Fizikális és mentális egészségünk megőrzésének alapja a pihenés. Sokszor előbb tesszük töltőre telefonunkat, elektronikus kütyüinket, mintsem a saját töltődésünkkel foglalkoznánk. Rohanó világunkban a kimerültség sem áll messze mindennapjainktól. Sőt van, amikor az alvásidő növelésével sem oldódik meg a kimerültség problémája.
A pihenés a regenerációnk egyik pillére. Sokan abban az esetben, ha fáradtak az alvást tekintik egyedüli lehetőségnek. Az biztos, hogy életkortól függően van egy minimum alvás igénye a szervezetünknek.
Sportolók esetén megtanultam, hogy napi minimum 8-9 óra éjszakai és minimum heti 4-5 alkalommal délutáni 0,5 óra alvás a siker egyik feltétele.
Ám az alvás alapvetően a fizikai fáradtságra nyújt megoldást és az alvás nem szinonimája a pihenésnek.
Feltöltődésünket több módon is tudjuk biztosítani.
Szociális pihenés
Mindenkivel előfordul olykor, hogy túlságosan leterhelik a közösségi események és interakciók. A szociális pihenés az a feltöltődés, amikor számunkra komfortos és támogató emberekkel vesszük magunkat körül, olyan tevékenységet folytatva, amiben örömünket leljük. Keress neki most helyet a naptáradban!
Kreatív pihenés
A szokásosnál nehezebben megy a problémák megoldása? Nincsenek új ötleteid? Ezen a téren szintén nagyon fontos az energiatartalékok újra töltése, a problémamegoldás és az ötletelés ugyanis a mindennapok részét képezi. Próbálj ki új dolgokat, tölts több időt a természetben, olvass, hallgass zenét, illetve menj el múzeumba vagy színházba, de jó megoldás festeni, színezni stb. - a kreatív éned hálás lesz érte.
Érzékszervi/szenzoros pihenés
Ingerlékenység, nyugtalanság, fejfájás, koncentrációs zavar, fényérzékenység – ezek hátterében nem ritkán a szenzoros kimerültség áll. A szenzoros pihenés legjobb módja a digitális detox, valamint az úgynevezett csendfürdő. De jó szolgálatot tehet az is, ha csökkented a képernyőidődet, illetve napközben is gyakran pihenteted a szemeidet.
Érzelmi pihenés
Az érzéseink kifejezése is jelentős energiát igényel. Hogyan tudjuk pihentetni az érzelmeinket? Ilyenkor arra van szükség, hogy időt és teret hagyj magadnak érzelmeid szabad kifejezéséhez és megéléséhez. A hatékony érzelmi pihenés érdekében próbáld ki a naplózást, vagy öntsd ki gyakran a szívedet-lelkedet egy közeli barátodnak, akinek éppen van erre kapacitása. Amit pedig már nem bírsz el, arra bátran mondj nemet. Az érzelmileg pihent ember könnyeben mondja ki, hogy nincs rendben.
Mentális pihenés
Ezen pihenési forma lényege, hogy elcsendesítsük a gondolatok zűrzavarát. A meditáció, relaxáció, vagy akár egy csendes délután a természetben mind segíthetnek ebben a folyamatban. A mentális pihenés nemcsak a stressz csökkentésére szolgál, hanem segít a mentális frissesség és koncentráció helyreállításában egyaránt.
Fizikai pihenés
A fizikai pihenés magába foglalhatja az alváson kívül azokat az aktív cselekvéseket is, amelyek felélénkítik a testünket. Egy végigdolgozott nap után a jóga, a masszázs, a nyújtás által is feltöltődhetünk fizikailag
Most már tudjuk, hogy a pihenésnek sokféle változata van, amire szükségünk van, és hogy az alvás és a pihenés nagymértékben különbözik egymástól. Figyeljünk oda ezekre a tényekre, és tudatosan változtassunk a szokásainkon, hogy a szervezetünk pihenhessen.
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása