Csütörtök este a labdarúgó Európa-liga nyolcaddöntőinek visszavágóit rendezték. S kialakult a legjobb nyolc mezőnye.
A nyolcaddöntők legnagyobb meglepetését immár nem először a Bodö/Glimt szolgáltatta, mely 4-2-es összesítéssel búcsúztatta a Konferencia Liga címvédőjét a görög Olympiakos Pireust.
Így a norvég kiscsapat azt követően, hogy 2022-ben negyeddöntős volt a KL-ben, most tovább írta sikersztoriját és a klub történetének legnagyobb sikerét elérve a második számú kupasorozatban is eljutott a legjobb nyolcig.
Kik ők? Honnan jöttek? Mit keresnek itt?
Az FK Bodö/Glimt együttesét 1916-ban alapították, nem tartozik a legnagyobb múltú norvég csapatok közé. 2017-ben még a másodosztályban porosodtak.
Az ő sikertörténetük 2019-ben kezdődött, mikor a szakértők a bajnokság megkezdése előtt kiesőjelöltnek titulálta őket, ennek dacára, nem kis meglepetésre a 2. helyen zárták a pontvadászatot.
A szezon végén meggyengültek, kulcsjátékosokat vesztettek, s a következő szezonban senki sem számolt velük komolyan, ők azonban rekordok egész sorát megdöntve történetük során először megnyerték a norvég bajnokságot. A 30 meccsen szerezett 81 pont, 19 pontos előny a másodikkal szemben, 103 rúgott gól, mind-mind rekord a norvég bajnokság történetében.
Történetük első bajnoki címének elhódításával a futball világának legészakibb bajnokai lettek, hisz a csapat székhelye, otthona a mindössze 55 000 lakosú Bodö városa, amely a sarkkör felett található!
A 2021-2022-es idényben már nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi porondon is letették a névjegyüket. Hisz amellett, hogy megvédték bajnoki címüket a Konferencia Ligában egészen a negyeddöntőig meneteltek, úgy hogy a csoportkörben 6-1-re verték az AS Romát, a középdöntőben kettős győzelemmel, 5-1-es összesítéssel búcsúztatták a skót Celticet, majd a nyolcaddöntőben a holland AZ Alkmaarnak sem kegyelmeztek, s történelmet írtak!
23 év után az első norvég csapatként jutottak be, valamely nemzetközi kupasorozat negyeddöntőjébe.
Végül a negyedöntőben a későbbi győztes AS Roma állította meg őket, de Norvégiában a csoportkörhöz hasonlóan ezúttal is legyőzték az olaszokat.
A norvég kiscsapat azonban nem elégedett meg a 2022-es sikerekkel. Tovább dolgoztak, s tovább álmodoztak.
Uralják a norvég klubfutballt, az elmúlt öt évben négyszer lettek bajnokok, a nemzetközi kupában pedig idén új szintet lépve, történetük legnagyobb sikerét elérve bejutottak az Európa-liga negyeddöntőjébe!
Mi a titkuk?
Nyilván sok apró részleten múlik a dolog, de négy dolgot érdemes kiemelni.
1. Egyrészt minőségi utánpótlás neveléssel rendelkeznek, melyek következtében olyan saját nevelésű játékosokat tudtak beépíteni a csapatukba, mint például Evjen, Hauge, Björkan, Saltnes vagy éppen Berg.
„Bodö egy zord éghajlatú kisváros, különösen télen. A hőmérséklet -4 ºC-ra csökken, átlagosan napi két óra napsütéssel. Kicsit el vagyunk szigetelve a világtól, ami játékosként fantasztikus környezetet teremt: 100%-ban a futballra lehet koncentrálni” - meséli Fredrik Sjovold a csapat jobbhátvédje a Marcának-nak adott interjújában.
2. Másrészt jó szemmel igazolnak, az északi, elsősorban a norvég bajnokságból olyan játékosokat, akik máshol nem váltották meg a világot, de ők látnak benne fantáziát, beleillik a koncepciójukba. Emellett fiatal norvég labdarúgókat csábítanak a csapathoz, akik tehetségesek, de máshol nem nem tudtak igazán kibontakozni.
3. A harmadik nagyon fontos faktor az edző Kjetil Knutsen személye, aki 2018-ban 50 évesen vette át az együttes irányítását, úgy hogy korábban soha sem edzősködött a norvég élvonalban, alsóbb osztályokban dolgozott, a legnagyobb sikere egy norvég másodosztályban elért 10. hely volt.
Az ő kinevezése sok mindennek tűnt csak megváltásnak nem. Mégis ő lett a megváltó.
Számos edző van, aki elér egy kiscsapattal egy kiemelkedő eredményt, s egyből távozik, egyrészt a pénz miatt, másrészt azért mert tudja, hogy ezt az eredményt újra úgyse tudja megismételni. Knutsen azonban nem ilyen, immár hét éve irányítja az együttest, nem ment el, mert hitt magában, a csapatában, a koncepcióban.
"Amikor 2017-ben megérkeztem a csapathoz, nem voltam egészen biztos benne, mire számíthatok. A csapat éppen kiesett a másodosztályba, és úgy gondoltam, hogy itt az ideje egy új projekt alapjainak lerakására. Senki sem látta a jelenlegi sikert, még én sem. Csak a napi munkára koncentráltam.
Támadó, bátor csapat vagyunk. Sok játékossal támadunk. Meglátjuk a lehetőségeket, és mindent beleadunk. Ezenkívül azzal a gondolattal védekezünk, hogy a lehető leggyorsabban visszaszerezzük a labdát. A támadó és szórakoztató futball alapvető elv számunkra.“
4. A negyedik faktor pedig a hazai pálya előnye!
A norvég bajnok valóságos erőddé varázsolta otthonát. Az Aspmyra Stadionban olyan csapatokat győztek le, mint az olasz Roma (6-1 és 2-1), a holland AZ Alkmaar (2-1) a portugál FC Porto (3-2), vagy épp most a görög Olympiakos Pireus (3-0).
"Az időjárás vagy a műfüves pálya befolyásolhatja a játékot, de nem hiszem, hogy ez az egyetlen oka annak, hogy erős csapatokat győztünk le otthon. A hideget és a szelet mindenki nehezen viseli. A csapatok úgy jönnek ide, hogy dominálni tudnak ellenünk, de hirtelen találkoznak egy csapattal, amely modern futballt játszik, sok játékossal támad, és hátulról kockáztat" - részletezi ismét csak Frderik Sjovold.
Mi a tanulság?
Nem csak a pénzen múlik, ez a norvég csapat, melynek a keretében 23 norvég és 6 légiós található, kevesebb pénzből gazdálkodik, mint nálunk Magyarországon a legnagyobb költségvetéssel bíró klub a Ferencváros. Keretének az értéke is kisebb, mint a Fradié. Az övüké 42,35 millió euró, míg a zöld-fehéreké 10 millió euróval több.
Igen is érdemes egy klubnak minőségi utánpótlás munkát folytatnia, hisz ha ezt teszi egy egyesület, akkor kis pénzből is fel lehet építeni hazai játékosokból egy olyan csapatot, amely nemzetközi szinten is tud eredményeket elérni.
Ráadásul még évről évre játékos eladásból és vételből komoly is bevételre tehet szert. Ez az koncepció, ami Magyarországon is megvalósítható lenne, mellyel mindenki jól járna.
Jól járna klub, hisz sikeres lenne a csapat mind szakmailag, mind pénzügyileg. Jól járnának a szurkolók, akik ráadásul hazai saját nevelésű játékosoknak szurkolhatnának. És jól járna a magyar labdarúgás, hisz minőségi játékosok jönnének ki a klubokból, melynek köszönhetően új szintre emelhetnék a magyar futball.
Természetesen ennek magvalósításához szakértelem kell, mind vezetői, mind szakmai szinten.
Egyszer egy magyar csapatról is szeretnék egy hasonló cikket írni. Vajon megérem?
Forrás: transfermarkt. at, footboom1.com
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása