2025. Február 11., Kedd
Norvégia-Franciaország 29-21
Zsúfolásig megtelt a Lille-i Pierre Mauroy Stade, ahol megdőlt a női kézilabda látogatottsági rekordja, hisz a helyszínen 26 664 (!!!) néző tekintette meg a világ két legjobb női válogatottjának az olimpiai fináléját.
Elképesztő hangulatban kezdődött a mérkőzés, melyen a házigazda franciák nagyon bekezdtek, 3 perc 44 másodperc elteltével már 3-0-ra vezettek.
A norvégok egy ilyen kezdés után, egy ilyen fontos mérkőzésen, egy ilyen hangulatban beremeghettek volna, azonban ehelyett inkább összeszedték magukat, és egy 5-1-es szériával 10 perc után már náluk volt az előny (5-4).
A franciák visszavették a vezetést és 22 perc elteltével Kanor góljával 11-9-re vezettek. Ekkor még nem sejtettük, hogy utoljára... A norvégok ugyanis az első játékrész utolsó nyolc percében Henny Reistad vezetésével egy 6-2-es szériát produkáltak, így 15-13-as norvég vezetéssel mehettek a szünetre a csapatok.
Az első félidő utolsó másodpercei demoralizálóak voltak Franciaország számára, hisz az élete utolsó meccsét játszó Stine Oftedal egy másodperccel a dudaszó előtt, egy lélegzetelállító lövéssel, és góllal zárta a félidőt.
Norvég oldalon még az is belefért, hogy két büntetőt is kihagytak. Az első félidőben a franciák támadási hatékonysága 54% volt, míg a norvégoké Norvégiában 65%.
A második félidő első 15 percében a norvégok védekezésével és Katrine Lundével a franciák nem tudtak mit kezdeni, 15 perc alatt csak három gólt dobtak. A másik oldalon viszont a francia védelem nem bírt a Kari Brattset Dale Henny Reistad duóval, előbbi a 31. és 41. perc között négy gólt szerzett.
Norvégia a 42. percben már hat góllal vezetett, az első félidőben még önfeledten tomboló francia közönség elhalkult. A 48. perben Camilla Herrem góljával már hét volt közte (24-17).
A franciák minden létező energiájukat mozgósítva az 54. percben 24-20-ra felzárkóztak, de egy olyan rutinos, világklasszis, sok nagy csatát megélt, megnyert csapat, mint a norvég pontosan tudta, hogy mit kell egy ilyen helyzetben tennie.
A norvégok higgadtan, okosan játszottak, Franciaországnak nem volt esélye, a vége 29-21 lett. Így Norvégia 2008, 2012 után harmadszor lett olimpiai bajnok női kézilabdában és beérte az élen eddigi legtöbbszörös olimpiai bajnok Dániát.
A világ legjobb játékosa Henny Reistad nyolc gólt lőtt, mindet akcióból, és emellett kiosztott hat gólpasszt is.
Kari Brattset Dale 6/6-ot lőtt, úgy hogy az összes gólját a második félidőben szerezte. A búcsúzó Stine Oftedal öt gólja mellé betett nyolc (!!!) gólpasszt is a közösbe.
A legenda Katrine Lunde 12 védéssel 38,7 %-on zárt.
Ez a döntő lett minden idők legnagyobb különbségű női döntője.
A torna egészét és a mai meccset nézve is teljesen megérdemelt a norvég győzelem. Az északiak vereséggel kezdték a tornát Svédország ellen (28-32), de ahogy írtam emiatt nem kell aggódiuk, hisz nekik az elején beszokott csúszni egy ilyen meccs.
És így is lett, hisz utána érinthetetlenek voltak, s bebizonyosodott, hogy ha norvégok jól játszanak, hozzák azt amit tudnak, akkor mindegy hogy hol játszanak, mindegy hogy kivel, őket jelen pillanatban nem lehet megverni!
12 norvég játékos a keretben először lett olimpiai bajnok köztük több klasszis is, ahogy a búcsúzó Stine Oftedal is.
Ugyanakkor Katrine Lunde 44 évesen háromszoros olimpiai bajnok lett, ezzel ő lett az első női kézilabdázó, aki három olimpiai aranyat tudott nyerni. Az első aranyát még 2008-ban nyerte. Lunde karrierje során 3 olimpiát, 2 vb-t, és 6 Eb-t nyert, és amolyan desszertként hét Bajnokok Ligáját! Elképesztő karrier, csak szuperlatívuszokban lehet beszélni róla!
A norvég kézilabdában egy korszak lezárult, egy korszak véget ért, hisz a csapat átlagéletkora a mezőnyben a legmagasabb volt 32,1 évvel.
Katrine Lunde 44 éves, Camilla Herrem 37, Veronica Kristiansen 34, Silje Solberg 34, Sanna Solberg 34, Nora Mörk 33, Kari Brattset 33, nekik már a következő olimpia nagyon távolinak tűnik. Norvégiának új csapatot kell építenie.
Zárszóként pedig annyit, hogy ha egy csapat, a legnagyobb rivális otthonában több mint 26 ezer néző előtt a döntőben elbírja a nyomást, győzni tud, ráadásul magabiztosan, annak a csapatnak a végső sikeréhez semmi kétség nem férhet!
Forrás: ihf.info
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása