2025. Február 11., Kedd
Előző hét csütörtök késő este lezárultak a nemzetközi kupasorozatok selejtezői, mindhárom sorozatban kialakult az alapszakasz mezőnye. Magyarországnak egy csapata, a Ferencváros jutott be valamely kupasorozat alapszakaszába.
A Fehérvárt a selejtező harmadik körében a ciprusi Omonia Nicosia 3-0-ás, a Paksot egy körrel később a rájátszásban a cseh Mlada Boleslav 5-2-es összesítéssel, míg a Puskást a Fiorentina 11-es párbajt követően búcsúztatta.
Érdemes megnézi, összehasonlítani, hogy a csapataink teljesítménye milyen volt a régiós országokéhoz képest?
1. táblázat
UEFA koeffinciens (együttható) 2024/2025
Ezt a statisztikai adatot a tagországok klubcsapatainak teljesítményének rangsorolásához használják; ezzel határozzák meg, hogy mely ország hány csapatot indíthat, valamint azt, hogy mely fordulóban kapcsolódnak be a csapatok a három kupasorozat a Bajnokok Ligája, az Európa-liga, valamint a Konferencia Liga küzdelmeibe.
1. Csehország 5,300
2. Szlovákia 4,625
3. Ausztria 4,200
4. Horvátország 3,875
5. Szlovénia 3,625
6. Magyarország 3,625
7. Lengyelország 3,375
8. Románia 3,125
9. Ukrajna 2,000
10. Szerbia 1,900
2. táblázat
Csoportkörbe jutott csapatok száma a régiós országokban
Abban az esetben, ha a bejutó csapatok száma megegyezett, akkor az erősebb kupasorozatba bejutó ország került előbbre, míg ha ez is megegyezett, akkor az UEFA koefficiens döntötte el a sorrendet.
1. Ausztria 4 (2 BL, 2 KL)
2. Csehország 4 (1 BL, 2 El, 1 KL)
3. Ukrajna 2 (1 BL, 1 El)
4. Szerbia 2 (1 BL, 1 KL)
5. Szlovénia 2 (2 KL)
6. Lengyelország 2 (2 KL)
7. Szlovákia 1 (1 BL)
8. Horvátország 1 (1 BL)
9. Magyarország 1 (1 El)
10. Románia (1 El)
3. táblázat
A régiós bajnokságok bevételei 2022 (ez legfrissebb adat)
1. Ausztria 267 millió euró
2. Magyarország 158 millió euró
3. Lengyelország 153 millió euró
4. Ukrajna 118 millió euró
5. Csehország 97 millió euró
5. Horvátország 97 millió euró
7. Románia 90 millió euró
8. Szerbia 70 millió euró
9. Szlovákia 51 millió euró
10. Szlovénia 21 millió euró
Összegzés
Mint látható a magyar klubcsapatok idei nemzetközi kupaszereplése régiós összehasonlításban, közepes vagy ha a bejutók számát nézzük, akkor ez alatti.
Természetesen az, hogy már évek óta van magyar csapat a csoportkörben az egy örvendetes dolog. De a teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ebben a rendszerben a bajnoki ágáról valamely kupasorozat csoportkörébe bejutni kötelező elvárás, hogy mennyire az azt jól mutatja, hogy az elmúlt két évben az UEFA 54 tagországából mindössze 12 olyan ország van, melynek ez nem sikerült. Ezek mind-mind olyan országok, melyek a nemzetközi klubfutballban törpéknek számítanak: Liechtenstein, Luxemburg, Litvánia, Málta, Grúzia, Észtország, Észak-Macedónia, Andorra, Albánia, Montenegró, Gibraltár és San Marino.
Viszont olyan országok csapatai jutottak be a csoportköbe az elmúlt két kupaidényben, mint a Feröer-szigetek, Wales, Észak-Írország, Örményország stb., stb.
Nem bajnok ágáról bejutni a csoportkörbe viszont egy kisebb ország számára eddig borzasztó nehéz volt, voltak akik ezt véghez vitték, mint például a liechtensteini Vaduz, de ez a bravúr kategória volt.
Az idei évtől azonban új időszámítás kezdődött, kibővítették a mezőnyt, mindhárom kupasorozatban 32-ről 36-ra növelték a bejutó csapatok számát, amely esélyt kínált a kisebb országoknak arra, hogy a nem bajnoki ágról is be tudjanak jutni a csoportkörbe illetve az alapszakaszba.
Ezzel voltak, akik éltek is, ilyen a szlovén Olimpija Ljubljana vagy az örmény Noah. Ezek mind olyan csapatok, akiknek az új kibővített rendszer nélkül nem lett volna esélyük, most azonban lecsaptak a kínálkozó lehetőségre.
A magyar csapatoknak ez sajnos nem sikerült, a Puskás közel volt hozzá, de ez nem jelenti azt hogy egy papíron könnyebb ellenfél ellen sikerült volna a felcsútiaknak. Emlékezzük a 3. selejtezőkörben az örmény Ararat ellen vívtak egy nagyon kiélezett csatát Hornyák Zsolték, és csak emberelőnyben egy 94. perces szabadrúgásgóllal sikerült továbbjutniuk.
Ha azt nézzük, hogy a régiós országok közül hánynak a csapata jutott be a BL-be, akkor azt láthatjuk, hogy hat országnak sikerült: Ausztria (2 csapattal), Csehország, Horvátország, Szerbia, Szlovákia, Ukrajna, míg Magyarország mellett háromnak nem: Szlovéniának, Romániának, és Lengyelországnak.
Nem a pénzen múlt!
A 3. táblázat megmutatja, hogy a magyar bajnokság bevételei a régióban a második legmagasabbak Ausztria után, ami bizonyítja, hogy nem az anyagiakon múlt. A csehek kétharmadnyi pénzből négy csapattal vannak jelen az alapszakaszban, és BL-ben is van csapatuk, míg a szlovénok kevesebb mint hetedannyi (!!!) pénzből is két csapattal lesznek ott a további küzdelmekben.
Sajnos Magyarország számára van hová fejlődni...
Források: en.wikiepdia.org. uefa.com, transfermarkt.at
Kép forrása: mlsz.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása