Talán igen, talán nem. Alapvetően talán csak mi a hozzáállásunk a kérdéses.
Eddig főleg Vekerdytől olvastam ebben a témában, de most Szél Dávid megfogott közvetlen stílusával és hogy két lábbal áll a földön. A Tabuk és dilemmák a gyereknevelésben hű a címéhez, nem rág semmit a szádba, nem oktat ki, hogy mekkora balfék is vagy, hanem többnyire könnyed iróniával kezeli (időnként hangosan felnevettem, miközben szinte már head-bang jelleggel bólogattam, mert "ez velem is így van"), hogy más tehene is megdöglött. Nincs nimbusz, se elefánttorony, és igen, időként te is bejelölnéd a pontot az ajtófélfán, aki pedig nem, az vagy hazudik, vagy nincs gyereke, de egyszer elmúlik mind. Vagy előbb vagy utóbb. Szél Dávid szerint ugyanis (Tabuk és dilemmák a kamaszok nevelésében) alapvetően a kamaszkor egy második dackorszak, csak amíg az elsőben (ami 2 éves kortól akár a 7 éves korig is eltarthat) a csimóta, aki cuki, elfogadja a szülők által felállított szabályokat, korlátokat, addig a kamasz, akitől el is várjuk, hogy több esze legyen, mindenki véleményét elfogadja, csak a szülőét nem. Pedig nem mindig van, mármint több esze, mert ez a korszak arról (is) szól, hogy kialakuljon a racionális, felnőtt(ebb) énje, és olykor már nem is annyira cuki. Az, hogy valaki pedig folyton megkérdőjelez bennünket, egyenesen vérlázító. Nemdebár?
Ugyanakkor elég nehéz megállni, hogy ne legyen belőle dominanciaharc, hogy kinek van igaza és miért. A legbölcsebb tanács az volt, hogy legyünk ott, mint biztos pont a gyerek életében. Persze, szülőként szentül meg vagyunk róla győződve, hogy gyerekünk sportot űz abból, hogy az őrületbe kergessen minket. Mi van akkor, a gyerekünk azért kerget minket az őrületbe, mert ő maga is padlógázzal halad a cél felé és kell mellé valaki az anyósülésre?
Véletlenül akadtunk a könyvtárban a Kékmanó, a főnyeremény című sorozatra.
A sorozat öt részből áll. Ahogy haladunk előre az időben, kissé változik a felépítés és a tárgyalt témák is komolyodnak, ahogy Marci is cseperedik. Az első két könyv az óvodások mindennapjaira reflektál: barátkozás, rendrakás, csúfolódás, játszótér, félelem. Kiskampó néha reflektált az eseményekre (ilyet én is szoktam csinálni), és minden percét élveztük.
A harmadik részt (Mezítlábtól napszúrásig) például szeptember végén olvastuk. A nyári emlékek még nem halványultak el, így a mesék kapcsán sikerült felidézni számtalan kalandot.
A negyedik rész (Pocsolyától lombhullásig) az ősz körül forog: betakarítás, kirándulás, köd és minden, ami az őszben jó/rossz. Meg hogy anya mérges lesz, ha az ünneplő ruhánkban fetrengünk a pocsolyákban! Azt hiszem, itt ezt pont nem sikerült átadni, anya miért lesz ettől pipa.
Ha egy ültő helyében olvassa az ember, Kékmanó ruházatának állandó, alapos leírása kissé unalmas egy idő után. Ha csak 1-1 mesét olvasnánk olykor-olykor, akkor nem lenne egyáltalán zavaró. Egy óvodás „minden” konfliktusa benne van, egy jó baráttal, aki átsegít a buktatókon.
Ugyancsak oviban olvastuk Fésűs Évától Csupafül 22 meséjét. Ez a könyv azért érdekes, mert már akkor megvolt, amikor én voltam gyerek (1968-ban jelent meg először), de az én gyerekkoromból kimaradt. Egy idő után már én is izgatottam vártam, hogy az a sunyi Kajlatapsi milyen turpisságba viszi bele Csupafült, és vajon ott lesz-e Tüskeböki, hogy hasson a józan eszére/lelkiismeretére. Minden történetben van egy erkölcsi gondolat (becsületesség, igazmondás, másokon való segítés, testvéri szeretet, mértékletesség, őszinteség stb.), ami be nem tartása okoz némi galibát. Csupafül általában megússza, de olykor elég kellemetlen meglepetések érik a sompolygás miatt, amit többnyire méltósággal visel.
Kiskrampó 5 volt, amikor olvastuk, eleinte kétkedve fogadta, de aztán rákapott az ízére. Több mese után is beszélgettünk a meséről, az esetleges tanulságokról, amire általában nem szokott referálni. Én nem hiszem, hogy el fogom olvasni még egyszer, de remélem, hogy ő majd előveszi majd, amit olvasni tanul. (A könyvtári példány tipográfiája kiválóan alkalmas kezdő olvasóknak.)
Ahogy pedig nagyobbodott a csimóta, iskolás lett, más jellegűek lettek a gondjai vagy ugyanazok, csak pepitában. Így keveredett hozzánk a Göröngyös úti iskola. A gyerekirodalomban éppen csak felfedezett műfaj, az úgynevezett problémaorientált gyerekkönyvek sorába tartozik. Ezek a könyvek egy jól meghatározott, pontosan körvonalazható problémát mutatnak be, ez többnyire a gyerekek mindennapjaiban hangsúlyozottan van jelen – ebben a könyvben az önelfogadás, a másoknak való megfelelési kényszer feloldása.
Az első részben (Helló, felség!) új fiú érkezik az osztályba, aki nem csak azt hiszi magáról, hogy király, hanem úgy is viselkedik. Van koronája, meg minden. Ez a többiek szerint nem olyan király, de aztán a végére kiderül, hogy ő egy király srác és mindenki életében szükség van némi királyságra. Aztán kiderül az is (Lássatok csodát!), hogy nincs annyi rózsaszín radiátor a világon, meg gazdag svájci nagynéni, amitől népszerűek lehetnénk, sok-sok baráttal, hanem csak kamugépek leszünk. Azok meg nem olyan népszerűek. Ilyen jellegű kalandja Csupafülnek is akadt.
Aztán szóba kerül még a szorongás (Ne parázz!), a barátság és hogy nem feltétlenül annak van igaza, aki a leghangosabb (Leszel a párom?) Ezt belátandó, lehet, hogy nem ártana néhány felnőttnek is magáévá tenni eme könyvet.
Említett könyvek:
Szél Dávid: Tabuk és dilemmák a gyereknevelésben
HVG Könyvek, Budapest, 2021 - ISBN: 9789635650903
Szél Dávid: Tabuk és dilemmák a kamaszok nevelésében
HVG Könyvek, Budapest, 2023 - ISBN: 9789635653058
K. László Szilvia: Marci és a galibák – Elalvástól csúfolásig
Könyvmolyképző, Szeged, 2013 - ISBN: 9789633735480
K. László Szilvia: Marci és a galibák – Verekedéstől pityergésig
Könyvmolyképző, Szeged, 2014 - ISBN: 9789633738467
K. László Szilvia: Marci és a galibák – Mezítlábtól napszúrásig
Könyvmolyképző, Szeged, 2015 - ISBN: 9789633993804
K. László Szilvia: Marci és a galibák – Pocsolyától lombhullásig
Könyvmolyképző, Szeged, 2016 - ISBN: 9789633997611
K. László Szilvia: Marci és a galibák – Hócsatától olvadásig
Könyvmolyképző, Szeged, 2018 - ISBN: 9789634575337
Fésűs Éva: Csupafül 22 meséje
Szent István Társulat, Budapest, 1991 - ISBN: 9633606128
Kertész Erzsi: Helló, felség!
Cerkabella, Budapest, 2016 - ISBN: 9789639820760
Kertész Erzsi: Lássatok csodát!
Cerkabella, Szentendre, 2024 – ISBN: 9789639820937
Kertész Erzsi: Ne parázz!
Cerkabella, Szentendre, 2018 - ISBN: 9786155808104
Kertész Erzsi: Leszel a párom?
Cerkabella, Szentendre, 2024 - ISBN: 9786156630162
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása