2025. Február 12., Szerda
1. A két csapat egymás elleni örökmérlege némi angol fölényt mutatott, hisz az eddigi 27 mérkőzésen: 14 angol győzelem , 3 döntetlen, valamint 10 spanyol siker született.
2. A kezdőcsapatok tekintetében egyik szövetségi kapitány sem húzott váratlant. A spanyoloknál a várakozásoknak megfelelően visszakerült a csapatba az elődöntőt eltiltás miatt kihagyó Le Normand valamint Carvajal, míg az angoloknál bekerült az együttesbe Trippier helyére Luke Shaw.
A 29 éves balhátvéd utoljára öt hónappal ezelőtt a Luton Town-Manchester United Premier League mérkőzésen volt kezdő, azóta sérüléssel bajlódott. Shaw ezzel 2000 óta az első játékos lett, aki csak az Eb döntőben kezdett, azt megelőzően a tornán egyetlen egyszer sem.
3. Az első félidőben, ahogy az várható volt, a spanyolok birtokolták többet a labdát, dominálták a mérkőzést, de helyzeteket nem tudtak kialakítani. Sem felépített támadásokból, sem pedig angol labdavesztés után.
Az angolok szervezetten védekeztek, Shaw pedig nagyszerűen hatástalanította Lamine Yamalt. Shawnak a bal oldali védekezésben ugyanakkor Bellingham is többször besegített, míg a másik oldalon Saka is kivette a részét a védekezésből.
Viszont Angliának nem volt támadójátéka, nem voltak labdakihozatalaik. A szigetországiak nem tudtak támadásokat építeni, a támadójátékuk abból állt, hogy Pickford előre rúgta a labdákat, majd csak lesz valami alapon, de nem lett belőle semmi.
4. A fentiek fényében az első 45 perc végeredménye nem lehetett más csak is 0-0-ás döntetlen. Ezt a csapatok xG-je (várható gólok) is alátámasztotta, hisz a spanyoloké 0,29, míg az angoloké 0,17 volt. Az első játékrészben a spanyolok 69%-ban birtokolták a labdát, míg az angolok 31%-ban, a spanyoloknak 300 passzuk volt, míg az angoloknak csupán 134.
5. A spanyol válogatott a szünetben cserélni kényszerült, hisz az első félidő 45. percében Rodri és Laporte egy mentésnél ütközött, és a spanyol csapatorvos nem engedte meg, hogy Rodri folytassa a játékot. Az eset érdekessége, hogy elsőre úgy tűnt, hogy Laporte húzza a rövidebbet, hisz az ütközés után ő maradt a földön.
Rodrit a Real Sociedad 25 éves középpályása Zubimendi váltotta.
6. Góllal indult a második félidő!
A 47. percben Carvajal, Yamal, Williams összjáték után utóbbi az ötös bal sarkánál kilőtte a kapu bal oldalát. (1-0)
Carvajal a védelemből felpasszolt labdát egyből továbbtette, Yamal befelé húzott, elvitt magával három embert, Olmo a labda nélküli mozgásával kivette a játékból Walkert, így nagy területe lett a felfutó Nico Williamsnek, aki nagyon szépen állítgatás nélkül, ballal kilőtte a hosszú alsót.
7. A gólt követően több alkalommal is eldönthette volna mérkőzést Spanyolország.
A 49. percben Williams passzával Dani Olmo fordult kapura, de nagy helyzetben 9 méterről a bal kapufa mellé lőtt.
Az 55. percben Yamal ugratta ki Moratát, aki az ötös jobb sarkánál a kapussal állt szemben, a spanyol támadó el is lőtte Pickford kapus mellett a labdát, de Stones tisztázott. Minden bizonnyal mellé ment volna, de ilyen helyzetben nem lehet mérlegelni.
Stones mentése után az angolok nem tudták kihozni a labdát, Rice csúnyán elpasszolta magát, így Williams lőhetett 20 méterről, de a jobb kapufa mellé lőtt. Itt sem sok hiányzott.
A 64. percben Saka passzát középen zseniálisan vette át Bellingham, az átvétellel három spanyol védőt is becsapott, majd 19 méterről a jobb sarok mellé lőtt.
A 67. percben újabb spanyol helyzet, Olmo indította Yamalt, aki 15 méterről a jobb alsót vette célba, de Pickford szögletre ütötte a labdát. Szép és fontos védés volt!
8. A Rodri helyére a szüneteben beálló Zubimendi jó teljesítményt nyújtott, labdaszerzései voltak, az összes párharcát megnyerte. Igaz Fabian Ruiz is a segítségre volt, hisz hátrébb húzódott, így besegített neki a védekezésben.
9. Spanyolország elkövette azt a hibát, hogy nem zárta le a mérkőzést, melyet az angolok a 73. percben megbüntettek!
Saka húzta meg a jobb oldalon, laposan középre passzolt, Bellingham szépen tette vissza, Palmer pedig 21 méterről a jobb alsó sarokba lőtt. (1-1)
A spanyolok Oyarzabal lövése után nem tudtak visszarendeződni, rendezetlen volt a védekezésük, az angolok pedig gyorsan pontosan végigvitték a támadást, szépen üres emberig játszottak, Palmer pedig szépen lőtt a jobb alsóban. A lövés 118 km/h órás sebességű volt.
10. A gól követően, úgy tűnt, hogy Anglia lélektani előnybe kerülhet, azonban a spanyolok nem így gondolták, és ismét magukhoz ragadták a kezdeményezést, a 82. percben újabb nagy helyzetet puskáztak el.
Olmo, Williams, Yamal volt labda útja, Yamal 10 méterről kissé jobbról lőtt, de Pickford ezúttal is védett, de ez nem volt egy jó lövés, ezt Yamal jobban is megoldhatta volna.
11. A 87. percben ismét előnybe került Spanyolország!
Cucurella bal oldali beadását a középen érkező Oyarzabal 6 méterről a kapuba lőtte! (2-1)
Fellazultak kicsit az angolok, Olmo, Oyarzabal volt a labda útja, aki jól vette észre, hogy a bal oldalon felfutó Cucurella teljesen szabadon van, elsőre úgy tűnt, hogy röviden teszi ki a labdát, és az angol védelem odaérhet, de még pont be tudta adni laposan a szélről, Oyarzabal pedig megelőzte Guéhit, és a kapu közepébe lőtt. Ennél a gólnál Cucurella nagyon jól ismerte fel, hogy azonnal középre kell tenni a labdát, a kivitelezés is tökéletes volt, Oyarzabal pedig nagyszerűen futott be az üres területre.
12. 90. perc hatalmas angol egyenlítési lehetőség!
Palmer bal oldali szögletét Rice 11 méterről kapura fejelte, Simon kiütötte, a kipattanót Guéhi fejelte rá, de gólvonalon álló Olmo felugorva kifejelte a labdát, majd Rice fejelhetett ismét 6 méterről, de fölé fejelt. Őrületesen nagy helyzet volt. Dani Olmo pedig elképesztőt mentett a gólvonalról.
13. Ez volt az utolsó esélye Angliának, így Spanyolország története során negyedszer lett Európa-bajnok. Ezzel a spanyolok egyedüli rekorderei az európai kontinenstornának, hisz ők az egyedüli négyszeres győztesek, eddig Németországgal holtversenyben három-három győzelmük volt.
14. Anglia az egész Eb-n nagyon passzívan játszott, bár a 90. percben hosszabbításra menthették volna a meccset, de ettől függetlenül ez a spanyolok meccse volt, jobbak voltak, és megérdemelten nyertek.
Az angolok az egész tornán a játékukkal csalódást okoztak, egy jó félidejük volt Hollandia ellen, de ebben nagy segítségükre voltak a hollandok, miután a holland szövetségi kapitány a 35. percben cserélt, és feltöltötte a középpályát, az angolok játéka azonnal lefagyott.
Az Eb selejtezők során a szerb csapatra írtam, mikor magyarok ellen játszottak, hogy egy olyan válogatott, mely nem tudja kivinni a pályára a benne rejlő minőséget, játékos minőséget. Ez Angliára egy az egyben igaz, csak más szinten, hisz ebben az angol csapatban lényegesen több van.
Az angolok az egész Eb-n mindössze nyolc gólt lőttek hét meccsen, úgy hogy olyan játékosaik voltak támadószekcióban, mint Kane, Bellingham, Foden, Saka, de említhetném Palmer, és Watkins nevét is...
Az angolok ezzel a döntőbeli vereséggel az első válogatott lettek, mely két egymást követő Eb döntőt is elveszített.
15. Ahogy már tegnap a beharangozóban írtam, történjen a döntőben bármi a torna legjobb csapata Spanyolország.
Ez az ő tornájuk volt, az a csapat, mely egy tornán legyőzi az Eb címvédő Olaszországot, a vb bronzérmes Horvátországot, házigazda Németországot, a vb ezüstérmes Franciaországot, a döntőben pedig a torna legértékesebb keretével rendelkező Angliát, és ezt ráadásul jó focival teszi, szóval az a csapat teljesen megérdemelten lesz Európa-bajnok.
Annak pedig örülök, hogy a tegnapi jóslatom megvalósult :), idézek a tegnapi beharangozóból:
„Úgy gondolom, mivel a spanyol védelemben, annak ellenére, hogy csak három gólt kaptak a tornán, benne van a hiba, így Anglia fog gólt szerezni, de ez sem lesz elég az Eb győzelemhez."
Források: transfermarkt.at, en.wikipedia.org
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása