovénok 0,02-es értéket hoztak össze. Nagyon rossz, unalmas mérkőzés volt.
9. Anglia csoportelsőként jutott tovább, míg Szlovénia történelmet írt, hisz története során először jutott tovább nagy világversenyen a csoportkörből. A szlovénok ezzel a döntetlennel történetük hat Eb meccséből öt döntetlennel ért véget, emellett egy vereségük van, ami azt jelenti, hogy az Eb-n a mérkőzéseik 83%-a (!!!) döntetlennel végződik, ami a legmagasabb arány az EB-k történetében.
10. Anglia egész Eb szereplése hatalmas csalódás, nagyon úgy tűnik, hogy ennek az angol válogatottnak az irányítása meghaladja Gareth Southgate képességeit. Egész egyszerűen az ő tudása nincs a játékosai szintjén.
A Bellingham, Foden, Saka, Kane négyes nem illik össze.
Csak azért nem játszathatsz együtt játékosokat, mert jó a statisztikájuk!
Egy csapat teljesítményét, eredményeit alapvetően az határozza meg, hogy milyen képességű játékosaid vannak, de ha olyan edződ van, aki nem képes megfelelően felállítani a csapatát, aki nem képes csapatának potenciáljának a töredékét sem kiaknázni, akkor mindegy, hogy milyen képességű játékosaid vannak, ahogy az is hogy milyen nagyszerű statisztikákat csináltak a világ legerősebb bajnokságaiban.
11. A 2 milliós Szlovénia viszont minden létező dicséretet megérdemel, ők az a csapat, akik a képességeikhez mérten mindent kihoztak magukból, sőt talán még annál is többet.
Rendkívül szervezettek, nagyon jól zárják le a területeket, jó a labda nélküli játékuk, és látszik, hogy kis országként meg akarják mutatni Európának, az egész világnak, hogy érdemes odafigyelni rájuk.
A szlovén továbbjutás értékét tovább növeli, hogy a 2. körben a szerbek ellen a 95. percben kapott góllal csúszott ki a kezükből a győzelem, de nem a sebeiket nyalogatták, nem panaszkodtak, hanem kimentek Anglia ellen a pályára és megcsinálták!
2010-ben Matjaz Kek vitte ki a vb-re Szlovéniát, s végül délnyugati szomszédaink, az előkelő 18. helyen zárták a tornát, most 14 évvel később ismét ő a kapitány, s megint nagyot alkotott.
Véletlenek nincsenek!
Források: transfermarkt.at, en.wikipedia.org
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása