2025. Február 11., Kedd
1. A két válogatott ezt megelőzően 30 alkalommal találkozott egymással, melyeken 19 magyar, valamint 7 svéd győzelem mellett 4 döntetlen volt a mérleg. Ugyanakkor a két csapat legutóbbi két összecsapását egyaránt az északiak nyerték, a 2022-es Eb-n 30-25-re, a 2023-as vb-n 26-22-re diadalmaskodtak a háromkoronások.
2. A magyar válogatott játékosainak már a mérkőzésre menet felejthetetlen élményben volt részük, hisz a magyar szurkolók egy csoportja a debreceni Főnix Arénához érve molinókkal, zászlókkal, piros-fehér-zöld füsttel köszöntötte csapatot, sőt olyanok is voltak akik lóháton kísérték a csapatbuszt a parkolóig.
Nagyszerű kezdeményezés volt, gratulálok!
3. A magyar válogatott szövetségi kapitánya Golovin Vlagyimir két helyen változtatott a keret összeállításán a britek elleni meccshez képest, kapusposzton Szemerey Zsófi helyére bekerült a bordasérüléssel bajlódó Böde-Bíró Blanka, míg mezőnyposzton Pásztor Noémit Albek Anna váltotta. Juhász Gréta csakúgy mint a Nagy-Britannia elleni tegnapi mérkőzésen ezúttal is kimaradt a keretből.
4. A magyar válogatott nagyszerűen kezdte a mérkőzést, kiválóan védekeztünk, a svédek első góljára több mint 4 percet kellett várni. Védekezésben különösen Szöllősi-Schatzl Nadine volt elemében, aki két belemenést is kiharcolt, és labdaszerzése is volt. Nem volt meglepő, hogy a svédek a 8. percben 4-1-es magyar vezetésnél időt kértek.
A 12. percben már 7-3-ra vezettünk, az továbbra is teljesen tanácstalanok voltak támadásban, látszott, hogy nagyszerűen felkészültük erre az összecsapásra, míg támadásban az átlövőink vitték a prímet, hisz az első hét gólunk a két átlövőnk Klujber Katrin valamint Kuczora Csenge nevéhez fűződött. Előbbi háromszor, utóbbi négyszer volt eredményes, igaz Klujber három góljából kettő büntetőből született.
5. A 12. és a 17. perc között jött az első hullámvölgyünk, a svédek egy 4-0-ás rohanással 7-7-nél utolérték a mieinket. Ezek a percek nem a Klujber helyére érkező Papp Niki pillanatai voltak, hisz kétszer is eladta labdát, míg a svéd kapus lövéseket fogott, s támadásban is feljavultak az északiak, elsősorban annak köszönhetően, hogy egyre többször tudták megjátszani a beállójukat Linn Blohm-ot, aki gólt is szerzett, s emellett kiharcolt két hétméterest is.
6. A magyar válogatott nem omlott össze, nem engedte át a vezetést a svédeknek, sőt 15-10-re elhúzott, melyben nagy szerepe volt a rutinos Debreczeni-Klivinyi Kingának, aki két gólt is szerzett ebben az időszakban, és volt egy gólpassza, valamint egy tiszta helyzetet eredményező átadása.
A félidő megérdemelt 15-11-es magyar vezetéssel zárult.
7. A félidei statisztikák árulkodóak voltak, a mieink 68, míg a svédek 55%-os pontossággal lőttek. Magyar oldalon Böde-Bíró Blanka 35 %-os hatékonysággal védett, míg a svédek kapusa Johanna Bundsen csupán 25-el.
A magyar csapat nagyszerűen rendeződött vissza az egész első félidőben, a svédek gyors indításból mindössze egyetlen egy gólt lőttek. Az északiaknak a szélső játékuk teljesen csődöt mondott, míg védekezésében nem tudtak a mieinken megállító faltokat csinálni.
8. Rosszul kezdtük második félidőt. A svédek egy 6-2-es rohanással 17-17-nél ismét utol értek minket. A háromkoronások ebben a periódusban jól védekeztek, volt blokkolt lövésük, és labdaszerzésük is, támadásban pedig Torleifsdottir kétszer is betalált kintről. Ezt követően három percig nem született gól, majd Győri-Lukács Viktória góljával ismét nálunk volt az előny, elléptünk 24-20-ra.
Abban hogy ismét el tudunk lépni elévülhetetlen érdemi voltak a svédek balszélsőjének Elin Hansson-nak, aki 17-17-nél ziccert rontott, 18-18-nál elvédekezte magát, melyből Klujber betalált, 19-18-as magyar vezetésnél lerántotta Győri-Lukács Viktóriát, melyért kiállították, a mieink pedig az emberelőnyt 2-0-ra megnyerve elléptek 21-18-ra.
9. A svédek még egyszer az 55. percben az izlandi felmenőkkel is rendelkező Torleifsdottir góljával 24-23-ra felzárkóztak, de magyar csapat Klujber révén azonnal betalált, s végül teljesen megérdemeltek nyertünk 28-25-re.
10. A mérkőzés kulcsa az volt, hogy a svédeknek az egész mérkőzésen nem volt szélsőjátékuk, a 60 perc során mindössze egy gólt szereztek szélről, ami azt eredményezte, hogy az északiak játéka beszűkült középre.
Ezzel szemben a magyar válogatott minden hangszeren játszott, szélről például hat gól szereztünk, így a svédek nem tehették meg azt amit a magyarok, hogy védekezésben nem kell minden posztra 100%-osan koncentrálniuk, hisz minden honnan veszélyesek voltunk, míg az északiak csak középen.
11. A magyar női kézilabda válogatott már nagyon régen játszott ilyen jól, de szerencsére a lányok a lehető legjobb pillanatban húzták elő legjobb játékukat.
Ez egy teljesen megérdemelt győzelem volt egy minőségi ellenféllel szemben, mely az utolsó öt nagy világversenyén ötödiknél egyszer sem volt rosszabb.
Ez nem közhely, hanem tény, hogy ez a győzelem igazi csapatunka volt, mindenki aki pályára lépett hozzátette a magáét.
Nyilván ki lehetne emelni az egész mezőny legeredményesebb játékosát a nyolc gólos Kuczora Csengét, de itt tényleg mindenki más is hozzátette magáét, a másik átlövőnktől a hét gólos Klujber Katrintől kezdve, a hat gólig jutó szélső Győri-Lukács Viktórián át, a védekezésben extrát nyújtó Szöllősi-Schatzl Nadine, akinek blokkjai voltak, és volt négy szerzett labdája is, Debreczeni-Klivinyi Kinga, amikor bejött mindig új lendületet adott válogatottnak, és persze a kapuban ott volt Böde-Bíró Blanka, aki 32%-on védett, és lenullázta a svéd szélsőket, öt svéd szélső kísérletből négyet is megfogott, ezzel elbizonytalanította a svéd szélsőket, s elérte, hogy a magyar csapat beszűkítse a svédeket középre.
Érdemes összehasonítani Böde-Bíró és a svéd kapus Bundsen szélső védési statisztikáját. Böde-Bíró 4/5 80%, Bundsen 0/6 0% (!!!).
12. Ezzel az eredménnyel Svédország, ha matematikailag még nem is jutott ki az olimpiára, de gyakorlatilag igen, hisz ők már csak akkor maradhatnak le Párizsról, ha nem győzik le Nagy-Britanniát, amire egészen konkrétan nulla az esély.
Ugyanakkor Magyarország is több mint jó pozícióban van, hisz már egy négygólos vereség is elég lenne Japán ellen az ötkarikás részvétel kiharcolásához. Senkit nem szabad lebecsülni, tisztelni kell az ellenfelet, de ezt már csak mi ronthatjuk el, a kezünkben van a sorsunk, s ha a csapat a földön marad, és alázatosan, és koncentráltan játszunk akkor ott leszünk Párizsban!
Alapból jobbak vagyunk az ázsiaiaknál, hazai pályán játszunk, komoly szurkolói támogatással, kell ennél több?
Ezt meg kell csinálni!
Forrás: ihf.info
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása