2025. Február 11., Kedd
Nem szeretem a telet! Hideg van, kevés a napsütés, nagyon rövidek a nappalok. Azonban, ahogy mondani szokták minden rosszban van valami. Ez a télre is igaz, hisz ebben az évszakban rendezik az aktuális női illetve férfi kézilabda világversenyeket.
Decemberben a hölgyek, míg januárban a férfiak küzdenek meg az Európa-bajnoki vagy éppen a világbajnoki címért.
A magyar kézilabdának igen komoly hagyományai vannak, és a sportág nagy népszerűségnek örvend hazánkban.
A férfi válogatottunk 1986-ban a svájci vb-n ezüstérmes volt, emellett négy alkalommal is negyedik helyen végeztünk az ötkarikás játékokon.
A hölgyek eredménysora ennél is jóval veretesebb!
Világbajnoki cím 1965-ben Németországban valamint további három ezüstérem, Európa-bajnoki cím 2000-ben Romániában, emellett négy bronzérem, valamint olimpiai ezüst (igaz a keserédes fajtából, aki látta tudja mire gondolok) a 2000-es syndey-i olimpián illetve két bronzérem.
Ez összesen 12 érem nagy világversenyen, erre nyugodtan lehetünk büszkék!
Hozzászoktunk a sikerekhez női vonalon, hozzászoktunk ahhoz, hogy mindig éremért megyünk egy nagy világversenyre. De a 2000-es évek közepén valami megszakadt, visszaestünk, lemaradtunk mind a 2012-es, mind a 2016-os olimpiáról.
Talán 2018-ban érezhettük először igazán, hogy van fény az alagút végén, hisz a Henny Reistaddal felálló Norvégiát hazai pályán, Debrecenben, 6500 néző előtt 28-22-re legyőzve megnyertük a junior vb-t. A döntőben Klujber Katrin és Hárfa Noémi 8-8 gólt lőtt. Válogatottunk szövetségi kapitánya pedig nem volt más volt, mint a jelenlegi felnőtt kapitány Golovin Vlagyimir.
A torna All-star csapatába három magyar játékos is bekerült, Pásztor Noémi, Faluvégi Dorottya és Hárfa Noémi személyében.
De a magyar női kézilabda utánpótlás válogatottak sikereinek ez „csak“ a kezdete volt, hisz 2019-ben, 2021-ben és 2023-ban egyaránt fölényesen megnyertük az U19-es Eb-t. A 19-es döntőben Hollandiát hét, a 21-esben az oroszokat kilenc, míg a 23-as döntőben a dánokat szintén kilenc góllal vertük.
Ilyen kiemelkedő utánpótlás eredményeknek, még akkor is, ha nem Magyarországon szokott a legjobban sikerülni az átmenet a utánpótlássportból a felnőttbe, valahol azért előbb-utóbb kamatozniuk kell felnőtt szinten is. Csak idő kérdése volt.
S úgy gondolom, hogy ez mostani év, az amikor kijelenthetjük, hogy Magyarország visszatért női kézilabdában a világ élvonalába! Az olimpián, már hajszálra voltunk a svédek ellen az elődöntőtől, melyet hosszabbításban buktunk el. A mostani Eb-n viszont a fiatal magyar válogatott jelezte, hogy a következő évtizedben komoly meghatározó tényezője lesz Európa és a világ kézilabdasportjának!
Miért most sikerült az áttörés?
Azt hiszem azért, mert a fiatal kulcsjátékosaink most értek be.
A 25 éves Klujber Katrin a mostani, 2024-es Eb gólkirálya lett és Farkas Ágnes (1994, 2002) valamint Radulovics Bojana (2004) után harmadik magyar játékosként lett gólkirálynő a kontinenstornán.
A 24 éves Kuczora Csenge 35 találattal a harmadik legeredményesebb játékosunk volt az Eb-n.
A szintén 24 éves Vámos Petra 25 góljával az ötödik legjobb magyar góllövő volt és 39 gólpasszával a mieink legjobb, míg az egész kontinenstorna harmadik legjobb asszisztosa volt.
S rajtuk kívül is ott volt még az 1999-2000-es generációból Füzi-Tóvizi Petra, Márton Gréta, Pásztor Noémi valamint Kácsor Gréta is a csapatban, bár utóbbi kettő nagyon keveset játszott.
Ezek a játékosuk mind-mind a legjobb korban vannak, s a legjobb éveik még előttük állnak.
Mit hozhat számunkra a jövő?
Én nem szoktam elrugaszkodni a valóságtól, ezúttal sem tenném. De ebben a csapatban reálisan nézve benne van, hogy még a mostani Eb bronznál is akár szebb eredményeket érjen el. Pláne úgy, hogy már a mostani tornán is megvillantotta oroszlánkörmeit a mindössze 20 éves Simon Petra. Aki a torna legjobb fiatal játékosa lett, s akit az elmúlt idény legjobb fiatal női kézilabdázójának választottak.
S ott van még a franciák elleni bronzmeccsen két gólt szerző 19 éves Csíkos Luca is.
Kedvező nemzetközi helyzet
Ráadásul a nemzetközi helyzet is kedvezhet nekünk, hisz az elmúlt két évtized egyeduralkodója, a sebezhetetlen Norvégia generáció váltás előtt áll. Már ezen az Eb-n sem játszott a sztárjaik közül a visszavonuló Stine Oftedal, valamint a két anyai örömök előtt álló 30+-os játékosuk, Nora Mørk és Veronica Kristiansen.
A hatszoros Európa-bajnok Camilla Herremnek ez volt az utolsó világversenye a válogatottal, Kari Brattsett sem tinédzser, ő is már bőven 30 felett van, ahogy a Solberg ikerek is Sanna és Silje.
S persze ott van a legenda, a 3-szoros olimpiai bajnok, 2-szeres világbajnok, 7-szeres Európa-bajnok Katrine Lunde, aki már 44 éves.
Távozik Norvégia legendás izlandi szövetségi kapitánya a 2-szeres olimpiai bajnok, 3-szoros világbajnok és 6-szoros Európa-bajnok Thorir Hergeirsson.
A norvégok ezt az Eb-t még tartalékosan is tükör simán lehozták, de nehéz elképzelni, hogy a további veszteségeiket is ilyen könnyedén fogják tudni pótolni!
Nem ragozom tovább a magyar női kézilabda válogatottnak van jövőképe, s tényleg reális lehet az, hogy merjünk az EB bronznál is nagyobbat álmodni! De most egyelőre örüljünk a bronznak, a szépen csillogó bronznak!
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása