2025. Február 12., Szerda
1. A két csapat egymás elleni örökmérlege rendkívül kiegyenlített volt, hisz az eddigi 26 mérkőzésen: 9 német győzelem, 9 döntetlen, valamint 8 spanyol siker született.
Tétmérkőzésen utoljára Németország 1988-ban a szintén hazai rendezésű Eb-n tudta legyőzni Spanyolországot 2-0-ra, míg a spanyolok német földön legutóbb 1935-ben, 90 (!!!) évvel ezelőtt tudtak győzni
2. A spanyol válogatott összeállítása semmiféle meglepetést nem tartogatott, a szövetségi kapitány Luis de la Fuente pontosan ugyanazt a kezdőtizenegyet küldte pályára, mint ami előzetesen várható volt.
Ugyanakkor a másik oldalon meglepetésre bekerült a kezdőcsapatba Andrich helyére Emre Can, aki először volt kezdő ezen az Eb-n, és az eddigi négy mérkőzésen a lehetséges 360 percből mindössze 54 percet játszott.
Nagelsmann döntését azzal indokolta, hogy Emre Can az egyik leggyorsabb játékos a csapatában, különösen a védekező szekcióban, és az ő csapatba állításával nőni fog a német együttes taktikai repertoárja is.
Az eltiltott Tah az előzetes várakozásoknak megfelelően visszakerült a csapatba, ugyanakkor az előző mérkőzésen először kezdő Raum, és Sané bennmaradt a kezdőcsapatban.
3. A mérkőzés első negyedórája a spanyoloké volt, ugyanakkor komoly veszteség érte az ibériaiakat, hisz Pedrit Toni Kroos kőkemény belépője után le kellett cserélni, azóta már tudjuk, hogy a fiatal spanyol játékos számára véget ért az Eb. Pedri helyére Dani Olmo jött be.
A mérkőzés első félidejében bár volt 11 kapuralövés, de igazán komoly gólhelyzet nem alakult ki, a csapatok inkább távoli lövésekkel kísérleteztek.
Rögtön az első percben Pedri lőtt 16 méterről, de Neuer magabiztosan védett.
A 15. percben Yamal 18 méteres szabadrúgása nem sokkal kerülte el a bal alsó sarkot.
A 20. percben jött az első német lehetőség, Kimmich jobb oldali beadása után Havertz fejelhetett, de 8 méteres fejesébe nem volt erő, így Simon kapus könnyedén védett.
A 35. percben Havertz lőtt 16-ról, a jobb alsót vette célba, de Simon itt is biztos kézzel hárított.
A 39. percben Olmo próbálkozott távolról 25 méterről, erős, kellemetlen, pattogós lövését azonban Neuer kiütötte a jobb alsó sarok elől.
4. Így a szünetben 0-0-ra állt a találkozó, az első 45 perc teljesen kiegyenlített volt, ugyan a spanyolok több lövéssel próbálkoztak, mint a németek (8-3), de a két csapat kapura nagyjából ugyanolyan mértékben volt veszélyes. Ezt támasztja alá az xG (várható gólok) mutató is, hisz míg a spanyoloknál 0,27 volt, addig németeknél 0,3. A labdabirtoklás is kiegyenlített volt, 53%-47%, a németek javára, a szerelések száma is pont egyforma volt, ahogy a passzpontosság is 86-86%.
Ha létezik igazságos döntetlen 45 perc után, akkor ez mindenképp az volt.
5. A szünetben a németek kettőt, míg a spanyolok egyet cseréltek. A németeknél bejött Andrich, és Wirtz, lejött Emre Can, és Sané.
A spanyolok pedig lehozták Le Normandot, akit a Real játékosa Nacho váltott.
Azért középhátvédet nem gyakran cserélnek a szünetben, itt valószínűleg az állhatott Le Normand cseréjének a hátterében, hogy ha nem volt sérülése, hogy az első félidőben besárgult, és a spanyolok kapitánya nem szerette volna, hogy kiállítsák a játékosát.
6. Spanyolország nemcsak az első, hanem a második félidőt is jól kezdte, a 47. percben még Morata fordulásból 6 méterről fölé lőtt, de az 51. percben már megrezdült a német háló!
Morata szépen tette ki a szélre Yamalnak a labdát, aki remekül adott laposan középre, érkezett a második hullámból Olmo, aki 14 méterről szépen kilőtte a jobb alsót! (1-0)
Ez egy nagyon szép akció volt, melynek az egyik kulcsmozzanata az volt, hogy Laporte passza után a spanyolok középcsatára Morata visszalépett kb. 40 méterre a német kaputól, akire kiléptek a német védők, így területet csinált Yamalnak, akit ezután jól játszott meg, középen a második hullámban ketten is érkeztek.
Yamal passza után, ennyire szabadon normál körülmények között nem érkezhetett volna Olmo, ezt a szituációt a németek rosszul védték le, de minden ott kezdődött, hogy Morata kihozta magával a védőket.
7. A gól után másik sebességi fokozatba kapcsolt a német válogatott.
Nagelsmann pedig változtatott, kettős cserét hajtott végre, behozta Füllkrugot, és csakúgy mint a dánok ellen nem Havertzet hozta le, hanem Gündogant. Így Füllkrug lett a 9-es, míg Havertz visszalépett mögéje. Ez jó döntés volt, a német csapat veszélyesebbé vált, hisz Füllkrugot meg lehetett játszani, megtartotta labdákat, és nagyon jól érkezett a kapu elé.
A 77. percben Füllkrug majdnem ki is egyenlített!
Wirtz jobb oldali bepassza után középen érkezett és hét méterről estében, úgy hogy Nacho látványosan ráncigálta a mezét, a bal kapufát találta el.
8. A 80. percben Nagelsmann 19-re lapot húzott, lehozta középhátvédjét Tah-t, és behozta helyette a világbajnok támadót Thomas Müllert.
A spanyol kapitány is sakkozott olyannyira, hogy a 63. percben Yamalt, a 80. percben pedig Moratát, és Nico Willimast is lehozta.
A két szövetségi kapitánynak a sakkjátszmája azt eredményezte, hogy a németek tele voltak támadókkal, míg a spanyolok védőkkel. Németország nyomása erősödött, a spanyolok a tűzzel játszottak, hisz nagyon magukra húzták a németeket.
9. A 82. percben Havertz hagyott ki nagy helyzetet Simon katasztrofális kirúgása után, a német támadó, kissé balról megpróbálta átemelni a kint álló Simon, de emelése a kapu fölé szállt. Ez komoly kapushiba volt, Simon áldhatja a sorsot, hogy ezt megúszta a csapata.
10. A 89. percben Németország kiegyenlített!
Mittelstädt ívelt középre balról, Kimmich visszafejelte, a csereként beállt Wirtz pedig 6 méterről a kapufa segítségével kiegyenlített! (1-1)
Ennél a gólnál az volt a kulcs, hogy a beadás után Kimmich az ellenfél ötösén belül megnyert egy fejpárbajt, Wirtznek pedig nem volt embere, hisz Kimmichen ketten is voltak.
A gólhoz szerencse is kellett, hisz Wirtz nem találta el jól, és a kapufáról a labda ezúttal befelé pattant.
Összességében a németek gólja nagyon értett, és megérdemelten egyenlítettek ki. Így a rendes játékidő 1-1-es döntetlennel zárult, jöhetett a hosszabbítás.
11. A spanyolok maguknak keresték a bajt azzal, hogy ennyire visszaálltak és feladták a támadás lehetőséget, és de la Fuente cseréi sem voltak feltétlenül szerencsések.
A hosszabbításra Nagelsmann visszarendezte csapatát, hisz túl sok volt a támadó, és kevés a védő. Így behozta Antont, míg lekapta Havertzet.
12. A hosszabbításban mindkét oldalon volt egy veszélyes távoli lövés, Oyarzabal valamint Wirtz részéről.
Majd jött a 108. perc, Musiala 17 méterről lőtt, a labda eltalálta Cucurella kezét, úgy hogy nem volt leszorítva, és a lövés kapura tartott. Ezért az esetek többségében 11-est adnak, itt most nem adtak.
Elvileg létezik egy UEFA direktíva, amit kiadtak az Eb-re, mely szerint ez nem büntető, de a kezezés körül rendet kell tenni, mert itt nagy káosz, ez a 16-oson belüli kezezés egy gumiszabállyá vált, ezt pontosítani kell, mert ebből egyre több vita lesz.
Ezt le kell tisztázni, ez így nagyon nincs rendben!
13. A 117. percben Füllkrug 10 méteres fejesét védte Simon, majd jött a 119. perc, mikor minden eldőlt!
Dani Olmo remekül adott be a bal oldalról, középen teljesen egyedül volt Merino, aki 7 méterről a kapu jobb oldalába fejelt. (2-1)
Ez a gól egyértelműen Rüdiger hibája volt, aki nem vette fel Merinot, nem véletlen, hogy a gól után Rüdiger egyből a földre feküdt, és a fejét fogta, tudta, hogy ez az ő gólja volt.
14. A 123. percben egyenlíthetett volna Németország, de Füllkrug 8 méterről éppen csak, de mellé fejelt. Ezt követően még Dani Carvajalt kiállították, de ez nem osztott nem szorzott. Így Spanyolország győzött és elődöntős, ahol a portugálokat büntetőkkel búcsúztató franciákkal találkozik. A házigazda Németország kiesett!
15. Nagyon jó mérkőzés volt, én még elnéztem volna.
Az első gól nagyon kellett a meccsnek, utána egy élvezetes találkozót láthattunk. Mindkét fél megnyerhette volna, egyenlő erők küzdelme volt. Bármelyik csapat nyert volna azt mondom megérdemelt. Ennek a két csapatnak nem a negyedöntőben, hanem a döntőben kellett volna találkoznia.
Soha rosszabb péntek délutáni programot!
Források: transfermarkt.at, en.wikipedia.org
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása