2025. Február 12., Szerda
1. A két csapat egymás elleni örökmérlege rendkívül kiegyenlített volt, hisz az eddigi 22 mérkőzésen: 7 holland győzelem , 9 döntetlen, valamint 6 angol siker született.
2. A holland válogatottnál egyetlen egy változás történt az előző mérkőzéshez képest, a törökök ellen gyengén teljesítő és már a szünetben lecserélt Bergwijn helyett a Dortmund 25 esztendős szélsője Donyell Malen került be a kezdőcsapatba.
Az angoloknál az előző mérkőzést sárgalapos eltiltás miatt kihagyó Guéhi visszakerült a csapatba. Kérdéses volt még, hogy Gareth Southgate Trippiernek avagy Luke Shawnak szavaz-e bizalmat a bal oldalon. Végül maradt minden a régiben és az előző mérkőzésekhez hasonlóan ismét a Newcastle United 33 éves játékosára Trippierre esett a választás.
Ez nyilvánvalóan egy kényszermegoldás, hisz Trippier jobb lábas, így hogy a bal oldalon kell játszania limitálja a játékát. Minden bizonnyal a sérülésből felépült Shaw nincs olyan állapotban, hogy 90 vagy akár 120 percet végig tudjon játszani. Így Southgate Tipperrel kezd, majd becseréli helyette Shawt.
3. Jó iramban kezdődött a mérkőzés, és már a 7. percben megszerezte a vezetést a holland válogatott.
Rice vesztett labdát Xavi Simons ellen, majd ezt követően az idei Bundesliga szezont 8 góllal, és 13 gólpasszal záró támadó 18 méterről estében hatalmas gólt lőtt a jobb felső sarokba, Pickford ugyan hozzáért a labdához, de hárítani nem tudott. (1-0)
Ennél a gólnál Rice elvesztett egy párharcot Simonsal szemben, ezt követően szabad terület volt előtte, az angol védők távol voltak Simonstól, így nem volt esélyük arra, hogy blokkolják a lövést, és a szigetországiak legnagyobb pechjére Simons nagyon eltalálta a labdát. Depay és Gakpo szépen csinált helyet Simonsnak, ellenben Ricetól ritkán látunk ilyen labdavesztéseket.
4. A gól követően Anglia felpörgött.
A 13. percben Kane eresztett meg egy távoli 25 méteres lövést, melyet kiütött a jobb alsó sarok elől Verbruggen kapus.
Egy perccel később azonban 11-eshez jutott Anglia!
Saka lépett be a 16-oson belülre a jobb oldalon, a holland védők kíséretében elindult középre, majd lőtt, lövését blokkolták, de a labda pont Kane elé került, aki 11 méterről fölé vágta a labdát.
Igen ám csak a lövés után Dumfries rátartott az angol támadó lábára. A játékvezető nem adott elsőre büntetőt, de a VAR jelzett, a sípmester kijött, és megnézte, majd a 11-es pontra mutatott.
Úgy gondolom, hogy jó döntés született.
A büntetőt Harry Kane roppant magabiztosan lőtte laposan a jobb alsó sarokba. (1-1) A kapus jó irányba ment, de ez védhetetlen lövés volt.
5. A 23. percben fordíthatott volna Anglia!
Mainoo indult meg jól, majd zseniális passzával Foden lépett ki, az ötös jobb sarkánál lőtt, lapos lövése elment a kapus lábai között, de a visszafutó Dumfries menteni tudott a gólvonalról. Nagy helyzet volt.
A mások oldalon a 30. percben Dumfries 9 méterről a felső lécre fejelt.
A 32. percben ismét az angolok következtek, Foden lőhetett tisztán kicsit jobbról, 22 méteres lövése a vészesen közelített a jobb felső felé, de végül a jobb kapufán csattant.
A 39. percben ismét Foden lőhetett 18 méterről Mainoo szép passza után, de a jobb alsó sarokba tartó lövését biztosan fogta Verbruggen.
6. Az első félidő 1-1-es döntelennel zárult. Egy kifejezetten jó, élvezhető, eseménydús első félidőt láthattunk, melyet Anglia uralt. A szigetországiak mezőnyfölényben voltak, lényegesen többet volt náluk labda (63%-37%), több lövésük volt (7-3), és jóval több labdaérintésük volt az ellenfél 16-osán belül (15-4).
Az angol csapatnak voltak területei, bemozgásai, és volt sebessége is az együttesnek. A 20. perc után Walker többször is feljött a támadásokkal, mely zavart okozott a már addig is ingatag holland védekezésben.
Foden és Bellingham váltogatták az oldalakat. Foden az egész Eb-n a hollandok elleni első 45 percben játszott a legveszélyesebben, három lövése is volt egy félidő alatt, míg az eddigi öt teljes meccs alatt mindössze 9. Az angolok jól játszottak.
7. A második félidő előtt mindkét együttes cserélt, a hollandoknál Malent Weghorst váltotta, míg az angoloknál megtörtént az a csere, mellyel kapcsolatban csak az volt a kérdés, hogy mikor következik be, azaz Trippier helyett beállt Shaw.
8. A második félidőben visszatért a régi Anglia, az az angol csapat, melyet eddig az Eb-n láttunk.
Mi okozta ezt a változást, ezt a visszaesést az angolok játékéban?
Úgy gondolom, hogy a megoldás a mérkőzés 35. percében keresendő. Ekkor Hollandia kényszerűségből cserélt, hisz Depay megsérült. Azonban a hollandok kapitánya Ronald Koeman nem posztra cserélt, hanem Depay helyett behozta Veermant a középpályára. Ezt követően az angolok fölénye a középpályán megszűnt, nem voltak területeik. Szintén jó hatással volt a védekezésükre Weghorst becserélése, aki nem egy Messi, de a védőmunkája igencsak jó.
Ezekkel a cserékkel a hollandok megfojtották az angolok játékát, az angolokban pedig nem volt az a plusz, hogy egy jól szervezett holland védelmet meg tudjanak bontani.
9 A 65. percben holland helyzet. Veerman ívélet be egy jobb oldali szabadrúgást, Van Dijk az ötös bal sarkánál kapura tette, de lövését Pickford ki tudta ütni. Ez komoly lehetőség volt!
A 79. percben Walker jól tette vissza labdát Sakanak, aki középen hat méterről a léc alá vágta a játékszert. Azonban Walker lesen volt, így les címén jogosan érvénytelenítették a gólt.
80. perc az angol csapat kettős cserét hajtott végre, lejött Kane és Foden, bejött Watkins és Palmer. Ez a csere 10 perccel később döntő jelentőségűvé vált.
A 88. percben Shaw bal oldali lapos beadása elment Watkins előtt, érkezett Palmer, aki 14 méterről messze a jobb felső fölé lőtt.
Ez volt az angol csapat első kapuralövése a második félidőben.
10. A 91. percben Watkins a döntőbe lövi Angliát!
Palmer indította remekül Watkinst, aki befordult, és az ötös jobb oldali sarka mellől kilőtte a jobb alsót! (1-2) Ezt a két cserember remekül lejátszotta.
Az angoloknak ezúttal volt területük, Palmer passza remek volt, de az érdem Watkinsé, aki nagyszerűen forgatta be de Vrijt, majd a lába között kilőtte a hosszú sarkot.
Ez egy nagyszerű csatárteljesítmény volt. Nyilván lehetne kritizálni de Vrij védekezését, de ezt Watkins csinálta meg. Watkins 28 éves támadó, az Aston Villa játékosa, remek szezonja volt az angol bajnokságban 19 gólja és 13 gólpassza volt idén, és ez élte első nagy világversenye az angol válogatottal. Hát sikerült emlékezetessé tennie.
A gól 89:59-nél született, ez minden idők legkésőbb született gólja nagy világversenyeken az elődöntőben. (a hosszabbításos meccseket nem számolva)
11. Anglia 2-1-re győzött, és története során másodszor játszhat Eb döntőt. A legutóbbi 2020-as Eb fináléjában hazai pályán büntetőkkel elbuktak a háromoroszlánosok Olaszország ellen.
Most három évvel később egy másik déli ország ellen itt az újabb lehetősége Angliának!
12. A holland válogatott nem állt készen arra, hogy ezt az Eb-t meg tudja nyerni, előzetesen ha azt mondják nekik, hogy bronzérmesek lesznek, úgy gondolom aláírták volna. Az hogy ilyen sokáig jutottak inkább köszönhető a szerencsés águknak, mint sem a kiváló teljesítményüket.
A középpályájuk így a sérültek nélkül kevés volt.
Anglia pedig úgy jutott döntőbe, hogy mindhárom egyenes kieséses meccsén hátrányba volt, s két összecsapáson is a legvégén szerzett gólt. Ez régen a németekre volt jellemző.
S milyen az élet, ha a szlovákok ellen, nem tud Bellingham egy ollózásos góllal egyenlíteni a legvégén, akkor Gareth Southgate-nek ma már nem lenne állása, s gúny tárgya lenne Angliában.
Most meg ott van csapatával a döntőben. Sőt bár a finálénak nem ők lesznek az esélyesei, de ha valahogy nyernének, örökre nemzeti hőssé válna, hisz ez lenne Anglia történetének első Eb győzelme.
Az életben a dolgok apró dolgokon múlnak, apró dolgokon múlik, hogy hős vagy antihős leszel, ez most Gareth Southgate-re nagyon igaz lehet.
Hogy milyen volt az angolok játéka ezen az Eb? A győztesnek mindig igaza van...
Források: transfermarkt.at, en.wikipedia.org, theanalyst.com
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása