2025. Február 22., Szombat
Tegnap este befejeződtek a 2024/2025-ös Európa-liga valamint a Konferencia Liga rájátszásnak küzdelmei és kialakult mindkét sorozatban a legjobb 16 mezőnye.
Az El-ben és a KL-ben több kis nemzet képviselője is nyolcaddöntős. Többek közt két norvég, egy-egy bosnyák, szlovén, román és ciprusi továbbjutó is volt!
Európa-liga
Bodö/Glimt (norvég)
Csapat piaci értéke: 42,35 millió euró
Az Európa-ligában figyelemre méltó a norvég FK Bodö/Glimt menetelése. Pláne úgy, hogy ennek az 52 ezres norvég kisvárosnak a csapata 2017-ben még a norvég másodosztályban porosodott.
A Bodö-Twente párharcban az első meccset egy 95. percben befújt büntetőnek köszönhetően a hollandok 2-1-re megnyerték.
A visszavágón a Bodö/Glimt drámai csatában hosszabbítás után 5-2-re győzött és továbbjutott. Tette ezt úgy, hogy a félidőben még hazai pályán is hátrányban volt. Azonban az 56. percben Høgh büntetőjével kiegyenlítettek, a 92. percben egy öngólnak köszönhetően ledolgozták az első meccsen összeszedett hátrányát, a 94. percben Wembangomo góljával már továbbjutásra álltak.
De még nem volt vége, a Twente a 96. percben szépített és hosszabbításra mentette a meccset. A ráadásban aztán a norvégok bedarálták az ellenfelüket.
A Bodö története során először jutott be az Európa-liga nyolcaddöntőjébe. A Bodö kezdőcsapatában nyolc norvég játékos szerepelt.
FCSB (román)
Csapat piaci értéke: 40,78 millió euró
A román FCSB kettős győzelemmel búcsúztatta a Fradit nemrég 5-0-ra legyőző görög PAOK-ot.
A bukaresti együttes kezdőcsapatában nyolc román játékos kapott helyet.
Konferencia Liga
Borac (bosnyák)
Csapat piaci értéke: 9,25 millió euró
A Fradi által, még augusztusban az El-ben, büntetőpárbajjal búcsúztatott bosnyák Borac szintén nyolcaddöntős!
A bosnyákok az első meccsen hazai pályán 1-0-ra győzték le a szlovén Olimpija Ljubljanát. A visszavágót pedig kihúzták 0-0-val, úgy hogy az első félidőben a szlovén együttes kihagyott egy büntetőt, valamint két kapufája is volt.
A Borac az első bosnyák csapat, mely valamely európai kupasorozatban eljutott a nyolcaddöntőig. A Borac kezdőcsapatában három bosnyák labdarúgó kapott helyet.
Celje (szlovén)
Csapat piaci értéke: 13,63 millió euró
A szlovén bajnok Celje az első mérkőzésen 2-2-es döntetlent játszott a ciprusi APOEL ellen, majd a visszavágón tükörsimán 2-0-ra győzött. Így 4-2-es összesítéssel továbbjutott.
A szlovénok egyértelműen uralták a találkozót, a góljukon kívül is több helyzetük volt.
A Borachoz hasonlóan a Celje is történelmet írt, hisz az első szlovén csapat lett, mely valamely európai kupasorozatban nyolcaddöntőt játszhat.
A Celje kezőcsapatában hat szlovén játékos kapott helyet.
Pafos (ciprusi)
Csapat piaci értéke: 24,55 millió euró
A ciprusi bajnokság listavezetője a Pafos az Omonia Nicosia ellen vívott ciprusi rangadót a Konferencia Ligában.
Az első mérkőzés 1-1-es eredméyne után, a Pafos hazai pályán 2-1-re győzött és ők is nyolcaddöntősök.
A Pafos kezdőjében egy ciprusi sem kapott helyet.
Molde (norvég)
Csapat piaci értéke: 25,10 millió euró
A Molde az első mérkőzésen emberhátrányban 1-0-ra kikpott az ír Shamrock Roverstől. Azonban a visszavágón a norvégok Eikrem góljával már a 10. percben ledolgozták a hátrányukat.
A 90. percben az első találkozóhoz hasonlóan emberhátrányba került a Molde. Ennek azért lehetett volna jelentősége, mert hosszabbításra került sor, de a norvégok simán elvitték a meccset a 11-es párbajig. Ahol roppant hidegvérűek volt, hisz mind az öt 11-esüket belőtték, mivel az írek egyszer hibáztak, így továbbjutottak.
A Molde kezdőjében 11 norvég játékos volt, azaz az összes!
A magyar élcsapatok piaci értéke:
Ferencváros 53,55 millió euró
Puskás Akadémia 14,85 millió euró
Újpest 14,3 millió euró
Debrecen 9,55 millió euró
Fehérvár 9,33 millió euró
Diósgyőr 9,2 millió euró
Összegzés
Mint látható a hat felsorolt csapatból négynél is hazai játékosok dominálnak, sőt a Molde összes kezdőjátékosa norvég volt. S ezen a listán nem is szerepel a cseh Viktoria Plzen, mely épp a Fradit búcsúztatta.
A csehek kezdőjében is hat hazai játékos szerepelt.
Azaz mint látható, ahhoz hogy nemzetközi szinten sikeres légy nem kell összevásárolgatni idegenlégiósokat, hanem hazai játékosokat kell nevelni, s akkor kis pénzből is lehetsz sikeres!
Nyilván ez a nehezebb út, hisz játékosokat kinevelni sokkal nehezebb, mint vásárolni. Képzett, jó szakemberek kellenek a veztőségbe és az edzői stábba.
De számtalan előnye van, kiemelnék hármat:
1. Játékos eladásból és vételből komoly nyereségre tehetsz szert!
2. A hazai játékosok jobban átérzik, mint jelent az adott klubnak egy-egy meccs!
3. A szurkolók is szívesebben szurkolnak hazai játékosoknak!
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása