2025. Február 11., Kedd
Manapság a testi egészség mellett szerencsére egyre nagyobb teret nyer a mentális egészség is. Rohanó világunkban a stressz hatása rövid és hosszú távon is befolyásolja a testi-fizikális egészségünket. Szinte minden nap velünk van, sőt eljutottunk oda, hogy normálisnak gondoljuk, ha folyamatosan stresszen élünk.
Azt a típusú stresszt, mely teljesítményünket, energiaszintünket negatív irányban befolyásolja, jó lenne, ha megelőznénk. Ám ha nem tudjuk megelőzni, akkor próbáljuk meg minél hatékonyabban kezelni.
Miért tartom fontosnak ezt? Nézzük mi az egészség egyáltalán a WHO szerint:
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az alábbiak szerint fogalmazta meg mi az egészég:
„az egészség a teljes testi, lelki és szociális jóllét állapota, és nem csupán a betegség hiánya”.
Ugyanakkor a WHO definiálta a mentális egészség fogalmát is; eszerint egy olyan jólléti állapotról van szó, „amelyben az egyén megvalósíthatja saját képességeit, képes megbirkózni az élet okozta stresszel, tud produktívan dolgozni és képes bekapcsolódni egy közösségbe”.
A mentális egészség elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy jól érezd magad a bőrödben.
A testi tünetek megjelenése esetén is fontos a mentális egészségünk, hiszen a fizikai gyógyulásunkat nagyon is befolyásolja, mennyire gondolkodunk állapotunkról pozitívan - milyen gyorsan kezeljük a helyzetet, tudunk-e segítséget kérni és megbirkózni egy változással.
A lelki jólét előnyei:
Azt az állapotot, hogy fejben rendben legyünk egy hosszú folyamat elérni. A mentális egészség kialakítása és megőrzése egy élethosszig tartó folyamatot takar, és nem valamiféle célt. A sikeres folyamatot rengeteg technikával lehet támogatni. Mindenképpen időt kell hagyni erre a komplex témára, a fejlődésre.
A mentális egészséget nem ajánlott félvállról venni. Ha elveszítjük mentális/lelki egyensúlyunkat forduljunk szakemberhez: coachoz, mentáltrénerhez, pszichológushoz, vagy akár az állapot súlyosságától függően pszichiáterhez.
Fontos: a mentális egészség csökkenés, elvesztése nem egyenlő a mentális betegség megjelenésével. A mentális betegség rendellenes agyi működést takar, mint a depresszió, a skizofrénia vagy épp a bipoláris zavar.
A mentális betegségekkel az egészségügyi szakemberek foglalkoznak.
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása