2025. Február 12., Szerda
1. A két csapat egymás elleni örökmérlege portugál fölényt mutatott, hisz az eddigi 9 mérkőzésen: 7 portugál, és 2 török győzelem született. Törökország tétmérkőzésen még sohasem tudta legyőzni Portugáliát.
2. A portugálok szövetségi kapitánya egy helyen változtatott a kezdőcsapatán a csehek elleni nyitómeccshez képest.
Kikerült a csapatból a Manchester United jobbhátvédje Diogo Dalot, akinek a helyére az angol bajnokság egyik legjobb labdaszerzője Joao Palhinha (Fulham) került a be a csapatba.
Ez változtatás, szerkezet váltást is eredményezett, a portugálok az előző összecsapáson alkalmazott háromvédős rendszerről átálltak négy védőre. Cancelo a bal oldalról átkerült a jobb oldalra, Nuno Mendes pedig, aki a csehek ellen jobb oldali belső védőként kezdett, ezúttal a balhátvéd posztján kapott szerepet.
A törököknél Vincenzo Montella alaposan felforgatta a csapatát az előző grúzok elleni mérkőzéshez képest.
Kimaradt az együttesből sérülés miatt a kapus Günok, valamint a jobbhátvéd, az előző mérkőzésen gólt szerző Müldür, továbbá a kispadra szorult a török foci két legnagyobb ígérete, a két 19 éves, a csehek ellen Müldürhöz hasonlóan gólt szerző Arda Güler (Real Madrid), valamint Kenan Yildiz (Juventus), ugyanakkor a portugálokkal ellentétben a törökök szerkezete nem változott.
3. A várakozásoknak megfelelően Portugália egy teljesen más jellegű mérkőzést vívott Törökországgal, mint négy nappal korábban Csehország ellen. A csehek mélyen visszazártak, míg a törökök magasan letámadtak, így nagyobb területe volt Ronaldóéknak
4. Az első helyzet a félholdasok előtt adódott, Ayhan a saját térfeléről remek labdát adott a jobb oldalra Akgünnek, akinek a beadását Aktürkoglu 4 méterről Cancelo szorításban nem tudta kapura irányítani, így kimaradt a lehetőség.
Ez egy komoly gólszerzési esély volt Törökországnak.
5. A 21. percben megszerezte a vezetést Portugália!
A portugál bal oldal simán megverte a törökök jobb oldali védekezését, Leao adott jó passzt a beinduló Mendesnek, aki a balról laposan középre adott, a labda az egyik egyik török védőn irányt változtatott, mely pont így lett jó Bernardo Silvának, aki 10 méterről okosan a bal alsó sarokba lőtt. (0-1)
Ennél a gólnál a török védelem jobb oldalát csúnyán megverték, a másik hullából érkező Bernardo Silvának pedig nem volt embere.
6. A 27. percben megszületett az Eb eddigi legnagyobb potyagólja. Cancelo ugratta volna ki Ronaldót, aki azonban megállt, és úgy tűnt elmúlt a veszély a törökök számára, a kamera sem a labdát követte, hanem Cancelora váltott, aki Ronaldóval beszélte meg, hogy miért nem indul be a labdájára, igen ám, csak közben Akaydin senkitől sem zavartatva 17 méterről elpasszolta a labdát a kapujából kimozduló Bayindir kapus mellett, mely így a kapuban kötött ki. Öngól (0-2)!
Ez volt már az idei Eb hatodik öngólja!
Ez a gól Akaydin hibája volt, hisz úgy passzolta a kapus irányába a labdát, hogy nem nézett fel, ráadásul még csak azt sem mondhatjuk, hogy szorongatták, hisz ember nem volt a közelében. Az már csak hab a tortán, hogy ugyan csak fél évig, de Akaydin és Bayindir csapattársak voltak a Fenerbahceban, tehát még azt sem mondhatjuk, hogy nem ismerték egymást.
Ez volt az Eb-k történetének második öngólja, mely a 16-oson kívülről született, az első elkövetője Pedri volt, aki emlékezetes módon vétett öngólt a 2020-as Eb-n a Horvátország elleni nyolcaddöntőben.
7. A 31. percben szépíthetett volna Törökország.
A bal oldalon Aktürkoglu megverte Cancelot, betört a 16-oson belülre, majd az ötös sarkától két méterre lőtt, de Diogo Costa kapus a rövid saroknál lábbal védett.
8. Az első félidő így magabiztos, 2-0-ás portugál vezetéssel zárult.
A portugálok jóval többet birtokolták a labdát (61%-39%), ugyanakkor a helyzetek minősége tekintetében teljesen kiegyenlített volt az első félidő, a törökök a második góllal saját maguk írták ki magukat a mérkőzésből.
9. A második félidő elején a törökök mindent megtettek a szépítésért, de ismét a portugálok szereztek gólt!
Ronaldo került a török védelem mögé, egy remek mélységi indítást követően, egy az egyben vihette a kapusra a labdát, de nem lőtte, el, hanem a tőle balra álló Bruno Fernandeshez passzolt, akinek 7 méterről csak az üres kapuba kellett bepasszolnia a játékszert. (0-3)
A törökök középhátvédje Celik beragadt, majd elcsúszott, így nem lett les, és így tudott középen Ronaldo mellett Bruno Fernandes is szabadon maradni, onnan pedig már csak elrontani lehetett, de ezt a szívességet a portugálok nem tették meg.
Ez is egy komoly védelmi hiba volt.
10. Ezt követően Törökország beletörődött a sorsába, így a legizgalmasabb pillanat a hátralévő időben az volt, hogy a 68. percben egy kisfiú befutott, hogy szelfizhessen Ronaldóval, ez megtörtént, majd futóversenyt rendezett a biztonsági szolgálattal.
11. Összességében Portugália magabiztos győzelmet aratott, a gyengén, és hézagosan védekező Törökország ellen.
A portugáloknak a török stílus, ahogy azt előre sejteni lehetett sokkal jobban feküdt, hisz voltak területeik.
Roberto Martínez részéről jó döntés volt csapata átszervezése, ez a rendszer jobban működött, és az is jó húzás volt, hogy Bruno Fernandest, aki a csehek ellen, nagyon mélyen játszott, sokszor szinte a védők vonalába, most előrébb tette a portugál kapitány.
A luzitánok ezzel a győzelemmel továbbjutottak, és már biztosan csoportelsők, míg Törökország Csehország ellen vív kik-ki meccset. A portugálok ezen az Eb-n ezzel a két győzelemmel több meccset nyertek a csoportkörben, mint az előző két Eb-n összesen.
Rafael Leao pedig azt a különös rekordot tudhatja magáénak, hogy mind az első, mind a második meccsen színészkedésért kapott sárga lapot, így ő lett az első játékos az Eb-k történetében, aki egynél több lapot kapott egy Eb-n színészekésért.
Forrás: transfermarkt.at, en.wikipedia.org, theanalyst.com
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása