2025. Február 11., Kedd
Tegnap egy nappal a XXXIII. Nyári Olimpia nyitóünnepsége előtt megkezdődtek a 2024-es párizsi ötkarikás játékok női kézilabdatornájának küzdelmei.
Húsz év elteltével fordul elő ismét, hogy mind a magyar női, mind pedig a magyar férfi válogatott is ott lehet az olimpián.
Elemzés
1. A történelem ismétli önmagát, hisz három évvel ezelőtt a tokiói olimpián a magyar női kézilabda válogatott Franciaország ellen játszotta a nyitómeccsét, ahogy most is. 2021-ben egy szoros, kiélezett mérkőzésen egy gólos, 30-29-es francia siker született.
2. A mérkőzés esélyese egyértelműen a házigazda, olimpiai és világbajnoki címvédő Franciaország volt. A mieink utoljára a franciákat még a 2010-es Eb tudták legyőzni 21-18-ra, azóta egy döntetlen, és nyolc gall siker volt a mérleg.
3. A magyar válogatott számára jó előjel volt, hogy a találkozót az argentin García, Paolantoni játékvezetői páros fújta.
Ők vezették a 2023-as vb-n a sorsdöntő magyar-horvát összecsapást, melyet 23-22-re megnyertünk, ahogy az olimpiai selejtezők során a mindent eldöntő japánok elleni meccset is, melyet szintén megnyertünk 37-28 arányban.
4. Nagyszerűen kezdtük a mérkőzést, működött a védekezésünk, szervezetten játszottunk, jó volt a visszarendeződésünk. A franciák pedig rendkívül idegesen, sok hibával kézilabdáztak. A házigazda nyolc perc után már hat (!!!) eladott labdánál tartott.
Kilenc perc elteltével 6-2-re vezettünk, Kuczora Csenge három gólnál járt.
5. Ezt követően azonban visszaesett a játékunk, elkezdtünk hibázni, nem működött a belső védekezésünk, így a franciák a 18. percben utolértek minket, majd egy perccel később Kanor góljával már náluk volt az előny. (8-9)
A magyar válogatott szövetségi kapitánya Golovin Vlagyimir Kanor gólja után 18:51-nél időt kért. A mieink játékán azonban nem segített az időkérés, a 17. és a 30. perc között nyolc (!!!) eladott labdánk, és technikai hibánk volt, így a szünetben a 15-12-es francia vezetést mutatott az eredményjelző.
6. Az első félidőben beálló játékunk gyakorlatilag nem volt, felállt fal ellen az átlövésekre, és a szélsőjátékra támaszkodtunk. Hiányzott a kapusteljesítmény is, Böde-Bíró Blankát a 25. percben cseréltek le, miután nem volt védése, 0/13-at védett.
7. A második félidőben a 34:03-nál, 16-13-as francia vezetésnél, először kaptunk hetest a mérkőzésen, de Klujber Katrin rontott. Fél perccel később megszületett a magyar válogatott kapusaink első védése Janurik Kinga révén, aki Valentini lövését tudta hárítani, azonban a kipattanóból Foppa nem kegyelmezett.
18-14-es francia vezetés után volt egy 4-1-es szériánk, így a 42. percben Füzi-Tóvizi Petra góljával egy gólra felzárkóztunk. (18-19) Ugyanezt még kétszer megtettük a 46. és a 47. percben, azonban utolérni ezen az estén nem tudtuk a franciákat, akik az első 15-20 perc után végig vezettek, kontrollálták a mérkőzést, és végül 31-28-ra győztek.
A magyar csapat legeredményesebb játékosa Kuczora Csenge volt 8 góllal, míg Győri-Lukács Viki 6 gólig jutott.
8. Már a mérkőzés előtti himnuszoknál is látszott az idegesség, a feszültség a francia arcokon, tekinteteken. Ennek fényében nem meglepő, hogy az első negyedórában elképesztő mennyiségi technikai hibát követtek el, ráadásul felállt fal ellen hiányzott a dinamika is a támadásainkból.
Majd miután kissé megnyugodtak, elkezdett összeállni a játékuk. Végül annak ellenére, hogy ipari mennyiségű, 16 labdaeladásuk volt, összességében így is, ha szoros meccsen is, de három góllal nyerni tudtak.
9. A mieink számára nem ez volt az olimpia legfontosabb mérkőzése, hisz a torna elsőszámú esélyese ellen játszottuk, és összességében jól helytálltunk.
Ami a magyarok játékából kiemelendő, hogy szélről nyolc gólt szereztünk (8/12), ez mindenképp üdvözítő. Ugyanakkor az, hogy beállóból nem vagyunk eredményesek az nem néz ki jól sajnos.
A torna további részében jobb kapusteljesítmény kell.
A magyar kapusoknak mindössze 4 védésük volt az egész meccsen. 4/35-öt védtek, ami mindössze 11%-os teljesítmény.
Mi is sokat hibáztunk 12 eladott labdánk volt, 5 technikai hibánk, de idő kell még, hogy belakjuk az új csarnokot, megszokjuk az olimpia légkörét. Számunkra a torna érdemi része vasárnap 9 órakor a Brazília elleni mérkőzéssel kezdődik, ez egy jó felvezetés volt, de a lényeg most következik.
10. A csoportunk másik két eredménye: Spanyolország-Brazília 18-29 és Hollandia-Angola 34-31.
Források: en.wikipedia.org, ihf.info
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása