2025. Február 11., Kedd
Korábban beszéltünk a célokról, célkitűzésről. Ahhoz, hogy legyen kitartásunk céljaink eléréséhez kell valami, ami mozgat minket, ami átlendít a nehézségeken, amitől szeretnénk elérni a céljainkat ez a motiváció.
A motiváció kifejezés a latin “movere” szóból ered, aminek jelentése: mozog, mozogni, megmozgatni.
Sportolót nézve a kérdés, hogy mi az, ami mentálisan megmozgatja őt. Mi az, amiért elmegy edzésre, figyel a táplálkozásra és egyéb feladatokat is elvégez amiatt, mert mondjuk ki akar jutni az olimpiára. Motiváció tulajdonképpen egy adott viselkedés indítékait jelenti. Egy cselekvést valamilyen okból kifolyólag (motivációból) végzünk.
Az öndeterminációs elmélet (angolul self-determination theory – SDT; más néven önmeghatározás-elmélet) egy pszichológiai elmélet, amelyet Edward L. Deci és Richard Ryan dolgoztak ki.
Három pszichológiai szükségletet emeltek ki, amely mozgat minket: a kompetenciát (önállóan tudjunk létezni és tevékenykedni- van tudásunk), az autonómiát (önmagunk irányítása) és a kapcsolódást (kapcsolatban lenni másokkal). Ezek segítenek abban, hogy képesek legyünk motiválni magunkat és javítsuk a mentális egészségünket.
Mi kell a motivációhoz?
Alapvetően nehéz meghatározni, hogy mitől is lesz valaki motivált. Először is kell egy döntés, hogy valamit el szeretne érni. Miután ez megvan, el kell kezdeni ennek az irányába haladni, hogy megkezdődjön a változás. Ezután a két lépés után, már csak ki kell tartani addig, míg a cél meg nem valósul. Mind a három kell a motivációhoz: az elképzelés, a cselekedet és a kitartás is.
Előfordulhat, hogy valaki elveszti a motivációját egy adott dolog iránt, és ilyenkor fontos, hogy egy kis útmutatást, új lendületet kapjon.
Az ok eredete szerint két formát különböztetünk meg: a belső és a külső motivációt.
A külső motivációt külső ösztönzők hozzák létre. Ilyenkor a tevékenység oka nem önmagában, hanem valamely külső célban keresendő. A külső motiváció tehát azt jelenti: azért csinálok valamit, mert konkrét célt akarok vele elérni.
A belső motiváció ezzel szemben nélkülözi a külső faktort. Nem valamilyen külső cél érdekében cselekszem, hanem egyszerűen azért, mert örömet okoz, jólesik. A viselkedésünk belső indíttatásból fakad, egyszerűen azért csináljuk, mert kedvünk van hozzá – vagy azért, mert úgy gondoljuk, hogy amit teszünk, az jó és helyes.
Motivációnk hullámzó is lehet, sőt a külső körülmények és a mentális felkészültségünktől függően ez abszolút nem szokatlan. Ha érezzük, hogy hosszabb ideje nem vagyunk valamiért toppon, akkor van értelme mélyebben is megvizsgálni az okokat és újra hangolni céljainkat.
Amennyiben a motiváció hiánya hosszútávon fennáll az lehet a depresszió vagy a kiégés egyik jele is. Ebben az esetben fordulj szakemberhez!
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is!
Link másolása