2025. Február 12., Szerda
1. A két csapat egymás elleni örökmérlege némi spanyol fölényt mutatott, hisz az eddigi 36 mérkőzésen: 16 spanyol győzelem, 7 döntetlen, valamint 13 francia siker született.
A két együttes legutóbb 2021-ben a Nemzetek Ligája döntőjében találkozott egymással, akkor a franciák hátrányból fordítva nyertek 2-1-re.
2. Spanyol oldalon a két eltiltott Le Normand és Carvajal helyére a várakozásoknak megfelelően Nacho valamint Jésus Navas került be a kezdőcsapatba. Szintén nem okozott meglepetést, hogy a németek ellen megsérülő Pedri helyén a negyeddöntő hőse, a gólt, és gólpasszt jegyző Dani Olmo kezdett.
Francia oldalon az eltiltását letöltő Rabiot visszakerült a csapatba, ugyanakkor kimaradt az idei Eb-n mérsékeltebb teljesítményt nyújtó Griezmann, akinek a helyén a portugálok ellen csereként jól, lendületesen, és veszélyesen játszó Dembélé kapott lehetőséget.
3. Nagy iramban kezdődött a találkozó, a spanyolok már az 5. percben megszerezhették volna vezetést.
Yamal ívélt középre a jobb oldalról, középen érkezett Fabián Ruiz, aki tiszta helyzetből 3-4 méterről fölé fejelt. Ez nagyon komoly lehetőség volt.
A 8. percben olyan történt, mely a 2024-es Eb-n még egyetlen egyszer sem. Jelesül akciógólt szerzett Franciaország!
Dembélé jó irányváltását követően Mbappé kapta a labdát a bal oldalon, aki középre ívelt Kolo Muani pedig 4 méterről a kapu bal oldalába bólintott. (0-1)
Ebben a gólban két spanyol játékos is benne volt.
Jesús Navas a többiekkel ellentétben nem lépett ki, így nem lett les, majd mikor szembe került Mbappéval nem mert kilépni rá, inkább csak hátrált. Így Mbappé középre tudta nyesni a labdát, ahol Kolo Muani nagyon megkajáltatta Laportet az elmozgásával.
A francia támadó tett egy lépést a rövid sarok felé, majd elindult a hosszúra, de ezt Laporte nem tudta lereagálni, így Kolo Muani zavartalanul fejelhetett közvetlen közelről a kapuba.
Azért ettől az aprócska elmozgástól, amit Kolo Muani csinált nem kellett volna Laportenak így elvesztenie a fonalat.
4. A gólt követően a francia válogatott visszaállt, melyre a 21. percben rá is fizetett.
Nacho indította Dani Olmót, aki jól tartotta meg a labdát, majd Yamalhoz továbbított, aki egy testcsellel becsapta Rabiot, majd 24 méterről gyönyörű szép gólt lőtt. A labda a jobb kapufáról vágódott a hálóba.
Ezzel a góllal Lamine Yamal 16 évesen és 362 naposan az Európa-bajnokságok történetének legfiatalabb gólszerzője lett.
Itt három kulcsmomentum volt Nacho kulcspassza Olmónak, Olmo ügyes labdatartása, és Yamal kiváló testcsele, és lövése.
Ennek a gólnak külön pikantériája, hogy a mérkőzés előtt Rabiot mondta Yamalról, hogy „ha a döntőben akar játszani, többet kell tennie, mint amit eddig tett.”
Az ilyen nyilatkozatok alapból is mindig szerencsétlenek, hisz az embernek nem az ellenféllel kell foglalkoznia, hanem saját magával. Arról nem beszélve, hogy pont az ellenkező hatást lehet elérni vele, mint az eredeti szándék, nem megbénítja, görcsössé teszi vele az ellenfél játékosát, hanem felspannolja. Tegnap este is ez történt.
Az pedig már csak hab a tortán, hogy Yamal a gólja előtt pont Rabiotval szemben csinálta meg a testcselt.
5. A 25. percben fordított Spanyolország!
Olmo tette ki a labdát a felfutó Jesús Navasnak, aki beívelt, Saliba vetődve kifejelte a labdát Morata elől, de röviden, a játékszer pont Dani Olmo elé került, aki kicselezte Tchouaménit, majd az ötös sarkáról kapra lőtt, a labda a menteni akaró Koundé lábáról a kapuba pattant. (2-1)
A második spanyol gólnál Morata középen két embert is lekötött, így Saliba csak röviden tudta kifejelni a labdát, Olmo csele jó volt Tchouaménival szemben, azonban Olmo csele nem lett volna jó, ha nem lett volna túl nagy távolság Tchouaméni és Saliba között. Viszont mivel mikor Saliba kifejelte a labdát utána földre került, s amíg felállt túl nagy lett a távolság a két francia között, ezt használta ki Olmo. Ha nem kerül a földre Saliba, akkor simán tisztázott volna, így azonban Olmo lőni tudott.
A menteni igyekvő Koundé nem tehetett róla, hogy a lábáról a hálóba pattant a labda, ő visszafele mozgott, és pont belefutott a labdába.
Kérdéses volt, hogy találat öngól lesz-e vagy sem? Végül nem lett az, mivel úgy ítélték meg, hogy labda kapura ment volna, ha Koundé nem ér bele, így Olmo a hivatalos gólszerző.
Ezzel Dani Olmo mind a nyolcad-, mind a negyed-, mind az elődöntőben betalált, így ő lett az első spanyol játékos, aki három egymást követő egyenes kieséses mérkőzésen gólt szerzett.
6. Ezt követően már komoly gólhelyzet már nem alakult ki az első 45 percben, így egy félidőt követően Spanyolország 2-1-re vezetett. A franciák elkövették azt a hibát, az első félidőben, hogy nem támadták eléggé a hibapont Jesús Navas oldalát, pláne úgy hogy a veterán szélsőhátvéd a 14. percben besárgult.
Ehelyett, mikor megszerezték a vezetést visszaálltak, majd a két bekapott gól után, elvesztették a fonalat.
Deschamps kockázatkerülő játéka most visszaütött.
7. A második félidőre nem úgy jött ki a spanyol válogatott, hogy meg akarja szerzeni a harmadik gólját, hanem úgy, hogy nem akar gólt kapni, a megszerzett előnyével haza akar érni.
Ugyanakkor a franciák sem úgy jöttek ki, hogy minden áron gólt akarnak szerezni. Ahhoz képest, hogy hátrányban voltak nem vállaltak kockázatot.
A 63. percben Didier Deschamps hármas cserét eszközölt, támadóbbá tette csapatát. Lejött Rabiot, Kanté, és Kolo Muani, bejött Camavinga, Griezmann, és Barcola.
Mbappé a bal szélről bement középre, Dembélé maradt a jobb oldalon, a bal oldalra került Barcola, míg Griezmann a támadók mögött helyezkedett.
A franciák támadójátéka nem volt túl fantáziadús, a bal oldalon a szélvész gyors Barcolát erőltették, hátha abból lesz valami alapbon. Barcolának voltak is megvillanásai, jó cselei, de a mérkőzés képét érdemben nem tudta megváltoztatni.
Deschamps jól tudta, hogy a spanyol védelem a levegőben verhető, így Franciaország számtalan beíveléssel próbálkozott a második félidőben szám szerint 17-el, de komoly veszélyt nem tudtak ezekből sem kialakítani.
Ami feltűnő volt, hogy amikor a második félidő egyes periódusaiban a spanyolok eldugták a labdát a franciák nem reagáltak rá, nem jöttek feljebb.
A gallok magasabbra tolhatták volna védekezésüket, de nem tették, nem akartak magasan letámadni, úgy játszottak, mintha nem is állnának vesztésre.
A második félidőből nehéz bármilyen lehetőséget is kiemelni.
A 76. percben Griezmann beadása után a spanyol védelem nem tudott felszabadítani, Camavinga Hernandezhez passzolt, aki 15 méterről tisztán lőhetett, de az égbe lőtt.
A 86. percben Barcola indította Mbappét, aki megverte Viviant, majd 15 méterről messze a kapu fölé lőtt. De ezek sem voltak igazán komoly lehetőségek, csak lehetőségecskék.
8. A spanyolok taktikája működött, jól zárták a területeket, így végül viszonylag simán levédekezték a második félidőben az ötlettelen franciákat, 2-1-re győztek, és történetük során ötödször jutottak be az Európa-bajnokság döntőjébe.
9. A második félidőről sok mindent elmond, hogy kaput eltaláló lövése Spanyolországnak nem volt, míg a franciáknak mindössze kettő.
A spanyolok xG-je (várható gólok) 0,02 volt, míg a franciáké 0,50. Ebből a második félidőből más nem sülhetett így ki csak is spanyol győzelem.
10. A spanyol válogatott összességeben megérdemelten van ott az Eb döntőjében, az egész tornán jó, és nézhető focit játszottak, ők voltak a legjobb csapat. Sokkal direktebben játszanak, mint az előző években, ami előnyükre válik.
A franciák pedig ezzel a játékkal még annak is örülhetnek, hogy bronzérmesek lettek.
A Didier Deschamps-féle francia válogatott alapvetően mindig is kockázatkerülő volt, de ennek a felfogásnak a hiányosságai most ütköztek ki igazán, hisz eddig volt egy jó formában lévő Mbappé, Giroud, Griezmann hármas elől. Most azonban ez nem állt rendelkezésre, hisz egyikük sem tudta azt hozni különböző okokból, mint a korábbi világversenyeken.
Források: transfermarkt.at, en.wikipedia.org, theanalyst.com
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása