2025. Február 12., Szerda
1. A két válogatott mindössze második alkalommal mérkőzött meg egymással, eddigi egyetlen találkozójukat 2008-ban játszották, mikor egy felkészülési mérkőzésen Portugália 2-0 arányban legyőzte Grúziát.
2. A világranglista 6. helyén álló portugálok már biztos csoportelsőként 6 ponttal várhatták a zárófordulót, míg a világranglista 74. grúzok 1 ponttal a csoport utolsó negyedik helyén álltak, s csak abban az esetben juthattak tovább, ha legyőzik 2016 Európa-bajnokát Portugáliát.
3. A grúzok természetesen a legerősebb csapatukkal álltak fel a mérkőzésre, így ott volt az együttesben a csapat három legjobb játékosa, a 80 millió eurót érő szélső támadó Khvicha Kvaratskhelia (Napoli), a Valencia elsőszámú kapusa Giorgi Mamardashvili, valamint a francia élvonalbeli Metz játékosa Georges Mikautadze, aki idén a francia bajnokságban 20 mérkőzésen 13 gólt szerzett.
A portugálok ugyanakkor az előző törökök elleni mérkőzéshez képest nyolc helyen változtattak, csak a kapus Diogo Costa, az angol bajnokság egyik legjobb labdaszerzője Joao Palhinha, valamint Cristiano Ronaldo maradt meg a szombati kezdőcsapatból.
Ronaldo egy estleges góllal, egy újabb rekordot állíthatott volna fel, hisz megdönthette volna Luka Modric csúcsát, és ő lehetett volna az Eb-k történetének legidősebb gólszerzője.
4. Az összecsapás előtt, jó előjel volt Portugália számára, hogy a válogatott szövetségi kapitánya Roberto Martínez a 2022-es decemberi kinevezése óta 12 tétmérkőzésen irányította portugálokat, és a luzitánok az összes mérkőzésükön diadalmaskodni tudtak.
5. Rosszul indult a magyar szempontból is kiemelt fontosságú mérkőzés a portugálok számára, hisz António Silva a felezővonalnál eladott egy labdát, Mikautadze öles léptekkel megindult a portugálok kapuja felé, remekül ugratta ki a grúzok legnagyobb sztárját Kvaratskhelia-t, aki ziccerben lépett ki, majd az ötös sarkánál a bal oldalról, szépen kilőtte a bal alsó sarkot. (1-0)
Ez a gól a 20 éves Silva lelkén szárad, aki a félpályánál eladta a labdát, ezt követően pedig hiába volt hátul három védő, hisz a grúzok kettő a háromban szépen lejátszották az akciót, Kvaratskhelia pedig igazolta klasszisát. Nagyszerű befejezés volt.
6. A gólt követően Portugália komoly mezőnyfölényt alakított ki, azonban lassan, körülményesen szövögették a támadásaikat, a grúzok pedig jól védekeztek, jól zárták a területeket.
A portugálok első valamire való helyzetére a 28. percig kellett várni, mikor Neto adott be a bal oldalról, Mamardashvili elütötte labdát a berobbanó Silva feje elől, az érkező ember, Conceicao pedig 8-9 méterről eltörte labdát, mely így az oldalhálóban kötött ki.
A 43. percben Conceicao, Palhinha volt a labda útja, utóbbi 18 méterről viszonylag tisztán lőhetett, de lövése elkerülte a kapu bal oldalát.
7. Így a félidőben óriási meglepetésre a tornaújonc Grúzia 1-0-ra vezetett, és továbbjutásra állt. A portugálok hiába birtokolták az első játékrészben 72%-ban labdát, hiába volt 283 pontos passzuk az ellenfél térfelén a grúzok 27 passzával szemben, és hiába lőttek 11-szer kapura 3 grúz próbálkozással ellentétben, komoly helyzeteket nem tudtak kialakítani.
A portugál csapatból hiányzott a mozgás, az ötlet, a kreativitás, a mindent elsöprő lendület.
8. Az 50. percben Mamardashvili kapus ívelt előre, mely tökéletes volt Kakabadzének, aki a jobb szélről beadott, érkezett az első gól szerzője Kvaratskhelia, aki a 11-es pontnál szabadon lőhetett, de eltörte a labdát, így a portugálok kapusa Diogo Costa könnyedén védett.
9. Az 53. percben 11-eshez jut Grúzia!
Neves vesztett labdát a jobb oldalon a saját 16-osánál, két grúz játékos mellett, a megszerzett labdával Kochorashvili betört a 16-oson belülre, de Antónia Sliva, aki az első gól előtt eladta a labdát, felrúgta.
A játékvezető elsőre továbbengedte, sőt az ellentámadásból Dalot eresztett meg egy távoli bombát, melyet Mamardashvili bravúrral szedett ki a bal felsőből.
Azonban nem szöglet jött, hanem VAR vizsgálat, mely után a játékvezető büntetőt ítélt, jogosan!
A 11-est Mikautadze a bal alsó sarokba rúgta, Diogo Costa jó irányba vetődött, de védenie nem sikerült. (2-0)
10. Az újabb gólt követően túl sok minden nem változott, Grúzia szervezetten, a területeket lezárva védekezett, nagyon jók voltak a labda nélküli mozgásaik, míg Portugália a felállt grúz védelem előtt lassan, komótosan, mindenfajta elképzelés nélkül passzolgatott, nem volt benne Portugália játékában a gól.
Sőt a grúz kontrák magukban hordozták a veszélyt, a 71. percben Chakvetadze lőtt fölé 15 méterről, majd a 85. percben Davitashvili az ötös sarkáról lőtt az oldalhálóba.
A 90. perc után még volt három portugál lehetőség, de Mamardashvili ma legyőzhetetlen volt, így Grúzia 2-0-ra nyert, s továbbjutott! Magyarország pedig kiesett... :(
11. Azok grúzok, akik az EB részvételüket a Nemezetek Ligája kitalálásának köszönhetik, azok grúzok, akiknek az Eb selejtezőn keresztül esélyük sem volt kijutni a 2024-es Eb-re, azok a grúzok, akik tavaly szeptemberben Eb selejtezőn hazai pályán 7-1-re kikaptak Spanyolországtól, ma este legyőzték Portugáliát és történelmet írtak.
Az első fordulóban megszerezték első góljukat, mely után a grúz kommentátor elsírta magát, a második fordulóban az első pontjukat, míg a harmadik fordulóban az első győzelmüket, mely továbbjutást ért. Grúzia az első nemzet, mely a 2016-os Eb-n újoncként továbbjutó Izland után, újoncként nagy világversenyen túlélte a csoportkört.
A sokkal motiváltabb grúz válogatott győzelme teljesen megérdemelt, ez egy olyan eredmény, melyre senki nem számított, hisz senki nem számíthatott. Azt hogy mennyire örülnek annak, hogy a 7-1 után ismét összefuthatnak a spanyolokkal a nyolcaddöntőben azt nem tudom, de ez most a 3,7 milliós Grúziában jelenleg nyilván senkit sem érdekel.
12. A portugálok kritikán aluli teljesítményt nyújtottak, nem érdemeltek mást, mint vereséget! Portugália a nyolcaddöntőben Szlovéniával mérkőzik, melytől idén márciusban Ljubljanában 2-0-ás vereséget szenvedett.
Források: transfermarkt.at, en.wikipedia.at
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása