2025. Február 11., Kedd
Tegnap vb selejtezőn Japán 7-0-ra kiütötte Kínát!
Adódik a kérdés, hogy az 1,4 milliárd lakosságú Kína, hogy lehet ilyen gyenge fociban, hogy kaphat ki ilyen arányban a 125 milliós Japántól?
Miért nem sikerül felemelni a kínai focit, mikor arra való törekvésekben nem volt hiány?
Kína története során mindössze egyszer vett részt foci vb-n még 2002-ben, de abban sem volt sok köszönet, hisz mindhárom csoportmeccsüket elveszítve 0-9-es gólkülönbséggel a torna utolsó előtti 31. helyén végeztek.
A Kínai Népköztársaság jelenlegi elnöke Hszi Csin-ping köztudottan nagy focirajongó, aki 2012-es kinevezése után azt tűzte ki célul, hogy a kínai labdarúgás a világ élvonalába tartozzon. Az ázsiai ország elképesztő összegeket invesztált a labdarúgásba. A cél az volt, hogy felemelik a kínai bajnokság színvonalát, így elősegítve a kínai játékosok fejlődését.
Komoly játékosok érkeztek eszméletlen összegekért az országba, 2011 és 2020 között 1,7 milliárd dollárt (!!!) költöttek csak átigazolásokra.
A 2020-as évek elején azonban a kínai lufi kidurrant, hisz kiderült, hogy a kínai csapatok gazdálkodása fenntarthatatlan. Külföldi edzők és játékosok távoztak az országból. A kínai játékosok pedig semmit sem fejlődtek, és az állami vezetők is belátták, hogy a kínai focit nem jobbá, hanem rosszabbá tették.
Hogy miért?
Azért, mert a tetőnél kezdték el a házat építeni!
A bajnokságot akarták felemelni, ráadásul fenntartatatlan módon, ahelyett, hogy kiépítettek volna egy rendszert, egy utánpótlás programot, és a kínai kultúrát ehhez hozzáigazították volna.
6 ok, ami miatt nem működik a kínai foci!
1. Kínában az oktatás az első, a szülők azt szeretnék, hogy a gyerekeik tanuljanak, ne pedig focizzanak.
2. Az ázsiai országban a legtöbb ember előnyben részesíti az érintkezés nélküli sportokat, mint például az asztalitenisz, a tollaslabda. A szülők nem szívesen teszik ki gyermeküket a sérülés veszélyének, ezért kevesen ösztönzik gyermekeiket focizni.
3. Szintén problémát jelent a magas dohányzási arány. Kínában sok játékos dohányzik, ami jelentős hatással van a tüdő kapacitására, negatívan befolyásolva gyorsaságukat és állóképességüket.
4. A kínai oktatási rendszer nem segíti elő a kreativitást, ami a futballban lényeges tényező.
5. Elképesztő a korrupció a játékosoktól egészen a magas rangú tisztviselőkig. A legfiatalabb szinttől már meg kell vesztegetni az edzőket, hogy például kiválasszák az adott játékost.
A fiatal gyerekek sokszor megváltoztatják az életkorukat, hogy fiatalok szintjén előnyökhöz jussanak, így erősnek és gyorsnak tűnnek, de amint felnőnek, ezek az előnyök természetesen eltűnnek.
6. Nincs megfelelően felépített utánpótlásképzési rendszer.
A kínai labdarúgás felemelkedése, annak víziója, mely szerint 2030-ban az ázsiai térség vezető focihatalma lesz, 2050-ben pedig világbajnokságot nyernek, egyelőre nem marad más mint hamvába holt kísérlet. Mely már akkor megbukott, mikor az egészet kitalálták!
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása