Miközben a világ labdarúgása lassan kezdi feldolgozni a 2026-os világbajnokság 48 csapatos formátumát, a Dél-amerikai Labdarúgó Szövetség (CONMEBOL) elnöke, Alejandro Domínguez újabb, minden eddiginél merészebb ötlettel állt elő: a 2030-as világbajnokságot 64 csapattal rendezné meg – egyetlen, „történelmi kivételként” kezelt alkalomra.
A javaslatról eddig csak pletykák keringtek, ám most már hivatalossá vált, hogy a szövetségi vezető felvállalta az elképzelést, amit a FIFA-nak is benyújtanak megfontolásra. A 2030-as vb különleges alkalom lesz: éppen 100 évvel a legelső világbajnokság után rendezik meg, ráadásul az első meccs szimbolikus módon ismét Uruguayban kap helyet.
Egy „egyszeri futballünnep” koncepciója
Domínguez az ötletet a következőképpen indokolta:
„A 2030-as világbajnokság nem egy szokásos torna lesz. Ez egy történelmi visszatekintés és globális futballünnep, amelyhez méltó méret és formátum kell. A 64 csapatos lebonyolítás egyszeri, ünnepi gesztus lenne a játék történelme előtt.”
Az elnök szerint a világ labdarúgásának centenáriuma megérdemli, hogy minden eddiginél több nemzet vehessen részt, és a kontinensek közötti igazságosabb képviselet is szerepet kapjon.
A javaslat tehát nem állandó módosítást, hanem egyedi alkalmat jelentene, hasonlóan ahhoz, ahogy az Olimpiák vagy más jubileumi tornák esetében is megengednek rendhagyó megoldásokat.
Nem új ötlet – már korábban kiszivárgott
Az ötlet nem előzmény nélküli: egy hónappal ezelőtt kiszivárgott, hogy a FIFA tanácsülésén egy névtelen döntéshozó meglepetésszerűen bedobta a 64 csapatos verziót, akkor azonban nem kapott nagy nyilvánosságot. A FIFA hivatalos álláspontja akkor az volt, hogy:
„Mint minden tanácstag által benyújtott javaslatot, ezt is meg fogjuk vizsgálni, de egyelőre nincs napirenden.”
Most viszont a pletyka valódi lökést kapott, hiszen a CONMEBOL elnöke nyíltan felvállalta az elképzelést, és támogatást keres hozzá – nem csak Dél-Amerikában, hanem globálisan is.
Megvalósíthatóság: realitás vagy utópia?
Bár a 48 csapatos formátum – amely 2026-ban lép életbe az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó közös rendezésében – már önmagában is komoly szervezési kihívást jelent, a 64 csapatos lebonyolítás egészen extrém volumenű eseményt eredményezne:
-Több mérkőzés.
-Még hosszabb időtartam: akár 6-7 hétig is eltarthatna.
-Több helyszín, több logisztikai kihívás, különösen, mivel a 2030-as torna már így is több országban zajlik (Spanyolország, Portugália, Marokkó, valamint három meccs Dél-Amerikában).
Sokan épp ezért szkeptikusan fogadják az ötletet. A bírálók szerint a túlzott bővítés tovább hígíthatja a világbajnokság színvonalát, miközben a játékosok terhelése és a rendezési költségek is robbanásszerűen megnövekedhetnek.
Politikai és gazdasági érdekek a háttérben?
Elemzők szerint nem véletlen, hogy éppen a CONMEBOL emeli fel most a hangját: Dél-Amerika történelmileg kulcsszerepet játszott a világbajnokság megszületésében, de az utóbbi évtizedekben háttérbe szorult a FIFA döntéshozatalában. A jubileumi év alkalmat adhat a kontinensnek, hogy újra pozíciót nyerjen, és akár több selejtezős helyet, nagyobb rendezői súlyt is kiharcoljon.
A gazdasági tényezők sem elhanyagolhatók: több résztvevő = több közvetítési jog = több bevétel. Egy 64 csapatos torna gigászi szponzori és médiabevételt generálhat, amit a FIFA aligha hagy figyelmen kívül, még ha csak egyszeri alkalomról is van szó.
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása