2025. Február 11., Kedd
Kedden délután kisorsoltak a 2024-es párizsi olimpia férfi és női kézilabdatornájának csoportbeosztását. 20 év után először fordul elő, hogy Magyarország mind a férfi, mind a női tornára kvalifikálta magát. Az ötkarikás játékokra kijutott 12 válogatottat előzetesen kalapokba osztották, így az már sorsolás előtt eldőlt, hogy a férfi válogatottunk a csoportkörben nem találkozhat a vele azonos kalapba kerülő Németországgal. Két hatos csoportot alakítottak ki.
A mieink a "B" csoportba kerültek.
Csoportbeosztások.
„A“ csoport: Japán, Svédország, Németország, Horvátország, Spanyolország, Szlovénia.
„B“ csoport: Argentína, Egyiptom, Magyarország, Norvégia, Dánia, Franciaország.
Ellenfeleinkről.
Egyiptom
A tornát július 27-én Egyiptom ellen kezdjük, mely ha az előzetes erőviszonyokat nézzük egy szinten van a magyar válogatottal, s ezen két csapat között fog eldőlni, hogy melyik csapat lesz a „B“ csoportból a negyedik nemzet, mely be tud jutni a negyeddöntőbe. Ez kulcsmeccs, ehhez kétség sem férhet.
A mérkőzés több szempontból is érdekesnek ígérkezik, a magyar válogatott szövetségi kapitánya Chema Rodríguez, aki 2012 és 2017 között a Veszprém csapatát erősítette, míg az egyiptomi válogatott szövetségi kapitánya az a Juan Carlos Pastor, aki 2013 és 2023 között tíz éven át irányította Pick-Szegedet, mellyel három magyar bajnoki címet, magyar kupagyőzelmet, és EHF kupa győzelmet ünnepelhetett.
Az egyiptomi kézilabda mindig is minőséget képviselt az afrikai térségben, mely az elmúlt években ismét a 90-es évek, 2000-es évek eleji szinten ragyog. Ezt nagyszerűen alátámasztja, hogy Egyiptom a legutóbbi három vb-n egyaránt bejutotta legjobb nyolc közé (8., 7., 7.), a 2020-as tokiói olimpián pedig története során először ott volt a négy között, s végül a negyedik helyen zárt.
A két válogatott legutóbbi két mérkőzése a világbajnokságon a rendes játékidőben egyaránt döntetlennel zárult, 2019-ben a vb csoportkörében 30-30 lett a végeredmény, míg a 2023-as vb 7. helyéért lejátszott összecsapáson 28-28 lett a rendes játékidő, majd kétszeri hosszabbítás után diadalmaskodott Egyiptom 36-35-re. Szoros kiélezett mérkőzés várható várható megjósolhatatlan végkimenetellel.
Argentína
A második mérkőzésünket a dél-amerikaiak ellen vívjuk.
Az argentin válogatott 1997 óta minden világbajnokságon ott van azonban átütő sikert egyik alkalommal sem sikerült elérniük.
A legjobb eredményük 2021-ből származik, mikor a 11. helyen végeztek, a legutóbbi vb-n azonban csak a 19. helyen zártak.
Az legutóbbi három olimpián egyaránt részt vettek, azonban itt sem tudtak érdemleges eredményt elérni, 2012-ben és 2016-ban 10. helyen, míg legutóbb Tokióban az utolsó 12. helyen zártak.
A csapatot szinte kizárólag légiósok alkotják, akik javarészt Spanyolországban játszanak, de Franciaországban a Montpellier együttesét erősíti az irányító Diego Simonet, aki az idei BL sorozatban 26 gólnál jár.
Az argentin válogatott a legutóbbi vb-n Norvégiától 11, Hollandiától 10, Németországtól 20, Szerbiától 6 góllal kapott ki, ugyanakkor 9 góllal verték Észak-Macedóniát, és 4 góllal Katart. Összességében a dél-amerikai együttes a csoport leggyengébb tagja, mely ellen kötelező a győzelem!
Norvégia
A harmadik csoport ellenfelünk Norvégia lesz.
A norvég válogatott a 2010-es évek második felében élte a fénykorát, hisz két egymást követő világbajnokságon (2017,2019) is döntőt játszottak, igaz megnyerni egyiket sem tudták. A 2020-as Eb bronzérmesek lettek.
A norvégok a legutóbbi 2023-as vb-n 6. helyen végeztek, a 2024-es Eb-n pedig mindössze a 9. helyen, ilyen gyengén Norvégia nagy világversenyen legutóbb 10 évvel ezelőtt a 2014-es Eb-n teljesített, mikor a 14. helyen zártak.
A magyar válogatottnak az utóbbi időben nem sok babér termett Norvégia ellen, hisz a legutóbbi kilenc egymás elleni mérkőzésből nyolc norvég győzelem született, egy alkalommal pedig döntetlen lett a vége, legutóbb 12 évvel ezelőtt, még 2012-ben tudtuk legyőzni az északiakat, a legutolsó most márciusi olimpiai selejtezőn 29-25-re nyertek Tatabányán a norvégok.
Ráadásul az ezt megelőző három mérkőzésünkön a különbség legalább 7 gól volt.
Úgy gondolom, hogy ha a játékosállományokat nézzük talán Norvégia erősebb a magyarnál, ráadásul a magyar válogatottnak a norvégok gyors játéka nem fekszik. Ennek ellenére, ha jól játszunk, nem legyőzhetetlen ellenfél.
Dánia
Az utolsó előtti csoportmeccsünket a világbajnok Dánia ellen játsszuk. A dán válogatott elképesztően erős, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a legutóbbi három világbajnokságot egyaránt megnyerték, a legutóbbi két Eb-n bronz és ezüstérmesek voltak, míg a legutóbbi két olimpián arany, és ezüstérmet szereztek.
A legutóbbi öt egymás elleni mérkőzésünkön 3 dán, 1 magyar, és 1 döntetlen született, de Dániát utoljára 2019-ben egy barátságos mérkőzésen tudtuk legyőzni 28-25-re, a legutóbbi egymás elleni mérkőzésünkön, a 2023-as vb negyeddöntőjében kiütéses, 17 gólos, 40-23-as vereséget szenvedtünk.
A dán válogatott minden tekintetben jobb, mint a magyar, rendkívül gyorsan játszanak, olyan passzokat adnak egymásnak, melyek nem is igazán passzok, hanem inkább lőtt passzok, technikailag nagyon képzettek. Remélhetőleg nekünk ezen a meccsen már semmi nem fog múlni.
Franciaország
A mieink a csoportküzdelmeket a házigazda francia válogatott ellen játssza, mely az uralkodó olimpiai, és Európa-bajnok.
A gallok az utolsó négy olimpián egyaránt döntőztek, s három alkalommal is diadalmaskodtak.
Franciaország ellen a legutóbbi három mérkőzésünket egyaránt elveszítettük, igaz egyszer hosszabbításban maradtunk alul. Legutóbb 12 évvel ezelőtt tudtuk legyőzni a franciákat egy barátságos mérkőzésen 23-22-re.
A legutolsó egymás elleni mérkőzésünk, most a januári Eb-n volt, s a franciák három góllal győztek le minek, úgy hogy nekik már mindegy volt, hisz már továbbjutottak az elődöntőbe, míg nekünk létfontosságú lett volna győzelem.
Ne szépítsük a dánokhoz hasonlóan ők is jobbak nálunk, s a kézilabda torna egyik legnagyobb aranyesélyesei.
Összegzés
A magyar válogatott számara a csoportkörben az első három találkozó lesz a sorsdöntő, különösen az első kettő, de lehet hogy már az első mérkőzésen sok minden eldől. Ez a csoport ha ránézünk valamivel erősebb, mint az „A“ csoport, de tényleg csak valamivel, hisz a továbbjutásért ott is vért kellene izzadnunk, ahogy itt is. Annyi a különbség, hogy ott kiegyensúlyozottabbak az erőviszonyok, ott egy hiba valószínű nem lesz végzetes, ugyanakkora mi csoportunkban könnyen lehet, hogy igen.
Én úgy gondolom, hogy ahogy fentebb írtam, a mi ellenfelünk a továbbjutásért normál esetben Egyiptom, ahol bármi megtörténhet majd, 50-50-es meccs.
Viszont, ha sikerülne továbbjutnunk, a negyeddöntőben nem kaphatjuk a csoportunkban lévő, a torna két legerősebbnek tűnő válogatottját Franciaországot, és Dániát, ami esélyét kínálhat nekünk a negyeddöntőben, pláne ha azt nem Svédországgal kell megvívni.
Ha így komplexen nézzük, az olimpia sorsolását a negyeddöntő szempontjából jobb, hogy ebben a csoportban vagyunk, de haladjunk lépésről lépésre, s előbb jussunk túl a csoportkörön.
Források: en.wikipedia.org, ihf.info
Kép forrása: unsplash.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása