2025. Február 11., Kedd
A magyar labdarúgásnak, a magyar válogatottnak komoly hagyományai vannak, 1938-ban és 1954-ben is világbajnoki döntőt játszhattunk, az 1964-es Eb-n bronzérmesek lettünk, 1952-ben, 1964-ben és 1968-ban egyaránt olimpiai bajnokságot nyertünk.
A mai napig három aranyérmével, egy-egy ezüst, és bronzéremmel Magyarország az olimpiai játékok történetének legsikeresebb labdarúgó nemzete.
Ugyanakkor az 1986-os vb óta egyetlen egy világbajnokságra sem jutottunk ki, ahogy 1972 és 2016 között Eb-re sem sikerült kvalifikálni magunkat. A legutóbbi három kontinens tornán viszont részben köszönhetően az Eb létszámának bővítésének már ott voltunk.
Ez a bővítés jelentősen megkönnyítette a magyar válogatott helyzetét, hisz ha 16 csapatos Eb-ket rendeznének most is, akkor sem a 2016-os, sem pedig a 2020-as tornára nem jutottunk volna ki. A 2024-esre viszont igen!
Adódik a kérdés, hogy vajon a vb mezőnyének bővítéséből is profitálhatunk-e?
Vb mezőnyének bővítése
A FIFA döntése értelmében a 2026-tól a világbajnokságokat az eddigi 32 helyett 48 csapattal rendezik. Ne tévedjünk ennek hátterében elsősorban nem szakmai, hanem gazdasági érvek, érdekek húzódnak. Ennek a döntésnek köszönhetően Európa az eddigi 13 hely helyett 16 helyet kap.
2026-os vb-selejtezők, új európai lebonyolítása
A csapatokat 12 darab 4 vagy 5 fős csoportokra osztják majd.
A tizenkét csoportgyőztes automatikusan kijut a vb-re, míg a tizenkét csoportmásodik rájátszást vív egymással a fennmaradó négy helyért.
A 12 csoportmásodik mellé csatlakozik majd a 2024–2025-ös Nemzetek Ligája idény négy legjobb csoportgyőztese vagy az NL csoportok második helyezettjei, amennyiben az NL csoportelsők már a vb selejtező során kvalifikálták magukat.
Így a 2026-os vb selejtezők európai pótselejtezőjén összesen 16 válogatott fog részt venni.
A pótselejtezők mérkőzései egy meccsen fognak eldőlni, előbb elődöntőket rendeznek, majd pár nappal később kerül megrendezésre a döntő, melynek győztesei kijutnak az USA, Mexikó, Kanada közös rendezésű 2026-os világbajnokságra.
A 2026-os európai vb selejtezők mérkőzéseit 2025 márciusa és 2026 márciusa között rendezik.
A pótselejtezőkre 2026 márciusában kerül sor.
Sok vagy kevés a plusz három európai kvóta a magyar válogatott szempontjából?
Első ránézésre nem túl sok, azonban messze nem lényegtelen, hogy 13 vagy 16.
Ha megnézzük például az előző 2022-es vb pótselejtezőjét akkor azt láthatjuk, hogy ha akkor is már 16 válogatott jutott volna ki Európából, akkor ott lett volna Ukrajna, Törökország és Észak-Macedónia is. Ezen válogatottak közül, kettő a magyarral kb. azonos szinten van egy pedig gyengébb tehát valójában az a három hely ugyan nem sok, de nem is kevés. A mieink esélyeit jelentősen megnöveli!
Mennyire erős a magyar válogatott?
A magyar válogatott az elmúlt két évben figyelemre méltó eredményeket produkált.
A 2023-as Nemzetek Ligájában idegenben legyőztük Németországot, oda-vissza vertük Angliát, úgy hogy Wolverhamptonban 2022 június 14-én 4-0-ra vertük a háromoroszlánosokat.
Majd jött a 2023-as év, melyet a magyar válogatott veretlenül zárt, erre ezt megelőzően 47 évvel ezelőtt 1976-ban volt példa, és csoportelsőként jutott ki a 2024-es Európa-bajnokságra. Magyarország egyenes ágon nagy tornára ez előtt, 38 évvel ezelőtt jutott ki, mikor csoportelsőként kvalifikáltunk a rossz emlékű 1986-as mexikói világbajnokságra.
Felépítettünk egy 14 mérkőzésből álló veretlenségi szériát, amely ugyan Írország ellen közvetlenül az Eb előtt megszakadt, de 14 mérkőzésen veretlennek maradni az nem kevés, mindenképp figyelemre, és elismerésre méltó eredmény.
Még úgy is, hogy ezt a veretlenségi sorozatot, úgy építettük fel, hogy a világranglista helyezés alapján nálunk erősebb ellenféllel nem is játszottunk.
Az Eb-n a mieink teljesítménye megosztotta a közvéleményt, legyünk őszinték sokan többet vártak, többet reméltek.
Ugyanakkor ott volt az a nem elhanyagolható tény, hogy az Eb-n a mieinké volt a 19. legértékesebb keret a 24 fős mezőnyből, a mi csoportunkban pedig a mi válogatottunk értéke volt a legalacsonyabb.
Ennek fényében, hogy nem tudtunk továbbmenni a csoportból, de legyőzük Skóciát egy vállalható eredmény.
Az Eb után az első két Nemzetek Ligája mérkőzés a németek elleni 5-0-ás vereséggel és a bosnyákok elleni 0-0-val nem indult jól.
De Rossi visszatért az alapokhoz. A biztos védekezésre épülő, és abból kontrázó játékstílushoz, csapatunk pedig ismét eredményes. S úgy tűnik a csapaton belüli feszültségek is megoldódni látszanak.
Összegzés
Ugyan a játékosállományunk nincs benne Európa legjobb 16 válogatottjában, de az olasz mester és stábjának magas szintű szakmai és pedagógiai felkészültségének köszönhetően olyan csaptunk van, mely saját tudásszintje felett teljesít.
Ennek köszönhetően reális az, hogy ki tudjuk használni a vb bővítésből fakadó előnyöket, s kijuthatunk 40 év elteltével a 2026-as vb-re. Nem lesz egyszerű, nem lesz babazsúr, de az elmúlt 40 évben most van erre a legnagyobb esélyünk.
Hogy az esélyt sikerül-e megragadnunk avagy sem az egy másik történet, erre az idő fogja megadni a választ, de remény él és ez egy valós remény!
Kép forrása: mlsz.hu
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása