2025. Február 12., Szerda
1. A két csapat egymás elleni örökmérlege a spanyol válogatott számára volt kedvezőbb, hisz az eddigi 7 mérkőzésen: 6 spanyol győzelem és 1 grúz siker született.
Grúzia számára aggodalomra adhatott okot, hogy a két válogatott egy Eb selejtező csoportban szerepelt, és a spanyolok idegenben 7-1-re, míg otthon 3-1 diadalmaskodtak.
2. A két szövetségi kapitány nem variálta túl a dolgokat az összeállítások tekintetében. Azt az elvet követték, hogy győztes csapaton ne változtass, így a spanyolok ugyanazzal a 11 játékossal kezdték a találkozót, amely még a csoportkör második fordulójában 1-0-ra legyőzte Olaszországot.
A grúzok sem változtattak, így a kaukázusiak dekára pontosan azzal a kezdővel vették fel a küzdelmet Spanyolország ellen, mint négy nappal korábban a Portugália felett aratott 2-0-ás győzelem alkalmával.
3. A várakozásoknak megfelelően a spanyol válogatott már a mérkőzés első perceiben komoly nyomás alá helyezte ellenfelét, a grúzok nagyon mélyen védekeztek. A háromszoros Európa-bajnok Spanyolország a hatodik percben már három kapuralövésnél járt. Az összecsapás első nagy helyzetére a 10. percig kellett várni, ekkor Williams szögletét követően Carvajal fejelt a rövidnél öt méterről, de a kapu bal oldalába tartó fejesét Mamardashvili bravúrral védte.
4. Az első negyedórában felborult a pálya, a spanyolok 89%-ban (!!!) birtokolták a labdát, s úgy tűnt a mérkőzés első gólja csak idő kérdése. Így is történt, csak nem spanyolok, hanem a grúzok találtak a kapuba!
Spanyolország labdát vesztett a grúz térfél közepén, Kvaratskhelia jól tartotta meg a játékszert, majd Mikautadzéhoz passzolt.
A grúz támadó keresztbe vezette a labdát a felezővonalnál, majd adott egy nagyszerű passzt a jobb szélen felfutó Kakabadzénak, aki jól adott középre, ahol két spanyol védő mellett Kvaratskhelia érkezett, Le Normand azonban megelőzte, s az ő combjáról a saját kapuja bal alsó sarkába pattant a labda! Öngól! (0-1)
Ezt volt a 2024-es Eb nyolcadik öngólja, és már csak három gól hiányzik a rekordbeállításhoz, melyet a 2020 Eb tart 11 öngóllal.
Ennél a gólnál a labdavesztés után a spanyol védelem rendezetlen volt, a grúzok pedig villámgyorsan végig vitték a kontrát.
A spanyolok nagyon magasan támadtak le, így mögöttük nagy területek voltak, melyet a grúzok szépen kihasználtak, ez az eset nagyszerűen bemutatta, hogy a spanyol csapat hol és hogyan sebezhető.
5. A gól után továbbra is rohamoztak a spanyolok, de a grúz védelem állta a sarat, és nagyon jól kontroll alatt a tartották a két spanyol szélsőt, Yamalt, valamint Willimast. Emellett a grúz kontrák veszélyesek voltak.
6. A 39. percig bírta a nyomást Grúzia.
Spanyol kontratámadás, Williams került helyzetbe a bal oldalon, 10 méterről lőtt, de Mamardasvilli védett. A grúzok azonban röviden szabadított fel, a spanyolok a grúz térfél közepén begyűjtötték a labdát, majd kézilabda meccseket idézve körbeadogatták a grúz védelmet a 16-os előtt, Rodri talált egy kis rést, és 16 méterről lőtt, a labda a bal alsó sarokban kötött ki. (1-1)
Itt a spanyolok addig passzolgattak míg szabad embert nem találtak, Rodri pedig köszönte szépen, és kilőtte az alsó sarkot.
A grúzok védekezése elcsúszott, hisz Rodrira nem jutott kilépő ember.
Ugyanakkor ezt a gólt a VAR vizsgálta, hisz Morata a kapus Mamardashvili előtt állt lesen a lövés pillanatában.
Az volt a kérdés, hogy zavarta-e a kapust a kilátásban avagy sem?
A gólt azonban végül megadták.
Ez egy nagyon érdekes szituáció, hisz a grúz kapus, ha nem áll előtte Morata akkor sem tudta volna védeni a lövést, annyira pontos volt. Azonban az, hogy előtte állt és zavarta a kilátásban, az úgy gondolom egyértelmű, a lassításon látszik is, hogy kapus kinéz jobbra, hogy lássa a labdát, mert a lesen álló Morata takarta a kilátást.
Én ezt a gólt nem adtam volna meg, az ilyeneket inkább nem szokták megadni mint igen, ahogy a mostani Eb-n a francia-holland meccsen sem adták meg, pedig ott ennyire sem zavarta a holland játékos a francia kapust.
Ez egy gumiszabály sajnos, ha akarom megadom, ha akarom nem, ami nincs jól, hisz ez így nagyon szubjektív. Itt kellene egy egységes direktíva, mert ez így nem fair!
7. A szünetben 1-1 volt az állás. Az hogy Grúzia versenyben volt az első félidő után, annak az volt a kulcsa, hogy a grúzok megtudták fogni a két spanyol szélsőt, többször lekettőzték őket, és nagyon mélyen visszaálltak, így nem volt területük, hogy kihasználják a sebességüket.
A félidőben a spanyolok xG-je (várható gólok) 0,9 volt, míg a grúzoké 0,05.
8. A második félidő elején sem unatkoztunk.
A 48. percben Kvaratskhelia egy grúz labdaszerzés után észrevette, hogy kint áll a spanyol kapus, és saját térfeléről ráemelte, de labda kevéssel elkerülte a jobb alsó sarkot.
Ha egy csapat magasan támad le, mint a spanyol, akkor a kapusra nagy szerep hárul az ellenfél mélységi indításainál, illetve annak lefülelésében. Ezért állt kint a spanyol kapus, s ezt ismerte fel nagyszerűen Kvaratskhelia. Gólt érdemelt volna a meglátás.
9. Az 51. percben fordított Spanyolország!
Yamal végezhetett el szabadrúgást középről 20 méterről, félmagas lövését védte Mamardashvili, de a spanyolok begyűjtötték a labdát, majd Yamal remekül ívelt középre, Fabian Ruíz pedig 3 méterről a kapuba fejelt. (2-1) A grúz kapus beleért a fejesbe, de védeni nem tudott.
Nagyon szép volt Yamal beadása, de a grúz védelem a szabadrúgás után nem tudott rendeződni, Yamalra sem ért ki az ember, így zavartalanul adhatott be, míg középen Fabian Ruíznak nem volt embere, így szabadon fejelhetett 3 méterről.
10. A gólt követően Grúziának kockázatot kellett vállalnia, de sokszor már a saját 16-osuk előterében is labdát vesztettek, mind fizikailag, mint mentálisan egyre jobban fáradtak.
Miután Grúzia kinyílt komoly területek maradtak hátul szabadon, melyet a spanyolok gyors szélsőik révén könnyedén kihasználtak.
A 74. percben a spanyolok egy öngólt követően ismét kapuba találtak, de ezt még les miatt nem adták meg, de ami késik nem múlik, hisz egy perccel később kettőre növelte az előnyét Spanyolország.
Grúzia kitámadott, egy labdavesztés után Fabian Ruiz a saját 16-osa előteréből indította a saját térfeléről induló Williamst, aki egy az egyben megverte Gvelesianit, s már csak a kapussal állt szemben, majd 10 méterről a léc alá bombázott. (3-1)
Nagyon szép gól volt! Ez az amit nem szabad Spanyolország ellen, területeket hagyni nekik, hisz ha ez megtörténik, akkor megállíthatatlanok. Grúzia nehéz helyzetben volt, hisz hátrányban voltak, így kockáztatniuk kellett, de ez ezzel járt.
11. A 83. percben újabb spanyol gól!
A spanyolok magasan letámadtak, labdát szereztek, de a grúzok kétszer is felszabadíthattak volna, de nem tették meg.
Merino fejjel Oyarzabalnak továbbított, aki Olmóhoz passzolt, a középpályás egy csel után 16 méterről okosan lőtt a jobb alsó sarokba. (4-1)
A grúzok a mérkőzésnek ebben a fázisában már teljesen elkészültek az erejükkel, ennél a szituációnál is többször felszabadíthattak volna, de itt már egyszerre mondta fel szolgálatot az agy, és a láb. Ettől függetlenül Dani Olmo nagyon szépen csinálta, és megérdemelte a gólt, mert remekül szállt be csereként a meccsbe.
12. Ezt követően érdemleges nem történt, így a papírformának megfelelően Spanyolország 4-1-es győzelemmel jutott a legjobb nyolc közé, ahol a házigazda németekkel találkozik.
Úgy gondolom ez az a meccs, amit mindenki nagyon vár.
13. Az ellenfél 16-osán belüli labdaérintések száma nagyon beszédes, 49-4 természetesen az ibériaiak javára.
A spanyolok 35 kapura lövéssel zárták a találkozót, ilyen sok próbálkozásra sem vb-n, sem pedig Eb-n korábban egyik másik csapat sem volt képes.
Csak összehasonlításképen az angolok az egész Eb-n négy meccsen nem lőttek annyiszor kapura, mint ma egy meccsen spanyolok.
14. Grúzia újoncként remekül helytállt, üde színfoltjai voltak a tornának, többet hoztak ki magukból, mint amit előzetesen vártunk tőlük. Számukra a nyolcaddöntő egy órási siker!
Források: transfermark.at, en.wikipedia.org, thanalyst.com
Kép forrása: freepik.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása