2025. Február 11., Kedd
A feröeri férfi válogatott után a női kézilabda válogatott is letette névjegyét a Európa bajnokságon!
Vasárnap délután a magyar-osztrák-svájci közös rendezésű 2024-es női kézilabda Európa-bajnokságon a tornaújonc Feröer-szigetek drámai, hősies, heroikus csata után 17-17-es döntetlent játszott a 2020-as Eb bronzérmes Horvátországgal. Így a szigetlakók történelmet írtak, hisz ez volt a női szakáguk történetének első pontja nagy világversenyen!
A 53 ezres, 18 szigetből álló szigetcsoport már nem először hívta fel magára a kézilabda barátok figyelmét.
A feröeri férfi válogatott ugyanis az elmúlt évek jó utánpótlás eredményei után történelmi tettet végrehajtva kijutott a 2024-es Eb-re. Amely a feröeri csapatsportok történetének első nagy világversenye volt, s egyben így a Feröer-szigetek lett a legkisebb lélekszámú nemzet, mely valaha kijutott a kézilabda Eb-re.
A korábbi rekordot Izland tartotta 300 ezres lakosságszámmal.
A feröeriek a januári kontinenstornán sem vallottak szégyent, szoros meccset játszottak Szlovéniával és Lengyelországgal, míg Norvégia ellen bravúros döntetlen értek el.
Ezeket az eredményeket egy nagyon fiatal csapattal vitték véghez, mely még messze van 100%-os potenciáljától, ennek a válogatottnak még kell 3-4 év, hogy elérje teljesítőképességének csúcsát.
Ez az Eb csak az utazás kezdete volt Feröer-szegetek férfi kézilabda válogatottja számára, egy nagyon hosszú, sikeres időszak kezdete.
A feröeri férfi kézilabda mellett sokkal kevesebb szó esik a nőiről, melynek legsikeresebb klubcsapata a H71, a harmadik számú európai kupában, az Európa Kupában 2022-ben egészen a negyeddöntőig menetelt.
A férfiakhoz hasonlóan a női szakágnak is voltak a különböző korosztályos Európa-bajnokságokon figyelemre méltó eredményei az elmúlt években, még ha nem is olyan hangzatosak, látványosak mint a férfiak esetében.
A legfigyelemreméltóbb talán a 2021-es U19-es B csoportos Eb-n Hollandia 29-22-es legyőzése. Ennek a csapatnak a legjobb játékosa Jana Mittun volt, aki a férfi válogatott egyik ifjú tehetségének Óli Mittun-nak a nővére, és annak az Elias Ellefsen á Skipagötu-nak az unokatestvére, akit 2023-ban a világ legjobb fiatal játékosának választottak.
Jana még 2022 áprilisában az eurohandball által készített interjúban így beszélt a feröeri férfi és női szakág jövőjéről:
„Igazán izgalmas időszak a mostani a feröeri kézilabdaéletében. Csak idő kérdése, hogy a férfiak mikor jutnak ki nagy világversenyre. A nők talán egy kicsit le vannak maradva, de úgy gondolom, hogy pár éven belül a jobb csapatokkal is fel fogjuk venni a versenyt.“
A 21 éves Jana Mittun, aki jelenleg a dán élvonalbeli Viborg játékosa minden kétséget kizáróan ért a kézilabdához, hisz előre megjósolta a férfi válogatott színre lépését, ugyanakkor felhívta a figyelmet a női szakágban végbemenő fejlődésekre is.
A fejlődési görbe első állomása a nők számára ez a mostani Eb részvétel.
A feröeri női válogatott egyértelmű vezére a fent említett Jana Mittun, aki felettébb ügyes, jól lát a pályán, jól cselez, egyértelműen megvan a játékhoz szükséges intelligenciája, s nem utolsó sorban roppant gólerős, Jana játékát élmény nézni!
Az ő képességeiről a feröeri válogatott Eb selejtezős csoportellenfelei is viszonylag sokat tudnának mesélni, hisz 38 góljával, ő lett a 2024-es Eb selejtezők harmadik legeredményesebb játékosa.
Jana nemcsak a selejtezőkben, hanem az kontinenstorna első két meccsén is megvillantotta tehetségét, tudását, hisz a nyitómeccsen Svájc ellen 7 gólja mellett 6 gólpasszt is kiosztott, míg a vasárnapi Horvátország elleni történelmi találkozón 5 góllal és 4 gólpasszal zárt.
Jana Mittun mellett szintén a dán élvonalban pallérozódik az átlövő Suna K. Hansen, Maria Pálsdóttir Nólsoy, a beálló Pernille Brandenborg, a szélső Lív Sveinbjørnsdóttir Poulsen, valamint a két kapus, a horvátok elleni mérkőzés hőse, az 55%-os (!!!) védési hatékonyságot bemutató Annika Fríðheim Petersen, valamint Rakul Wardum is.
Feröeri férfi kézilabdával kapcsolatban azt írtam korábban, hogy ez az Eb csak az utazás kezdete lesz, egy nagyon hosszú sikeres időszak kezdete.
Ez a megállapítás a női válogatottra is igaz, még ha a feröeri kézilabda női szakágában nincs is akkora potenciál, mint a férfiban. Ugyanakkor abban reálisan bízhatnak a helyi sportkedvelők, hogy az európai tágabban értelmezett középmezőnyhöz pár év múlva csatlakozhatnak, ami figyelembe véve, hogy 53 ezres országról beszélünk egy fantasztikus teljesítmény lenne.
De az már önmagában is az, hogy mind a női, mind a férfi szakág ki tudott jutni ráadásul egy ugyanazon évben egy-egy nagy világ versenyre, ráadásul egyik csapat sem tért, tér haza üres kézzel onnan.
Úgy is fogalmazhatnánk, mind a hölgyek, mind az urak tekintetében, hogy ami ezután jön az már csak a desszert, de hogy ez a desszert mennyire lesz finom, azt jelenleg senki sem tudja, de történjen a jövőben bármi, a parányi Feröer-szigetek, ahol másfélszer annyi juh él mint ember (80 ezer) örökre beírta, begravírozta nevét a kézilabda történelemkönyvébe!
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása